Akıllı Kıyafetler Hayatımızı Düzene Sokacak

Akıllı Kıyafetler Hayatımızı Düzene Sokacak

Haziran 24, 2019 2 Yazar: digitalyazarlar

Akıllı kıyafetler deyince aklınıza ne geliyor? Size göre akıllı kıyafetler nasıl olmalı? Ben mesela ilk olarak ütü çağının tamamen sona ermesini istiyorum 🙂 Mevsim geçişlerinde sık sık başımıza gelen ince giyinip üşüdüğümüz, kalın giyinip sıcaktan bayıldığımız krizler için hava koşuluna göre adapte olabilen kıyafetler olsa harika olmaz mı? Adı üstünde akıllı kıyafet bunlar, neden olmasın 🙂 Özellikle kadınların kıyafet seçimi aşaması tam bir krizdir. Böyle olası krizlerde bize fikir veren kıyafetler yapılabilir mi? Duruma göre renk değiştirenler mesela. Üzerimize kahve döküldüğünde ya da benim sıklıkla yaptığım gibi dondurma damladığında ıslak mendille temizleme dönemi son bulsa ne güzel olur.

Gün boyu iş, alışveriş gibi koşuşturmaların içerisinde yorgunluk seviyemizi ölçebilen ve bize enerji verebilen akıllı kıyafetler de olabilir. Uyku problemi çekenler için stres azaltıcı pijamalarla rahat ve huzurlu bir uyku çekebilsek şöyle. Bir kıyafetten çok şey istiyor gibi görünebilirim ama günümüz teknoloji çağı yakın gelecekte bize tüm bunların yapılabilir olduğunu gösteriyor. Giyilebilir teknoloji gözlük, saat, dövme gibi aksesuar ürünleriyle ayrı bir alanda müthiş gelişmelere imza atarken, şimdi de kıyafetleri akıllı teknolojilerle donatmaya başladı. Hep birlikte bakalım şu an için hali hazırda akıllı kıyafetler nelermiş?

Akıllı Kıyafetler ile Sağlığınızı Yakından Takip Edebileceksiniz

Tişörtleriniz ve teknoloji bir araya geliyor. Kalp hızınız, nefes alışverişleriniz, adım sayınız, yaktığınız kalori ve uyku düzeniniz tüm bunların hepsi akıllı tişörtünüz sayesinde ölçülebiliyor. Topladığı tüm verileri akıllı tablet ya da telefonunuza yönlendiren tişörtünüz gerekli yerlerde uyarı bile verebiliyor.

akıllı kıyafetler tüm verilere telefonunuza aktarıyor
Akıllı kıyafetler, sağlığınızla ilgili tüm verileri telefonunuza aktarıyor.

Günümüz ne büyük problemlerinden biri duruş bozuklukları. Artık bu durum için üretilen akıllı tişörtlerin atlet olarak içinize giyebileceğiniz modelleri ya da günlük kullanım modelleri mevcut. Omurganızı düzgün tutmanız için bu tişörtler sizi gayet akıllı bir şekilde yönlendiriyorlar.

Akıllı Kıyafetler ile Rahat Bir Uykuya Hazır mısınız?

Giriş bölümünde bahsettiğim akıllı pijamalar seviyesinde bir çalışma henüz olmasa da birkaç yıla kadar bunun da olacağını bugünkü gelişmelere bakarak söyleyebiliriz. Philips tarafından piyasaya sürülen derin uyku başlığı, uyku sorunu yaşayanlar için tasarlanmış bir teknoloji harikası. İlaç kullanmak istemeyenler ve düzenli bir uyku uyumak isteyenler için denenebilir bir teknoloji. Üstelik uykunu düzene sokarken, aynı zamanda uyku bozukluğunuzla ilgili verileri de kaydediyor. Böylece rahat ve konforlu bir uyku için sorunun nerede olduğu hakkında da bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Akıllı Kıyafetler ile Sosyal Medyanızı Yönetmek Mümkün mü?

akıllı kıyafetler ile sosyal medyayı yönetmek
Telefonunuz bir kenarda dursun, sosyal medyanızı kıyafetiniz yönetsin.

Electricfoxy Firmasının Ping adını verdiği kıyafetle kesinlikle mümkün. Şıklığı ve tasarımı bir yana mobil telefonunuzla bağlantı kurduğunuzda telefonu artık bir kenara bırakabilirsiniz. Yeni modern kapüşonlu akıllı kıyafetiniz ile Facebook’ta kablosuz iletişimin keyfine varın. Kıyafetiniz Facebook’tan mesaj geldiğinde omuz kısmındaki titreşim ile size bunu ufak bir titreşimle bildiriyor. Kapüşonunuzu açıp kapayarak Facebook durumunuzu güncelleyebiliyor ve iletilerinizi akıllı kıyafetinizle yönetebiliyorsunuz. Daha neler demeden önce daha neler göreceğiz onlara bakalım 🙂

Hava Koşullarına Göre Isı Değiştiren Akıllı Kıyafetler

İşte en sevdiğim örneklerden birisi bu. Adidas’ın sıcak pantolonları en soğuk koşullarda dahi sıcaklığı muhafaza ederek sporcular için büyük avantaj sağlıyor. Tabii bu çok üşüyenler için de soğuk günlerde giyilebilecek güzel bir alternatif. Güneş panelleriyle donatılan yelekler, ortam ısısına ve sizin tercihlerinize göre kendi ısısını ayarlayabilen montlar henüz piyasada yeni yeni görülse de, yakın geleceğin normal standart montları, yağmurlukları haline gelecekler.

Sıcaklığa bağlı renk değiştiren tişörtler var. Ancak buna sporcular için kas ısısına bağlı renk değiştiren tişörtler eklendi.

Akıllı Kıyafetler Uyanık Kalması Gerekenleri de Unutmuyor

Geceleri çalışanlar ve özellikle uzun yol şoförleri içi tasarlanan bu kez uyutan değil uyutmayan şapkalar var. Ford ve GTB işbirliğiyle hazırlanan SafeCap, gece gündüz yollarda olup uyanık kalması gerekenler için ideal bir çözüm oluşturuyor.

Şu anda kullanımda olan ve en göze çarpan yeni nesil akıllı kıyafetler bunlar. Ancak her geçen gün yepyeni bir ürün piyasaya sürülüyor ve bizi şaşırtmaya devam ediyor. Teknoloji harikası kıyafetleri ve aksesuarları tanıtmaya devam edeceğiz.

0Shares