Evde Bayram Nasıl Geçti?

Evde Bayram Nasıl Geçti?

Mayıs 28, 2020 0 Yazar: Konuk Yazar

Koronavirüs salgını sebebiyle bambaşka bir bayram deneyimi yaşadık hepimiz. Benim için de evde bayram bazen eğlenceli bazen hüzünlü anlarıyla ancak her zaman için farklı bir anı olarak kalacak şekilde geçti.

Geleneksel bayram temizliğimizden taviz vermedi annem. Herkes evde olunca daha da bir mutlu oldu hatta. Bir görev dağılımı ile ailece yapılan temizlik sonunda “en sevdiğim bayram temizliği” olarak annemin karantina güncesinde yerini aldı. Bizim için çok da aynı duygular geçerli olmasa da oldukça eğlendiğimizi de söylemeliyim 🙂

Evde Bayram Sabahı

ramazan bayramı, aile, bayram kahvaltısı

Alışılagelmiş bayramlarda ailenin en büyüklerinin evinde yapılır bayram kahvaltısı. Sabah namazının ardından yollara düşülür. Bu bayram ne namaz ne de kahvaltı için yollara düşememek ilk garipsediğimizdi. Bir araya geldiğimiz bayram sabahlarında bir yanımız aramızdan eksilenlerin hüznünü yaşarken diğer yanımız o masada bulunan herkesle bir arada olabilmenin mutluluğunu taşırdı. Bu bayramda farklı bir hüzün vardı sofrada. Anneannemin dolmaları ve şen sesi, babaannemin tebessümü ve el açması böreklerinin eksikliğiyle oturduk kahvaltıya.

Bazen yokluktur varlığın kıymetini bize hatırlatan. Salgın günleri belki de en çok bunları hatırlatıyor bize. Biraz buruk biraz da çabuk yaptık kahvaltımızı. Gidemesek de onlarla teknolojiyle bir araya gelecek olmanın heyecanı vardı. Belki de bu bayramın en zor ve aynı zamanda en eğlenceli anları bunlardı 🙂

Teknolojiyle Bayram Ziyareti

Masanın başında toplandık. Ama annem masayı bir çiçek ve örtü ile önce bir konferans masasına çevirdikten sonra. Bizim evde herkesin akıllı telefon hakimiyeti iyi kuşaklar sebebiyle. Ama tabii gelin görün ki iş büyüklere gelince çoğunun bu teknolojilerle bu salgın döneminde daha çok haşır neşir oldukları da bir gerçek. Onlar için telefon demek numarayı çevirip konuşmak demek.

bayram ziyareti, teknoloji, ramazan bayramı

Daha önce birkaç kez görüntülü konuşma denemeleri yapmış olmamıza rağmen özellikle anneannemin bu konudaki heyecanını henüz yatıştıramadık. Yanlarında bizden biri olduğunda daha kolay da tek başlarına olunca anneannemler cephesinde ufak bir kriz yaşadık. Görüntüyü sesli aramaya geçirip sonra biz sizi neden göremiyoruz telaşı içerisinde gülmekten bir şey anlatamayınca; annem tarafımdan ufak bir çimdiklendim 🙂 Sonra kapatıp babam normal aradı ve sakin sakin tekrar anlattı ve bağlantı kuruldu. Tabii her ikisi de birbirini suçluyor. Ben yapmadım, o açtı telefonu, ben açtım da o elimden alınca oldu. Tek bildiğim unutulmaz bir bayramlaşma olduğuydu.

Babaannemler tarafı daha sakin geçti. Bir amcam onlarla birlikte yaşıyor ve sorunsuz bir bağlantı ile onları karşımızda görmek çok güzeldi. Biraz gözyaşları da yok değildi. Sevdiklerinize sarılmak istemek ama sarılamamak duygusunu güçlü hissettiğim an olduğunu söyleyebilirim.

Evde Bayram Kuzenlerle Buluşma

Biz kuzenler çetesi olarak odalarımızda video konferans yoluyla da fazlasıyla eğlenebildiğimizi gördük. 9 kuzen bir arada, arada dahil olan anne babalar ve biz o an için her şeyi unutup bayramın sıcaklığını sanki bir aradaymışçasına yaşadık. Belki de çalmayan kapıyı, duyulmayan çocuk seslerini, biri gelirse diye koltukları ve kıyafetlerin ütüsünü bozmadan diken üzerinde oturduğumuz o tatlı bekleyişlerin olmadığını unuttuğum anlardı. Daha da ötesinde tüm bunların farkına vardığım ve aslında ne kadar benimsediğim yokluğunda fark ettiğim anlardı. Bayramın son günü dahi olsa sabahtan giyinmek, evdeysek derli toplu oturmak, kapı çaldı çalacak diye beklemek de bayrama özgü farkında olmadığımız olgularmış.

Evde Bayram Hatıraları

bayram, karantina, bayramlaşma

Babam ve annemin son güne kadar bitmeyen bayram enerjilerine hayran kaldığımı belirtmeden geçemeyeceğim. Biraz uzansam anne dediğimde saçmalama bugün bayram cevabına bolca gülsek de ya görüntülü arayan olursa cevabı son noktaydı. O günden beri dilimize doladığımız annemin bu cümlesi onun çok hoşuna gitmese de şu anda Ramazan Bayramı için sloganımız haline geldi. “Tatlılara fazla dokunmayın gelen olur” kısmının yaşanmaması kardeşim ve benim için bu bayramın diğer bir anekdotuydu. Bayramın kendine has özenini bize son ana kadar yaşattıkları için az buruk bol tebessümlü bir bayram yaşatan aileme sonsuz teşekkürlerimle. Bizde evde bayram böyle geçti. Herkesin geçmiş bayramı kutlu olsun. Sağlıklı günlerde ve nice bayramlarda buluşmak ümidiyle.

Yazan: Beliz

1Shares