Koronavirüs Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

Koronavirüs Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?

Mart 19, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Koronavirüs, ülkemizi ve dünyayı etkisi altına almış durumda. Hepimiz evlerimize kapanmış salgının yayılmasını önlemek için bilinçlenmiş durumdayız. Salgın hastalıkların ortaya çıkması durumunda toplumsal olarak bize düşen görevlerden bir tanesi de bilinçli olmanın yanı sıra kişisel sağlığımıza dikkat etmek ve yetkililer tarafından verilen kurallara uyum sağlamaktır. Peki koronavirüs çocuğa nasıl anlatılmalı? Elbette bunun yolları var.

koronavirüs, koronavirüs çocuğa nasıl anlatılmalı

Evimizde oturup haberleri takip ederken kimi zaman bir panik havasında olabiliyoruz. Haliyle evimizin neşesi çocuklar da farkında olmadan panik durumundan etkilenebiliyor. Küçük yaştaki çocuklar, özellikle bebekler koronavirüs hakkında hiçbir şey bilmese bile bir şeyler olduğunu fark edebiliyor. Bu gibi durumda ailelere büyük sorumluluklar düşüyor. Bu sorumlulukların başında da çocukları paniğe sokmadan, anlayabileceği şekilde ve yaş grubuna göre açıklama yapmak geliyor. Bir diğer husus ise sakin kalmak ve bu gibi durumların her zaman olabileceği konusunda çocukları rahatlatıcı konuşmalar yapmak ve davranışlarda bulunmaktır. Çocuğunuz virüs hakkında hiçbir şey bilmiyorsa virüsün ne olduğunu açıklayarak koronavirüs hakkında sohbet etmeye başlayabilirsiniz.

Okul döneminde olan bir çocuğunuz varsa çocuğunuzun sosyal medya ile iç içe olmasını göz önünde bulundurarak sosyal medyada doğru bilgi olduğu kadar yanlış ve asparagas yani gerçeği yansıtmayan bilginin ve haberlerin de olduğunu hatırlatarak doğru bildiği noktaların yanlışlığına ve doğruluğuna müdahale edebilirsiniz. Bunları çocuklarınıza anlatarak çocukların bu durumu en hassas şekilde atlatmasını sağlamadan önce koronavirüs stresini üzerinizden biraz da olsa atmak ve kendinizi rahatlatmak için koronavirüs psikolojimizi nasıl etkiledi yazımızı okuyabilirsiniz. Böylelikle çocuklarınızla daha sağlıklı bir iletişim kurarak koronavirüs ile ilgili bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Koronavirüs çocuğa nasıl anlatılmalı diyecek olursanız üzerinize düşen sorumluluklar nelermiş biraz daha detaylı bir şekilde göz atalım.

Koronavirüs Çocuğa Nasıl Anlatılmalı : Aileye Düşen Sorumluluklar

koronavirüs, koronavirüs çocuğa nasıl anlatılmalı, aileye düşen sorumluluklar

Kendi stres ve kaygılarınızı ne kadar kontrol altına alabilirseniz çocuklarınıza da o kadar rahat bir şekilde bu durumu anlatarak kaygılanmamasını ve bu durumun travma durumuna dönüşmemesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle çocuklar, endişe ve korkudan uzak ama durumun ciddiyetinin farkına varır ve hem size hem de çevresindeki kişilere katkıda bulunabilir.

Güvende olduğunu söyleyin

koronavirüs,, aileye düşen sorumluluklar, coronavirüs

Minik yavrularınıza ve gençlere koronavirüsten hastalanmayacağını, coronavirüs olan kişilerin tedavi altında olduğunu söyleyin. Ayrıca çok sayıda insanın ve ebeveyn olarak sizlerin de kişisel tedbirler aldığını, dikkat edilmesi gereken noktalara uyulduğunda koronavirüsün kolaylıkla alt edilebileceğini söyleyin.

Kendisini nasıl koruması gerektiğini anlatın

Koronavirüsten korunmanın ilk şartından bir tanesinin hijyen olduğunu ve hijyeni nasıl sağlaması gerektiğini belirtin. Gün içerisinde olabildiğince sık ve 20 saniye süreyle sabun gibi dezenfektan ürünleriyle ellerini yıkamasını söyleyin. Ayrıca dezenfektan ürünlerini evinizde yapabilmeniz mümkün. Bunun için koronavirüse karşı ev yapımı dezenfekte ürünleri yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Küçük yaştaki çocuğunuz varsa el yıkarken eğlenceli yöntemler deneyebilirsiniz. Örneğin sevdiği şarkıları söylemek gibi.

Koronavirüs için çalışmalar yapıldığını anlatın

koronavirüs, aileye düşen sorumluluklar

Koronavirüs salgınına dur demek için canla başla çalışan sağlıkçıların insanları korumak adına özverili bir şekilde evine dahi gidemeden gece gündüz hastanede insanları iyileştirmek adına elinden geleni yaptığını söyleyin.

Hatta sağlıkçılara teşekkür etmek için bir resim yapmasını isteyerek çocuğun rahatlamasını sağlayabilir ve yaptığı resmi hastanedeki sağlık çalışanlarına hediye ederek hem çocuğunuzun hem de sağlık çalışanlarının yüzündeki tebessüme şahit olabilirsiniz.

Doğru bilgi aktarın

Özellikle okul çağındaki çocuklar okulda arkadaşlarıyla konuşabilir ya da konuşulanları duyabilir ve bunu kendi içinde iyi ya da kötü olarak değerlendirebilir. Çocuklarınızın dışarıda, okulda ya da bulunduğu herhangi bir konumda duyacağı şeyleri kontrol edemeyebilirsiniz. Ancak doğru yaklaşım sergileyerek koronavirüs hakkında bildiğini anlatmasını sağlayın ve dürüst bir şekilde yanlış bilgilerin doğrusunu öğretin.

Çocuğunuzla rahat bir ortamda konuşun

koronavirüs, koronavirüs çocuğa nasıl anlatılmalı, aileye düşen sorumluluklar, coronavirüs

Çocuğunuzun rahat olduğu bir ortamda konuşmak onun için daha iyi olabilir. Örneğin kitap okurken, dizi izlerken, oyun oynarken veya resim yaparken koronavirüsü konuşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda duygularını daha rahat gözlemleyerek konunun gidişatını siz yönlendirebilirsiniz.

Canı istemediği sürece bu konuyu konuşmayın

Koronavirüs salgınından dolayı okulların tatil edilmesiyle birlikte çocukların normal şartlarda tatilde ne yapıyorsa onu yapmasını sağlayın. Çocuğunuzun uzaktan eğitim aldığı bu dönemde derslerine yardım edin. Böylece değişen düzende öğrenme sürecine adapte olması kolaylaşır.

Çalışan ebeveyn iseniz evden çalışma döneminizde fırsat bulduğunuz zamanlarda evde oynanacak oyunlar yazımızdan faydalanarak oyunlar oynayabilirsiniz. Dizi ve film izleyebilirsiniz. Bunun için en iyi Netflix dizileri yazımızı okuyarak çocuğunuzla birlikte izleyebileceğiniz diziler tercih edebilirsiniz.

koronavirüs, koronavirüs çocuğa nasıl anlatılmalı, aileye düşen sorumluluklar, coronavirüs

Ancak evde sürekli coronavirüs konusundan uzak durun. Her ne kadar koronavirüs ile ilgili son gelişmeler sizi merak ettiriyorsa ve bilgi almak için televizyondan haber ya da sosyal medyadan video izliyor olursanız olun, çocukların bundan etkilenebileceğini unutmayın. Çocuklar size bu konuyla ilgili sorular sormadan hiçbir şekilde bu konunun yakınından bile geçmeyin.

Çocuklar kendine yakın gördüğü kişileri yani siz ebeveynleri taklit eder. Koronavirüs karşısındaki tutumunuz bu nedenle çok önemlidir. Siz kendinizi iyi hisseder ve kaygınızı kontrol ederseniz çocuklar da içinde bulunduğumuz zor süreci kolaylıkla atlatabilir.

Koronavirüs çocuklarınız için travmatik bir olay haline dönmesin. Yetkili makamlardan gelen uyarıları hep birlikte dikkate alırsak ve bu konuda bilinçlenirsek ülke olarak koronavirüsün yayılmasını o denli önleyebiliriz. Özellikle 2-3 hafta sosyal izolasyonun ne kadar önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Koronavirüse karşı lütfen evde kal Türkiye!

0Shares