3D Yazıcılar Hayatımıza Boyut Getiriyor

3D Yazıcılar Hayatımıza Boyut Getiriyor

Nisan 18, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

3D yazıcılar yakın gelecekte evlerimizin birer parçası haline gelecek mi? Evlerimizde 3D yazıcılar ile neler yapabileceğiz? Bu soruların cevaplarına geçmeden önce, 3D yazıcı teknolojisi nedir, nerelerde kullanılıyor biraz yakından bakalım.

3D yazıcılar bir objeyi tüm detaylarıyla katmanlar halinde oluştururlar. Bildiğimiz yazıcılarda kullanılan malzemeler mürekkep. 3D yazıcılarda ise ne üretmek istiyorsanız onun hammaddelerini kullanıyorsunuz. Örneğin, çikolata üretecekseniz malzemeler krema kıvamında yazıcıya yükleniyor, şeklini bilgisayardan tasarlayıp malzeme oranlarını belirleyip yazıcıdan yazdırıyorsunuz ve afiyetle yiyorsunuz 🙂

Aslında haberlerden aşina olduğumuz bir teknoloji. Özellikle tıp alanında, 3D yazıcı ile böbrek üretildi, kalp üretimi için çalışmalar sürüyor gibi haberler zaman zaman gündeme geliyor. Bu noktadan bakınca, bize biraz uzak gelebilir ancak 3D yazıcılar gıda imalatından ev inşaatına, oyuncak yapımından otomobil yapımına, dünyadan Marsa kadar her yerde gelişerek kullanılıyor.

3D Yazıcılar Nasıl Doğdu?

İlk olarak 1984 yılında Charles Hull tarafından keşfedilen 3D yazıcıların amacı, bir ürünün piyasaya çıkmadan önce gerçeğe eşdeğer 3 boyutlu örneğini oluşturmaktı. Böylelikle, hem ürün gelişimi açısından ortaya çıkabilecek sorunları önceden tespit etmek ve üretim aşamasına en iyi sonuçla başlamak, buna bağlı olarak da maliyetleri düşürmek amaçlanıyordu. 1986 yılında ilk 3D yazıcı şirketi kurularak bu yeni sektörün başlangıcı yapıldı. 90’lı yıllarda hızla ilerleme kaydedilen 3D teknolojisinde Amerika’da ilk renkli baskılar yapılmaya başlandı. Önce numune üretmekle başlayan süreç, artık tamamen ürünleri üretecek noktaya gelince, 3D yazıcı her sektörde kendine yer bulmaya başladı.

3D yazıcıların günümüzde sanayi boyutundan ev tipi boyutuna kadar çeşitleri mevcut. Yaklaşık 10 yıllık bir süreçte de yaygınlaşması bekleniyor.

3D Yazıcılar İle Evlerimizde Neler Yapacağız?

Hammadde çeşitliliğinin giderek gelişmesiyle yaklaşık 10 yıllık süre içerisinde 3D yazıcılar ile evlerimizde pek çok şeyi kendimiz yapıyor hale geleceğiz. Tatlıdan yemeklere mutfaktaki en büyük yardımcımız yakın gelecekte 3D yazıcılar olacak. Kendi tasarladığımız kıyafetleri ister kendi yazıcımızla evimizde imal edeceğiz, ya da internet üzerinden tasarladığımız kıyafeti sipariş edeceğiz. Çocuklarımız için oyuncaklar, evimiz için dekoratif eşyalar üretebileceğiz. Hatta otomobillerimiz için lastiklerimizi bile kendi 3D yazıcımızdan çıkaracağız. Lastik devlerinden Michelin’in bu konudaki projesi için otomobil lastikleri yazımıza bakabilirsiniz.

Görünen o ki, 3D yazıcılar hayatlarımızı epey kolaylaştıracak. Uygun maliyetler, kendimize özel tasarımlar ile evlerimizde pek çok şeyi üretebilir hale geleceğiz.

3D yazıcılar,üretim,teknoloji
3D yazıcılar üretimde sınır tanımıyor!

3D Yazıcılar İle Yapılan Çalışmalara Örnekler

Hali hazırda 3D yazıcı ile pek çok sektörde üretim yapılıyor. En çok gelişme gösteren sektörler ve ürettikleri ürün gruplarıysa şöyle;

Otomotiv Sektörü; karmaşık şekilli yedek parçaların üretimiyle başlayan 3D yazıcı teknolojisi ile artık bir otomobil tamamen üretilebilir hale geldi. Ayrıca 3D yazıcılarla parçaların daha hafif malzemelerden üretilebiliyor olması, otomobil sektöründe bir devrim niteliğini taşıyacak yenilikler getirecek. Araçların ağırlığı azaldıkça, yakıt kullanım oranları da aynı ölçüde azalacak. Ayrıca yedek parça için yurtdışından parça gelmesini bekleme devri de bitecek, parçalar servislerde anında üretilebilecek.

İnşaat Sektörü; Çinliler 200 m2 ölçüsünde ilk evi yaptılar bile. Nasa da Mars’ta kurmayı planladığı koloniler için bina inşaatlarını 3D yazıcılarla yapmayı planlıyor.

Tıp Sektörü; her şey insanlar için 🙂 Yüz nakli, kafatası nakli, kemik, takma kol, bacak, diş yapımı başarıyla gerçekleştirilen çalışmalar. Şu an ki en büyük hedef ise 3D yazıcılarla organ üretebilmek. Bu konudaki çalışmalar tamamlandığında artık organ nakli için bekleme çilesi son bulacak. Ülkemizde de bu konuda çok başarılı çalışmalar yapılıyor. Geçtiğimiz yıl titanyumdan 3D yazıcı ile üretilen kafatası parçası bir hastaya başarıyla nakledildi.

3D Yazıcılar Ne Gibi Avantajlar Sağlıyor?

  • 3D yazıcılarla en küçük detayları girintili çıkıntılı şekilleri üretmek mümkün. Bu sebeple her alanda kullanım açısından çok daha pratik, işe yarar malzemeler daha özgürce üretilebiliyor.
  • Diğer üretim şekillerine göre maliyetler çok daha düşük olduğunda, artık dev makinaların ve fabrikaların yerini 3D yazıcılar alacak.
  • 3D yazıcılarla fabrikaların azalması demek aynı zamanda karbon salınımının azalması demek. Yani çevre ve hava temizliği açısından da oldukça önemli katkıları olacak.
  • Dünyanın bir ucundan diğer ucuna taşıma, nakliye devri sona erecek. Ayrıca ürünlerin kullanım süreleri de uzayacak. Bozulan bir parça 3D yazıcılar ile yeniden üretilip kullanılabilecek.
  • Daha seri bir üretim sağladığı için, yüksek miktarlarda stoklama yapılmasına gerek kalmayacak.
  • Kişiye özel değişikliklerin yapılabilirliği artacak. Misal beğendiğiniz bir kıyafetin birebir ölçünüze göre yapılabilmesi gibi. Alacağınız otomobilin dizaynında sizi yansıtan küçük detaylar talep edebilmeniz gibi. Standart modellerden, daha kişiye özel üretime geçiş ağlanacak.
  • 3D yazıcıların okullara ve eğitim sistemine taşınmasıyla, öğrencilerin öğrenme hızı ve yaratıcılıkları artacak bu da pek çok bilim dalında daha hızlı gelişme ve keşiflerin yolunu açacak.

3D yazıcılar ile her alandaki gelişmeler heyecan ve umut verici gözüküyor. Ama biz en çok geniş yelpazede evde kullanılacak sistemin bir an önce hayatlarımıza dahil olmasını heyecanla bekliyoruz 🙂

1Shares