Volkswagen Tarihi ve Başarı Hikayesi

Volkswagen Tarihi ve Başarı Hikayesi

Haziran 1, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Volkswagen denilince ilk akla gelen vosvos olsa da marka olarak Volkswagen tarihi sürecinde farklı başarılara imza atmış ve pek çok efsane otomobil modeli ile klasikleşmiştir. 1900’lerin başında ortaya çıkan otomobil dünyasında biraz daha ileri bir zamanda adım atan Volkswagen bu açığı hızla kapatarak tarihsel serüveninde dikkat çekici detaylarla öne çıkmıştır.

1937 yılında Alman Otomotiv Birliği tarafından Almanya’da kurulan Volkswagen kelime anlamı olarak “halkın arabası” demektir. Ferdinand Porsche önderliğinde 24 kişilik tasarımcı ekip ile Wolfsburg tesislerinde çalışmalarına başlanan ilk otomobil Beetle idi. Yola çıkış öyküsü halk tipi otomobil üretmek olan Volkswagen Beetle ile bunu fazlasıyla başardı.

volkswagen, volkswagen beetle, vosvos

Grubun başarı hikâyesi efsane markalarla devam etti. Otomobil tutkunları için Audi, Porsche, Bentley, Lamborghini, Bugatti, Skoda, Seat ve Scania Volkswagen adını zirveye taşıyan markalardı.

Volkswagen tarihi denilince en dikkat çekici detaylardan birisi de ilk hava soğutmalı motor sistemini üretmesidir. Şimdi Volkswagen’in hikâyesi için biraz daha detaylara dalalım ve tarihsel sürecindeki gelişmelere adım adım yakından bakalım.

Volkswagen Tarihi Başlangıç

Başlangıç öyküsünde halk için otomobil üretmekte olan ekip vosvos, tosbağa, kaplumbağa ve uğur böceği gibi dünya üzerinde farklı isimlerle anılan Beetle ile sahneye çıktı. Araya İkinci Dünya Savaşı girince tüm dünyada olduğu gibi Volkswagen grubu da ordu ve savunma sanayii için destek veren bir yapıya büründü. Burada yakaladıkları başarı su soğutmalı motor sistemlerinin sert hava koşullarına dayanıksızlığına alternatif olarak ürettikleri hava soğutmalı motorlar oldu.

1949 yılında Beetle üstü açılabilen modeli ile Beetle Cabriolet olarak yeniden sahnedeydi. 1953 yılına gelindiğinde Volkswagen Batı Almanya’nın en çok otomobil üreten fabrikası olmuştu. 1970’lere gelindiğinde yarı otomatik modeller ile yenilenmeye devam etti.

volkswagen passat

Auto Union ve NSU Motorenwerke AG’yi satın alan Volkswagen Audi markası adı altında lüks otomobiller üretmeye başladı. Bu firmalardan aldığı teknolojileri kendi teknolojileri ile birleştirerek efsane modellerini tasarladı.

1973 ilk Passat’ın ortaya çıkışıydı. Passat önden motorlu ve su soğutmalı ilk Volkswagen olarak tarihe geçti. 1974’de Golf ve 1975 yılında ise Polo modelleri Volkswagen’in diğer yeni otomobilleriydi. Scirocco, Jetta, Bora ve Vento daha sonra Volkswagen ailesinin diğer üyeleri olacaktı.

Volkswagen Dünyaya Açılıyor

1980’li yıllara kadar Avrupa’da emin adımlarla ilerleyen Volkswagen bu tarihlerden sonra dünyaya açılmak için hazır hale geldi. 1950’lerin sonunda lisans anlaşmaları ile Almanya dışında seri üretimlere başlayan Volkswagen için artık daha da fazla büyüme zamanıydı. Bu dönem en popüler modelleri Golf, Passat, Polo, Derby, Scirocco ve Santana idi. Klasik modeli olan Beetle ise 1981’de üretim sayısında 20 milyonu geçerek tarihi bir rekora imza attı.

volkswagen golf, vw

Sürekli olarak kendini yenileyen Volkswagen markası 1983’de en sevilen modellerinden biri olan Golf’ü benzinli ve dizel seçeneklerinin yanı sıra çevreci bir sistem olan katalitik egzozlu alternatifiyle çevreci bir yaklaşım ile adını duyurdu. Çevreye duyarlı sistemi bu dönemden sonra zamanla tüm modellerinde uygulandı.

1985 yılı, bir yıl sonra Uluslararası Ralli Şampiyonası’nda şampiyon olacak Golf GTI 16V için 16 subaplı bir motorun üretildiği yıldı. Artık Golf bu tarihlerden sonra tüm Avrupa’nın en çok satan otomobil modeli olacaktı.

Volkswagen Tarihi Gelişiminde İnovatif Dönemler

1990’lı yıllar dünya genelinde otomobil piyasasında rekabet ortamının güçlendiği dönemdi. Volkswagen bu noktada bu döneme kadar olan piyasadaki deneyimlerini yenilikçi fikirlerle bir araya getirerek otomobil piyasasında güçlü konumunu korumayı başarmıştır. Golf III, 5 kapılı modeliyle Polo ve yine üçüncü jenerasyonuyla Passat, Volkswagen adının gücünü korumaya devam etti. 1994 yılında Doğuş Otomotiv ile Volkswagen AG arasında distribütörlük anlaşması imzalanarak Türkiye piyasasında da güçlü bir konum elde etmiş oldu.

volkswagenin tarihi

Millenium olarak anılan 2000’li yılların başında otomatik vites araçlarda çift kavramalı şanzıman (DSG) Golf R32 modelinde kullanıldı. Bu sistem o dönem için devrim niteliğindeydi.

Şirketin araştırma geliştirme çalışmaları için laboratuvar ve test alanlarının bulunduğu büyük tesiste her zaman bir adı daha öteye gidebilmek adına çalışmalar Volkswagen’in tarihsel gelişimi içerisinde hız kesmeden devam etti. Çevreye duyarlılık, yüksek hızda güvenlik, yakıt verimliliği ve daha fazla konfor için yapılan çalışmalar ile Volkswagen bugünün en dev otomobil şirketleri arasında yer almayı başardı.

Geçmişten Günümüze Başlıca Volkswagen Modelleri

volkswagen polo, polo gti, volkswagen
 • Volkswagen Beetle ( Nam-ı değer vosvos)
 • Volkswagen Kübelwagen
 • Tip 2
 • Volkswagen Karmann Ghia
 • Süper Beetle
 • Volkswagen Passat 
 • Scirocco
 • Golf
 • Polo
 • Volkswagen Lupo
 • Touareg
 • Tiguan
 • Arteon
 • Volkswagen XL1 

Volkswagen bugün günümüzde Avrupa’nın en büyük otomobil üreticileri arasında lider olarak tanımlanır. Ortaklıkları, sürekli kendini yenileyen anlayışı ile halk için otomobil anlayışını her kesim ve her ihtiyaca göre model ve konforla üretim yaparak bu başarıyı yakalamıştır. 1933 yılından bugüne Volkswagen tarihi süreci ve dikkat çeken gelişmeleri otomobil severler için özetledik. Mercedes’in tarihi ve BMW’nin tarihi yazılarımızda diğer başarı hikâyelerine de göz atabilirsiniz.

1Shares