Uzaya Yolculuk SpaceX Dragon2 ile Gerçek Oluyor

Uzaya Yolculuk SpaceX Dragon2 ile Gerçek Oluyor

Haziran 6, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Uzaya yolculuk uzun yıllardır bilim dünyasının ötesinde de konuşuluyor. Bir dönem Mars’ta hayat projesi ile sosyal medyada da büyük yankı uyandıran hatta ülkemizden de başvuruların yer aldığı uzayda yaşam hayali sonrasında rafa kaldırılmıştı. Rafa kalkan bir başka çalışma ise yaklaşık 10 yıldır NASA’nın uzaya insanlı uzay aracı göndermesiydi. Ancak Elon Musk’ın sahibi olduğu özel şirket SpaceX geçtiğimiz günlerde yapılan başarılı uçuş ile uzaya yolculuk için yeniden yolu açmış oldu.

Elon Musk uzayda yaşam hakkında şu an için ütopik sayılabilecek söylemleriyle epey gündem yaratan bir isim. Ancak bu söylemler sadece sözden ibaret değil. Pay Pal ve Tesla Motors şirketlerinin de kurucu ortaklarından olan Elon Musk 2002 yılında kurduğu SpaceX şirketiyle uzay taşımacılığı için ciddi ticari yatırımlar yaptı ve halen de yapmaya devam ediyor.

spacex dragon2, crew dragon, füze

NASA ile ortak çalışmaları sonucunda geçtiğimiz hafta SpaceX Dragon 2 ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) 2 astronot ile başarılı bir uçuş gerçekleştirildi. Böylece Amerika Birleşik Devletleri uzun yıllar sonra özel bir şirket aracılığıyla da olsa yeniden uzaya insanlı araç göndermiş oldu. SpaceX ise uzaya insanlı araç gönderen ilk özel şirket olarak tarihe geçti. Şimdi gelin bu başarılı uzay yolculuğunun perde arkasına ve bundan sonraki yansımaların neler olabileceğine yakından bakalım.

Uzaya Yolculuk Artık Hayal Değil

Gelecekte neler olabileceğine dair bize aslında en somut verileri gösteren geçmişten günümüze hep filmler olmuştur. Sadece dünyayı değil evreni keşfetme aşkı insanoğlunu önce teleskoplarla uzaya uzaktan bakarak başlamış, sonrasında ise gidip de yakından görelim tutkusu ile büyük yatırımlar yapılmıştır. Ay’a ayak basış, Mars’a gidiş uzak boşluğunda bir uzay istasyonu kurmak daha çok keşfe yönelik bilimsel çalışmalar olmuştur. Soru ise hep aynıdır. Dünya dışında bir gezegende hayat var mı? Ya da nasıl bir yaşam şekli kurabiliriz?

Bu bilimsel araştırmalar bir yana dursun belki de uzayda yaşama dikkat çeken en somut örnek filmlerdeki gibi bir yaşamı Mars’ta koloni kurma fikri olmuştur. Bütçe sıkıntıları ve çalışmaların yetersizliği bu erken heyecanı biraz söndürse de ne kadar çok insanın bu çılgın fikre ilgi gösterdiği ortaya çıkmıştır. Tam da bu noktayı iyi yakalayan isimlerden biri Elon Musk bu tutkuyu özellikle sosyal medya üzerinde körükleyecek açıklamaları ile sivil insanlar için uzay yolculuğunu bir rüyanın ötesine taşınabileceğini göstermiştir.

spacex, elon musk, uluslararası uzay istasyonu, uzay turizmi

Şu ana kadar dünya üzerinde uçuk fiyatlarla da olsa toplam 7 kişi ISS’ye  (Uluslararası Uzay İstasyonu) gönderilmiştir. 1998 yılında kurulan Spaces Adventures şimdilerde SpaceX ile yaptıkları ortak çalışmalarla önümüzdeki yıl uzay turizminin artık çok daha düzenli olarak başlayacağını duyurmuştur. Bunun en büyük ispatı ise 7 kişilik bir modül olan SpaceX Dragon2 ile geçtiğimiz günlerde Uluslararası uzay istasyonuna başarı ile gönderilen 2 astronottur. Bir anlamda uzay turizmi için deneme uçuşu sayılan bu uzay yolculuğu artık uzay turizmine daha aktif start verileceğinin de göstergesidir.

Tabii ki çok uçuk rakamlarla başlayacak olan bu uçuşlar öncelikle dünya zenginlerinin seyahat listesine eklenecektir. Ancak bu dönemden itibaren farklı özel uzay taşımacılığı şirketlerinin çoğalması, turizm için uzaya yönenilmesi ile rekabet ortamı ve bu durumun giderek olağanlaşmasına bağlı olarak belki de bir 10 yıl içerisinde bambaşka bir tatil anlayışı bizi bekliyor olacak.

SpaceX Dragon2 ile İnsanlı Uzaya Yolculuk Nasıl Gerçekleşti?

SpaceX bugüne kadar uzaya kargo taşımacılığı yapıyordu. Ancak hedefinde öncelikle Amerikalı astronotların Rusya’dan bağımsız olarak uzaya taşınması ikinci adımda da uzay turizmin önünü açmak vardı. NASA uzun yıllardır Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronotlarını 2011 yılından beri Rusya aracılığıyla taşıyordu. SpaceX uzay yolculuğu için güvenli araçlar üretirken bir yandan da maliyetleri düşürmeyi de hedef aldı. Bunun için de yeniden kullanılabilen roketler üzerinde de çalıştı. Uzay aracını fırlatma için bir roket aracılığıyla belirli bir noktaya kadar taşıyan roket sonrasında okyanus üzerinde kurulu platforma geri dönecek böylelikle büyük bir maliyetten tasarruf sağlanmış olacaktı.

uzay istasyonu, astronot

Geçtiğimiz yıl tersleri de insansız olarak başarıyla tamamlanan Crew Dragon ya da Dragon2 olarak adlandırılan uzay aracı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na Amerikalı 2 tecrübeli astronot Doug Hurley ve Bob Behnken gönderildi. Kalkış, uçuş ve istasyona kenetleniş anları canlı yayınlarla paylaşıldı. Astronotların uzay aracını manuel olarak kullanım testleri de başarıyla gerçekleşti. 1-2 ay gibi bir süre uzay istasyonunda çalışmalar yapacak olan ekibin şimdi dünyaya dönüşü heyecanla bekleniyor. Başarılı uçuşun son noktası olacak olan dünyaya dönüş sonrası uzaya yolculuk ve uzay turizmi dünya gündeminde sıkça duyacağımız yeni projeleri de beraberinde getirecek gibi görünüyor.

Uzaya Yolculukta SpaceX İmzası

SpaceX nedir sorusuna biraz daha açıklık getirerek ilerisi için yapabilecekleri hakkında daha net fikir sahibi olabiliriz. Açılımı Space Exploration Technologies Corporation olan SpaceX şirketi Kaliforniya merkezli uzay araştırmaları şirketi olarak kurulmuştur. Bu araştırmaların ilk hedefi dünya dışına daha düşük maliyetli ve sivil inşaları da taşıyabilecekleri çok daha güvenli araçlar geliştirmektir. 2002 yılından beri çalışmalarını sürdüren SpaceX bunca zamanlık emeğinin karşılığını en somut olarak bu tarihi uçuşla almıştır. Şirket sadece araçlar üzerine değil son teknolojiler ile hazırladığı kıyafetler ile de dikkat çekmiştir. Dragon 2 ile gerçekleştirilen uçuşta astronotların kullandığı modern kıyafetler de şirkete aittir. Örneğin kasklar 3D yazıcılar ile üretilmiştir.

astronot, ayda yürüyüş, ay

Elon Musk’ın hayallerinden biri de gelecekte uzayda koloniler ile sürdürülebilir bir yaşamdır. Kimilerine göre çılgınlık olarak gelse de teknolojinin aldığı hız bu sürecin çok da uzak bir gelecek olmayacağının bir göstergesi sayılabilir. 2050’de dünya bambaşka bir boyuta geçtiğinde belki de dünya ötesinde bir yaşam formu için ilk örnekler de ortaya çıkmış olacaktır. Adım adım hedeflerine doğru giden SpaceX ile uzaya yolculuk artık rüya olmaktan çıktı diyebiliriz.

Bugünün ufak adımları çok da uzak olmayan bir gelecek için yepyeni bir sektör ve beraberinde mesleklerin de doğuşunu beraberinde getirecektir. Hali hazırda konuşulan ancak henüz resmi ve yaygın olarak bir başlangıcı olmayan uzay turizmi ve uzay turizm rehberliği gibi alanlardan çok değil belki de önümüzdeki 5 yıl içerisinde çok daha fazla konuşuyor olacağız. Uzaya yolculuk ise artık filmlerde izlediğimiz bilim kurguların ötesine çok daha kısa zamanda taşınacaktır.

1Shares