Blog Yazarlığı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Blog Yazarlığı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Eylül 2, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Blog yazarlığı en genel tanımıyla bilgi paylaşmak ve bir şeyleri yazarak anlatmaktır diyebiliriz. Yazının yanı sıra fotoğraf, video, müzik ve ses kayıtları da bir blog içeriğinde kullanacağınız yazınızı destekleyen diğer verilerdir. Eğer yazı yazmayı, duygu ve düşüncelerinizi yazarak ifade etmeyi seviyorsanız bir blog yazarı olmak için önünüzde hiçbir engel yok.

Blog yazarlığı çalışma alanı çok geniş, çok katı kurallarca çerçevelenmemiş, esnek ve özgürlük sunan bir hobi/meslektir. Konu sınırlaması yoktur, dilediğiniz her konuda size yazma imkânı sağlar. Online içerik yazarlığı gibi freelance çalışılabilen, yeni nesil iş modeli haline gelen ve aynı zamanda dijital meslekler grubuna giren blog yazarlığı, çalışmak için size saat, mekân özgürlüğü de sunar.

Günümüz dijital çağında pek çok kurumsal şirketin de artık web sitelerinde blog sayfaları olması, kişisel blogların yanında blog yazarlığının ne kadar geçerli bir meslek olduğunun ispatıdır diyebiliriz. En temelinde her işte olduğu gibi severek yapmanızın önemli olduğu blog yazarlığı için ne yapmak gerekir, nasıl blog yazarı olunur birazda bunlardan bahsedelim.

Blog Yazarlığı İçin Nereden Başlamalısınız?

Blog Yazarlığı
Blog Yazarlığı Eğitimi, size yeteneklerinizi doğru kullanabilmeyi öğretir.

Her işte olduğu gibi blog yazarlığı için de ilk adım eğitim almaktır. Bu eğitimi size, bilinçli ve doğru adımlar atmayı gösterir. Nitelikli içerikleri nasıl üretebileceğinizi öğrenmenizi sağlar. Bir blog sayfası açacaksanız, sayfanızı öne çıkaracak blog yazılarını nasıl yazacağınızı bilmeniz bu işin ilk kuralıdır. Bunun yolu da her meslekte olduğu gibi öğrenmekten ve eğitimden geçer. Online eğitim sistemleri bu konuda en büyük destekçiniz. Blog Yazarlığı Eğitimi, bu yola çıkacaklar için iyi bir rehber olacaktır.

Blog Yazarlığında Temel Amaç Ne Olmalı?

İster bunu kendinizi ifade etmek için amatörce hobi amaçlı yapın, ister profesyonelce bir meslek olarak seçin eğer hedefiniz sadece para kazanmaksa, bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim. Çünkü kısa yoldan ya da kolay yoldan para kazanabileceğiniz herhangi bir iş olmadığı gibi, blog yazarlığı da sabır gerektiren ve severek yapabileceğiniz bir meslek. Blog yazarlığının kurallarını ve işleyişini öğrendikten sonra tarzınızı oturtana ve yazma stiline hâkim olana dek pratik yapmanız önemli. Egzersiz gibi düşünebilirsiniz. Ne kadar çok yazarsanız o kadar bu işte uzmanlaşırsınız. Burada da yazmayı sevmeniz faktörü devreye giriyor. Eğer sevmiyorsanız ve sadece para kazanmayı hedefliyorsanız bir süre sonra tıkanma olasılığınız çok yüksek. O yüzden temel amacınız yazmaktan keyif almak olmalı. Bir işi sevmeniz ve başarılı olmanız doğru orantılıdır. Başarı da size sonunda elbette maddi bir kazanç getirecektir. Yeter ki sabırlı ve azimli olun 🙂

Blog yazarlığı
Araştırma yapmak, size her konuda ışık tutacaktır.

Blog Yazarlığı İçin Başlangıç Adımları

Blog yazarı olmaya karar verdiniz, eğitim aldınız şimdi sıra geldi yazmaya. Ne yazacaksınız? Moda, kitap ya da gezdiğiniz kalabalıktan uzak tatil yerleri ile ilgili blog yazıları günümüzde oldukça popüler konulardır. Blog yazarlığına yeni başlıyorsanız önceliğiniz en iyi bildiğiniz konular olmalı. Okullarda yazılı sınavlarda en iyi bildiğiniz sorudan başlamak gibi 🙂 Sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz ya da bilgi sahibi olduğunuz konularda yapacağınız bir başlangıç, sizin için motive edici bir güç olacaktır. Konunuzu seçtikten sonra bildiğiniz konu olsa dahi araştırma yapmanız, gözden kaçırabileceğiniz detaylar konusunda size yardımcı olacaktır. Ne yazacağınıza karar verdikten sonra nasıl yazacağınızı planlamalısınız. Yazmaya başlamadan önce bir taslak oluşturmanız yani yazınızın yol haritasını çıkarmanız sizi hızlandırır. Konuyu giriş, gelişme ve sonuç olarak bölümlere ayırın ve başlıklandırın. Artık yazmaya hazırsınız 🙂

Bu aşamadan sonra bildiklerinizi aktarma, paylaşma aşamasında ön planda tutmanız gereken yazınızın özgün olmasıdır. İlham alabilirsiniz ama kopya çekmemelisiniz 🙂 Tarzınız konusunda endişelenmeyin, ilk yazılarınızda bir tarz oturtmak için kendinizi zorlamayın. Yazdıkça gelişecek ve geliştikçe size özel tarzınızı oturtacaksınız. Siz yazarken doğru bilgi vermeye, özgün içerikler üretmeye ve en önemlisi keyif almaya bakın. Git gide dijital hale gelen bu dünyada siz de zaman geçtikçe başarılı bir dijital içerik üreticisi olabilirsiniz.

Blog yazarlığı ile ilgili bizce ilk aşamada yapılması gerekenleri sizin için sıraladık. İlerleyen zamanlarda daha detaylı paylaşımlarımıza sitemizde yer vereceğiz 🙂

0Shares