Yeni Mercedes CLA: Hayallerin Ötesinde…

Yeni Mercedes CLA: Hayallerin Ötesinde…

Eylül 13, 2019 2 Yazar: digitalyazarlar

Şehrin sofistike coupe otomobili Yeni Mercedes CLA 2019 tasarım, kalite ve akıllı teknolojilerle fark yaratarak kendine has ayrıcalıklarıyla hayranlık uyandırıyor. Yeni CLA’da en küçük detaylar bile titizlikle düşünülerek diğer otomobillere fark yaratacak şekilde tasarlanmış. İlk izlenim olarak test ettiğimiz CLA, ateş kırmızısı rengi ve koyu renk camlarıyla klas dururken, aracın içine geçtiğinizde malzeme kalitesiyle bütünleşen usta işçilik döşemeleriyle sürüş öncesi sizi kendine hayran bırakıyor. Son teknolojilerle donatılan araç, Mercedes’in tarihi boyunca süre gelen klasik Mercedes çizgisiyle çok iyi harmanlanmış. Yeni Mercedes CLA 180 d ile gerçekleştirdiğimiz test sürüşünün her türlü detayı yazımızın devamında…

Yeni Mercedes CLA Dış Tasarım

Yeni Mercedes CLA 180 d AMG
Mercedes CLA ateş kırmızısı rengiyle daha ilk bakışta sizi kendine çekiyor

Yeni Mercedes CLA selefine nazaran 48 mm uzun, 53 mm daha geniş ve 2 mm kadar daha alçak tasarlanmış. Yeni CLA’ya önden baktığımızda öne doğru uzamış, alçalmış ve sivri bir ön tasarım karşımıza geliyor. Ön tasarımdaki ince Multibeam LED far yapısı, elmas görünümlü ön ızgarasında yer alan Mercedes’in çok sevilen yıldız logosu ise dikkat çeken şık detaylardan. Aynı zamanda ön görünümde Yeni Mercedes A serisi ile az da olsa benzerlikler söz konusu. Sportif ve kaslı yapısıyla Yeni Mercedes CLA yan görünümde selefindeki gibi bombeli bir omuz çizgisine ve önden arkaya doğru yükselen forma sahip. Ayrıca yeni CLA’daki çerçevesiz camlar, harika bir coupe görüntüsü veriyor. GT tarzındaki arka görünümünde iki parçalı arka stop farları, arka gövdeye taşan çamurluk yapısı ve çift egzoz borusu dinamik ve gösterişli duruyor. Yeni CLA, dış tasarımda abisi CLS’nin izlerini taşıyarak C segmentindeki rakiplerine taş çıkarmayı hedefliyor.

Mercedes CLA İç Tasarım

İç tasarımda kullanılan Wrap – Around tasarımı sayesinde yeni CLA, daha modern ve şık bir iç görünüme kavuştu. Ön konsol ve gösterge paneli tamamen dijitalleşti. Ön konsolda yer alan üç bölmeli hava akımını sağlayan sistemi dijital klima ile kendinize göre istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Hemen orta kısımda yer alan touchpad ile yolculuk sırasında aracınıza dair tüm özellikleri kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra deri malzeme ile kaplanan aracın iç kısmındaki dikiş izleri ön kısımdan arka kısma kadar uzanan tam bir işçilik harikası diyebiliriz. Klasik ve spor çizgiler bu dikişli tasarımla harika bir denge sağlıyor.

Yeni Mercedes CLA 180 d AMG
Tamamen dijital ekran, özel tasarım deri koltuklar, teknoloji ve konforun CLA ile uyumu…

MBUX İç Mekân Yardımcısı sayesinde sistem, iç mekândaki bütün hareketleri algılar ve dokunmadan komut verebilme imkanı sunar. Örneğin, değiştireceğiniz müziği tekrar dokunmatik ekrandan değiştirmek yerine elinizi dokunmatik ekrana yaklaştırdığınızda sistem aldığı komut ile gerekeni sizin için yapıyor. MBUX yapay zekâ sistemi zaman içerisinde tamamen sizin özelliklerinizle bütünleşiyor. Örneğin düzenli dinlediğiniz radyo kanalını size otomatik açabilmesi gibi. Yeni CLA’da her şey akıllı sistemlerle birbirine bağlı ve sizinle özdeşleşebilen bu sistemlerle bir otomobilin ötesinde bir yol asistanınız olacağını söyleyebiliriz.

Isıtmalı direksiyon simidi ve havalandırmalı ön koltuklar, Yeni Mercedes CLA’nın iç mekân konforlarında öne çıkanlarından. Energizing paketi ile sunulan ekstra konforsa size kendinizi adeta evinizde hissettirmek üzere tasarlanan özelliklerle dolu. Akıllı telefon bağlantısı ve orta konsolda yer alan kablosuz şarj bölümü CLA 2019’un bir diğer iç tasarım detayı.

Yeni Mercedes CLA Versiyonları ve Teknik Özellikleri

Yeni Mercedes CLA, CLA 180 d ve CLA 200 versiyonlarıyla dizel ve benzinli olarak karşımızda. Ayrıca CLA, Standart, Progressive ve AMG donanımlarına sahiptir. Test aracımız 7 ileri DCT otomatik şanzımana sahip 116 beygir gücündeki CLA 180 d AMG idi. Test aracımızın başlıca özellikleri şunlardır:

  • MBUX İç Mekan Yardımcısı
  • Energizing Paketi
  • Keyless – Go
  • 360⁰ Kameralı Park Paketi
  • Akıllı Telefon Entegrasyonu
  • Pre Safe Plus Ön Çarpışma Asistanı
  • Aktif Şerit Takip Asistanı
  • Sanal Gösterge Ekranı

Yeni Mercedes CLA 180’nin dış ve iç tasarımı çekici olduğu kadar sürüşteki performansı da çok iyiydi. Gelelim sürüş kısmına…

Yeni Mercedes CLA Sürüş Deneyimi

Yeni Mercedes CLA 180 d AMG
Yeni Mercedes CLA 180 d AMG, 64 farklı ışıklandırma sistemiyle büyülüyor…

Mercedes CLA 2019’u dar virajlı dağ yolunda ve düz yolda yaklaşık 2 saat süreyle test ettik. İlk olarak şunu söyleyebilirim ki Yeni Mercedes CLA, sürücüsünün güvenliğine son derece önem veren bir otomobil. Mercedes CLA yola gerçekten çok iyi tutunuyor. En zor yollarda, dik rampalarda dahi düz yolda gider gibi sessiz ve sakin bir sürüş yapmanızı sağlıyor. Aktif fren yardımcısı, düz yolda giderken ani frenlemeye karşı size destek oluyor. Yeni CLA, 2019 modelinde yarı otonom sürüş teknolojisine sahip. Sürüş esnasında sinyal vermeden olası şerit değişimi sırasında otomatik fren yaparak sizi şeride sokuyor. 0,23 Cd sürtünme katsayısına sahip Yeni CLA, daha düşük yakıt tüketimi ve daha yüksek performans sağlıyor.  Yeni CLA, tasarımında her türlü dinamizmi, kaliteyi ve şıklığı bulunduruyor.

Yeni Mercedes CLA,  0 dan 100 e 10,7 saniyede çıkıyor. Fabrika verilerine göre yakıt tüketimi 4,0 lt/100 km olarak verilse de yakıt tüketimi kullanıma bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Benzerlerine göre yakıt tüketiminde oldukça tutumlu bir otomobil olduğunu söyleyebilmek mümkün. Aynı zamanda Mercedes modelleri arasında Yeni Mercedes C serisi ve Yeni Mercedes X Class da favori Mercedes otomobillerinden.

Yeni Mercedes CLA 2019 ile Mercedes – Benz Mengerler Kocaeli bayii aracılığıyla harika bir gün geçirdik. Yeni CLA’yı enine boyuna inceleme fırsatı bulduk. Desteklerinden dolayı Mercedes Mengerler’e teşekkür ederiz. Yeni testlerde görüşmek dileğiyle, takipte kalın.

1Shares