Sony Giyilebilir Klima ile Tanışın

Sony Giyilebilir Klima ile Tanışın

Temmuz 11, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Yaklaşık bir yıl önce Japon devi Sony tarafından ilk kez duyurulan dünyanın ilk giyilebilir kliması satışa sunuldu. Sony giyilebilir klima bir Mouse büyüklüğünde ve cep telefonu inceliğinde oldukça hafif olarak tasarlandı.

sony giyilebilir klima, reon pocket

Kaynak

Yazın serinlemek kışın ise ısınmak amacıyla kullanılabilecek olan bu giyilebilir teknoloji harikası için Sony tarafından özel üretilen klima tişörtleri de bulunuyor. Ancak illa ki bu tişörtle kullanmanız şart değil. Daha çok ilk piyasaya çıkışta nasıl kullanmanız gerektiğine örnek teşkil etmek için hazırlanan tişörtlerin yaka kısmının boyun bölümünde klimanın sığabileceği bir cep bulunuyor. Ayrıca ürünü elinizde de kullanabiliyorsunuz.

Akıllı teknolojiler her gün hayatımıza yeni bir kolaylık getirmeye devam ediyor. Pek çok farklı alanda hali hazırda kullanılan akıllı kıyafetler arasında yerini alan giyilebilir klima çok basit ve pratik bir kullanım sunuyor.

Sony Giyilebilir Klima Reon Pocket Nasıl Çalışır?

En basit anlatımıyla giyilebilir klimayı tişört ya da atletinizin cep bölümüne yerleştirip, cep telefonunuzdan bluetooth bağlantısı ile ayarlıyorsunuz. Sonra da yazları serin kışları sıcak dört mevsim konforun tadını çıkarıyorsunuz.

View this post on Instagram

Sony разработала футболку-кондиционер ⠀ Японская компания Sony представила новое устройство Reon Pocket, которое сделает пребывание на улице во время жары, более комфортным. Этот гаджет находится в специальном кармане футболки, в области спины. Он способен как понижать температуру тела на 15 градусов Цельсия, так и повышать ее на 10 градусов. Reon Pocket может работать около 2 часов без подзарядки. Управлять устройством можно с помощью приложения на смартфоне, установив соединение с ним через Bluetooth 5.0. Данный продукт рассчитан на деловых людей, которые проводят встречи вне помещения, а также придерживаются делового дресс-кода, что доставляет дискомфорт при высокой температуре на улице. Устройство с футболкой в комплекте будет стоить $120, но приобрести его можно будет не раньше весны 2020 года. ⠀ #veloxbox #russia #ukraine #shop #shopping #россия #украина #шопинг #шоппинг #покупки #sony #sonyreonpocket

A post shared by VeloxBox | Доставка из США 🇺🇸 (@veloxbox) on

Sony Reon Pocket, sıcaklık ve hareket sensörleri sayesinde vücuda temas ettiği yerde vücut sıcaklığını arkasındaki fan yardımı ile dışarı atarak sıcaklığı ayarlar. Cihazı otomatik ya da manuel olarak ayarlama şansınız var.  Manuel olarak 4 farklı ayar yapabiliyorsunuz. Ev modu, sokak modu ve elde kullanım gibi farklı mod seçenekleri kullanabiliyorsunuz. Hatta özel ayarlarınızı kaydedip bir daha ayar yapmanıza gerek bile kalmadan tek tuşla size özel modda kullanabiliyorsunuz. Otomatik modda ise akıllı sensörler devreye girer. Hareket etmenize bağlı olarak değişen vücut ısınıza göre cihaz ayarlama yaparak çalışır.

Sony Reon Pocket olarak adlandırılan giyilebilir klima ile satılan özel tişörtten alırsanız tişörtün cep kısmına cihazı yerleştirdikten sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Suyu hızlı emen ince bir polyester kumaştan üretilen ve klima için tasarlanan bu ürünü iç giyim olarak da kullanabilir, üzerine gömleğinizi giyebilirsiniz. Eğer sadece giyilebilir klimayı alacaksanız giysilerinizin içine giyeceğiniz fanilanın boyun bölgesine cihazı yerleştirerek yazın serinliğin kışın da ısınmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Giyilebilir Klimanın Özellikleri

  • Sony Giyilebilir klima cihazınızı 2 saat boyunca şarj ettiğinizde tam batarya kapasitesiyle 2-4 saat arası kullanabilirsiniz.
  • 85 gram ağırlığına sahip cihaz giysinizin üzerinde potluk yaratmaz.
  • Android ve iOS işletim sistemine ait akıllı telefonlardan sıcaklık manuel olarak da kontrol edilebilir.
  • Yaz modunda vücut sıcaklığını 13 derece düşürebilirken kış modunda ise 8 derece arttırabilir.
  • Peltier termoelektrik etkiden tasarlanan giyilebilir klima oldukça sessiz bir şekilde çalışır.

Peltier Etkisi Nedir?

Peltier etkisi genel anlamda yarı iletken soğutucuların kullandığı bir teknolojidir. Verimliliği yeterli olmamasına rağmen ısıtma katsayısı oldukça iyidir. Fransız bilim adamı Peltier tarafından keşfedilen bu etki, aralarında sıcaklık farkı olan ve ısı transferi meydana gelen iki yüzey arasındaki elektriksel gerilim kuvvetinden meydana gelir.

İki iletken arasından geçen akım, bir tarafta ısıyı emerek soğutma gerçekleştirirken diğer taraftan bir yüzeyde ısı biriktirir ve böylelikle sıcaklık artışı meydana gelir. Aynı zamanda Peltier etkisiyle çalışan cihazlar neredeyse hiç bakım gerektirmez. Sony giyilebilir klima cihazı da Peltier prensibiyle çalışır.

Sony Giyilebilir Klima Diğer Detaylar

Sony giyilebilir klima fiyatı tişörtlü veya tişörtsüz olarak 2 farklı seçenekten oluşuyor. Ürünün resmi sitesinde fiyatlarını, şu an için satışta olduğu online mağazaları ve diğer özellikleri ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Bu akıllı cep klimasının en hoş detayı bana göre özelleştirilebilir olmasıdır. Dijital çağda kullanılan her teknolojinin ortak noktasının kişiselleştirilebilme olduğunu düşünürsek Japon devi bu üründe bunu başarmış gibi duruyor. Herkesin vücut sıcaklığı ve ortama göre verdiği fiziksel tepki farklı olduğu için Sony giyilebilir klima size standartın ötesinde özel bir sistem sunmuş oluyor. Tanıtım videosundan ürünün kullanım detaylarını inceleyebilirsiniz.

0Shares