Temassız Teknolojiler Salgın Sonrası Yaşamın Anahtarı

Temassız Teknolojiler Salgın Sonrası Yaşamın Anahtarı

Mayıs 30, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Koronavirüs salgını sonrası normalleşme adımları atılırken bir yandan da salgına karşı önlem amaçlı yaşamın değişen dinamikleri bulunuyor. Bu noktada karşımıza temassız teknolojiler çıkıyor. Normalleşme süreciyle birlikte dışarıda daha fazla zaman geçirmeye başladığımız şu günler için farklı tedbirler düşünülüyor. Gün içerisinde temas gerektiren her ortamı olabildiğince temassız çözümlerle güvenli bir noktaya taşımak üzerine teknolojiden faydalanılıyor.

temassız ödeme, no contact

Bu teknolojilerin bir kısmı zaten hayatımızda salgın öncesi de bulunuyordu. Örneğin temassız ödeme yöntemi hepimizin yakından tanıdığı bir temassız teknoloji modeli. Salgın döneminde bulaş riskini azaltmak için para yerine kart kullanımı, aynı zamanda temassız kart kullanımı çok daha fazla yaygınlaştı.

Şimdi ise yapay zeka ve yazılım destekli pek çok uygulama sayesinde giderek yaygınlaşan bir temassız hayat modeli başlıyor. Temassız uygulamalarda en büyük yardımcılarımızdan biri ise akıllı telefonlarımız oluyor. Peki bu temassız uygulamalar neler?

Temassız Teknolojiler Nelerdir?

Covid19 salgınıyla yepyeni bir dünya anlayışı içerisindeyiz. Artık yaşam içerisinde planlanan her konuda öncelik salgından nasıl daha fazla korunabiliriz?

temassız ödeme, temassız kart, temassız teknoloji

Buna göre geliştirilen yazılımların en dikkat çekenlerinden bir tanesi restoran ve cafeler için düşünülen temassız menü. Cep telefonuna indirilen bir uygulama ile bulunduğunuz restoranın masasında bulunan karekodu okuttuğunuz anda o restoranın menüsü telefon ekranınıza geliyor. Böylece herkesin elinde dolaşabilecek ve bulaş oluşturabilecek menü riski ortadan kaldırılmış oluyor. Restoran ve cafelerde dezenfekte ve sosyal mesafeli oturma planlarının yanı sıra en sık herkesin temas edeceği menüler için düşünülmüş güzel bir alternatif.

Ev dışındaki yaşamda herkesin temas ettiği bir diğer yer kapılar. Bazı alış veriş merkezlerinde salgın öncesi de örneklerini gördüğümüz sensörlü kapılar sayesinde mekan girişleri, mağaza giyinme kabinleri ve tuvalet gibi ortamlarda elle temas etmeden otomatik açılan kapılar şimdi çok daha fazla yaygın hale geliyor. Asansörler için ise hangi kata çıkacağınızı belirtmek için sesli komut sistemleri entegre edilen yapay zekalı uygulamalar ön plana çıkıyor.

temassız ev, teknoloji

Temassız kart uygulamaları sadece kredi kartları için değil; farklı kart tipleri için de tamamen temassız modellere dönüyor. İş yerlerinde turnike geçişlerinde cüzdandan dahi çıkarmadan rahatlıkla okutulabilen bu kartlar salgın öncesi döneme göre çok daha yaygın bir kullanıma geçiyor.

Temassız ateş ölçer, termal kamera sistemi ile taramalar yine sık kontrol yapılması gereken durumları daha güvenli hale getiriyor. Termal kamera ile yapılan ölçümler aynı zamanda sosyal mesafeyi de koruyabilme imkanı sunuyor. Gün geçtikçe uygulamalara bağlı olarak farklı çözümler geliştirilmeye devam ediyor.

Retina, yüz tanıma ve sesli komut sistemleri giderek daha popüler hale gelmeye başlıyor. Dikkat çekici örneklerden biri de otomobil dünyasında öne çıkıyor.

Otomobiller İçin Temassız Teknolojiler Geliyor

temassız hayat, otomobil

Aslında son dönem yarı otonom otomobillerde örneklerine rastladığımız uygulamalardan bahsederek konuya daha net bir açıklık getirebiliriz. “Hey Mercedes” diye seslendiğinizde anahtar kullanmanıza gerek kalmadan kapılarını açan Mercedes CLA ya da dokunmatik uygulamalara gerek kalmadan sesli komut ile yönetebildiğiniz aracın ses sistemleri gibi temassız teknolojiler hali hazırda mevcuttu.

Tabii ki bir zorunluluk olmaktan öte yeni nesil teknolojilerin getirdiği bir konfor olarak. Öyle ki bu noktada akıllı telefonlarınız aracılığı ile temassız olarak aracınızda pek çok şeyi yapabileceksiniz. Otomobiller sıfır dokunma performansları ile yakın zamanda çok daha fazla konuşulur hale gelecek.

Yakın Gelecek Temassız Teknolojilerle Şekillenecek

İnternet, nesnelerin interneti, yapay zeka ve yazılım teknolojileri hızla şu an ki yaşama entegre ediliyor. Zaman zaman güncel yazılar içerisinde yer verdiğimiz teknolojik gelişmeler salgın sonrası hız kazanarak hayatlarımıza dahil oluyor.

yapay zeka, teknoloji

Evden çalışma modeli ve online eğitim örneği geçtiğimiz karantina döneminde yaşadığımız gelişmelerdi. Her iki sistem de mevcutta var olmasına rağmen daha üst noktalara taşındı. Kıtalararası yapılan iş toplantıları bu dönemde evden yapılan şirket toplantılarına kadar hızla yayılarak görüntülü konuşma uygulamaları açısından çok daha profesyonel yazılımları da öne çıkardı.

Şimdi ev yaşamından yeni yaşam modeline geçişte teknoloji yine salgına karşı en iyi çözümlerin anahtarı olacak. İnternete bağlı kumanda sistemleri, akıllı evler için daha da geliştirilmiş temassız ev modelleri, iş yerleri ve toplu bulunulan yerler için olabildiğince temassız uygulamalar her gün biraz daha hayatımıza dahil olacak. Sesli asistanlar en büyük yardımcılarımız olmaya aday.

Koronavirüs bir anlamda daha yavaş bir geçiş planlanan yeni nesil akıllı sistemleri ve yapay zeka uygulamalarının daha hızlı bir şekilde hayatlarımıza dahil olmasına aracı olacak diyebiliriz. Dünya üzerinde ve ülkemizde uygulamalarını gördüğümüz robotlar bu noktada da riskli alanlarda artık daha sık karşımıza çıkabilir.

Yeni sosyal mesafeli hayat oturdukça uygulamada karşımıza çıkacak pek çok konuda da önümüzdeki günlerde temassız teknolojiler adından çok daha fazla söz ettirecek gibi gözüküyor. Biz de gelişmelere sayfalarımızda yer vermeye devam edeceğiz.

1Shares