Otomobil Lastikleri Teknoloji İle Donatılıyor

Otomobil Lastikleri Teknoloji İle Donatılıyor

Nisan 12, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Otomobil lastikleri de arabalar gibi teknoloji ve çevre ile uyumlu hale getiriliyor.. Lastik üreticileri de bu konuda harekete geçip otomobil lastikleri için projeler üretiyor. Biz de uygulamaya başlayan ve başlayacak olan otomobil lastiklerini sizler için araştırdık.

Otomobil Lastikleri Pirelli İle Akıllanıyor…

Pirelli, 2017 yılında Connesso isimli üretim platformuyla günümüzde her şeyin bir akıllısı olduğu gibi kendi ürettiği lastiğin de akıllısını üretti.  Bu platform şimdilik sadece 19 inç ve üstü Winter Sottozero ve P Zero lastik modelinde bulunmaktadır. Pirelli’nin ürettiği akıllı otomobil lastikleri öncelikle ABD’de satışa çıktı. Şimdi ise dünya geneline hızla yayılıyor. Pirelli Cloud adı verilen sistemi akıllı telefonlarınıza yükleyerek aracınızdaki lastiğinizin genel durumuyla ilgili bilgi edinebiliyorsunuz.

Otomobil Lastikleri : 3D Yazıcı İle Üretilmiş Michelin Vision

Michelin’den bambaşka bir atak var. Michelin, 3D yazıcıyla üretilen, hava ile şişirilmeyen ve geri dönüşebilen Vision isimli otomobil lastikleri üreterek lastik üretiminde level atladı. Vision, sensörler aracılığıyla sürücüye bilgi veriyor ve değişen hava koşulları doğrultusunda sürücünün isteği üzerine 3D yazıcı ile sırt modelini kendi belirleyebiliyor. Böylelikle Vision sayesinde ayrı ayrı yaz-kış lastiği kullanmak ve saklamak zorunda kalmıyorsunuz. Vision’un üretiminde portakal özü, bambu, pekmez, ahşap ve doğal kauçuk kullanılıyor. Doğada kendiliğinden çözünebilen materyaller ile üretilen bu lastik, geri dönüştürülebilir yapısı ile de çevresel ayak izini minimuma indiriyor.

Otomobil Lastikleri İçin Bir Devrim de Goodyear’dan!

Goodyear da otomobil lastikleri teknolojisinin gelişimine ayak uyduruyor ve 3 önemli lastik üretiyor. Bunlar ;

  • Goodyear EfficientGrip Performance
  • Goodyear Oxygene
  • Goodyear Aero

Goodyear’ın yaptığı testlerde ortaya çıkan sonuca göre elektrikli otomobiller güçlü torka sahip ağır motorlara ve bataryaya sahiptir. Bunların yapmış olduğu ağırlıktan dolayı elektrikli otomobil lastikleri normal bir otomobile nazaran fazla yıpranma gösterir. Bu sorunun çözümü ise elektrikli sürüş teknolojisi ile iyileştirilmiş EfficientGrip Performance prototip lastiğinde saklı.

  • Lastik sırtındaki ince kanalları sayesinde ıslak havada dahi performansını gösterebilmektedir. Ayrıca yepyeni lastik sırt deseniyle iç ve dış lastik sesleri azalmaktadır.
  • Oyuk şekle sahip olması ile yüksek performansta en etkili ve uygun sırt izi sağlar.
  • Lastik, aerodinamik sürtünme etkisi ve az oranda kütle dönmesi ile enerji tasarrufu yapar.

Goodyear Oxygene

EfficientGrip Performance haricinde Goodyear’ın geliştirdiği bir diğer lastik ise Oxygene’dir. Oxygene,  tamamen çevre dostu bir lastik. Goodyear’ın amacı enerji tasarrufunu sağlamak. Oxygene’nin yanak tarafında yosun yapısı söz konusu. Kendine has sırt deseni ve yosun yapısı ile yoldaki nemi ve suyu absorbe eder ve oksijen oluşumunu sağlar. Yani bu duruma matematiksel açıdan yaklaşacak olursak, 2,5 milyon otomobil olan bir yerde yılda 3000 ton oksijen üretimi ve 4000 civarı karbondioksit emilimi mümkün. Bir diğer özelliği ise –ki bu beni çok etkiledi- içine yerleştirilen sensörler ve yapay zeka sayesinde şerit değişimi veya direksiyonu sağa sola çevirdiğinizde renk değişimi yaparak hem diğer sürücüleri uyarıyor hem de dışarıdan bakıldığında hoş ve ilginç bir görünüm oluşturuyor. Oxygene, hava kirliliğini azaltmanın yanı sıra kendi elektriğini de üretiyor.

Goodyear Aero

Bu lastik, otonom uçan araçlar için pervane görevini gören ama aynı zamanda karada giden araçların da kullanabileceği şekilde geliştirildi.

Goodyear, geleceğin araçlarında uygun olarak geliştirdiği otomobil lastikleri ile 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Özellikle Goodyear Aero büyük ilgi gördü. Goodyear, Golden Sahara II Projesi için yaptığı iş birliği ile otonom hareket yeteneğinde gelecek için bir adım attı.

Otomobil lastikleri için gelişmeler sürekli devam ediyor. 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasındaki kış lastiği uygulaması bu yıl için bitti. Artık kış lastiklerinden yaz lastiklerine geçebiliriz. Kim bilir belki yakın gelecekte 3D yazıcılarla üretilen otomobil lastikleri ile bu değişimlere de gerek kalmayacak. Şimdilik hoşçakalın 🙂

0Shares