Sinema Tarihinde Efsane Otomobiller

Sinema Tarihinde Efsane Otomobiller

Ekim 1, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Hepinize merhaba Digital Yazarlar takipçileri. Bugünkü otomobil yazımızda sizlere sinema dünyasının en bilindik ve efsane otomobillerini tanıtacağız. Geçmişten günümüze sinema tarihinde efsane otomobiller nelermiş, buyurun yazımıza…

Sinema Tarihinde Efsane Otomobiller: KITT (Knight Rider)

kitt, knight rider, efsane otomobil
O dönemler için ütopik sayılabilecek bir otomobil olan Kitt, günümüzde yeni nesil araçlar arasında yer alıyor.

80’li yılların unutulmaz dizisi Knight Rider’da kullanılan Kitt, o dönemdeki en büyük efsane arabalardan biriydi. Aslında orijinal adı Pontiac Firebird Trans Am olan Kitt, sahibi Lionel tarafından özel olarak tasarlatılmış yapay zekalı harika bir otomobil.  Kitt, sesli komutlara anında cevap verebiliyor ve pek çok elektronik özelliği bünyesinde bulunduruyor. Kitt’in altında 5.0 litrelik devasa bir V8 motor bulunuyor.

Sinema Tarihinde Kullanılan Efsaneleşmiş Otomobiller: Volkswagen Beetle 1303 (Herbie)

vosvos, kaplumbağa, herbie
Sinema dünyasının en sevimli yıldızı, Herbie…

Hepimizin yakından tanıdığı ve hayranlık duyduğu, ülkemizde ise “ kaplumbağa “ olarak da anılan Volkswagen Beetle, Number 53 adında Herbie film serisinde başrolde boy göstermişti. Efsane otomobil Vosvos yani Volkswagen Beetle, 1297 CC’lik 40 HP gücünde 4 silindirli atmosferik benzinli motora sahip. 0’dan 100’e de 20 saniyede çıkabiliyor. Volkswagen Beetle’ın üretimine her ne kadar son verilse de o bizim gönlümüzün bir parçası olarak kalbimizde yatmaya devam edecek.

Sinema Tarihindeki Efsaneleşmiş Otomobiller: Aston Martin DB5 (James Bond)

Aston Martin DB5, klasik otomobil, James Bond
Bir kahramanı tamamlayan ikonik bir güç, Aston Martin DB5…

James Bond’un film serilerinin en başından beri kullanılan ve aksiyon sahnelerinde hepimizi heyecanın doruklarına çıkaran Aston Martin DB5, James Bond karakterinin de vazgeçilmez bir tutkusu.  Aston Martin DB5, DB4 serisinin gelişmiş versiyonu olarak 1963 – 1965 yılları arasında sadece 1059 adet üretilmiş ve bunlardan biri efsane film James Bond’da kullanılmıştır.

Sinema Tarihinde Kullanılan Efsane Otomobiller: 1974 Chevrolet Camaro  (Transformers)

Transformers, Bumblebee
Transformers film serisinin robota dönüşebilen yıldızı, Bumblebee…

Nam-ı diğer Bumblebee… 1974 model Amerikan harikası Chevrolet Camaro, Transformers’ın baş tacı otomobili. Filmin en başından sonuna kadar yeni Camaro’lar var olsa da filmin en beğenileni 1974 model Camaro oluyor. 1974 model Camaro 4 ileri otomatik şanzımana ve 326 HP’lik muhteşem bir motora sahip.

Sinema Tarihinde Kullanılan Efsane Otomobiller: 1970 Dodge Charger (Hızlı ve Öfkeli)

Dodge Charger, Hızlı ve Öfkeli
Fazla söze gerek yok, O bir efsane…

Dodge Charger deyince Hızlı ve Öfkeli ve Dominic Toretto geliyordur hepimizin aklına. 70 model Dodge, Dominic Toretto’ya babasından kalan tek mirastır ve Dominic gözü gibi bakarken ilk filmin sonunda paramparça olmuştur. Fakat sonraki Hızlı ve Öfkeli serilerinde, bu en çok beğenilen aracı tekrar görebildik. Dodge Charger, gerçekten Hızlı ve Öfkeli filminin binlerce en güzel arabalarından sadece bir tanesi.

Sinema Tarihinde Kullanılan Efsane Otomobiller: 1968 Ford Mustang GT 390 (Bullitt)

Steve McQueen’in San Francisco caddelerindeki kovalamaca sahnelerinde kullanılan ve Bullitt filmini ön plana çıkararak insanlara aksiyon heyecanı yaşatan bir efsane otomobil. 1968 üretimi Ford Mustang GT 390, eminim ki hepimizin ağzının suyunu akıtan klasik otomobillerden bir tanesi.

Ford Mustang, Bullitt, klasik otomobil
Bir dünya klasiği Ford Mustang hala daha pek çok filmin favori otomobillerinden.

Onlar bizler için sinema filmlerinde kullanılmasından öte efsaneleşmiş dev klasik otomobillerden. Hala aklımızdan çıkmıyor oluşu gerçekten takdir-e şayan. Bir başka otomobil yazımızda görüşmek dileğiyle. Keyifli okumalar, bizi takip etmeyi unutmayın.

0Shares