Kendi Elektriğinizi Üretmek Artık Çok Kolay

Kendi Elektriğinizi Üretmek Artık Çok Kolay

Nisan 28, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Ülkemiz güneş enerjisi potansiyeli bakımından dünyada 3. sırada yer alıyor. Dünya genelinde ekolojik dengeyi daha iyi hale getirmek ve doğal kaynakları doğru şekilde kullanmakla ilgili her geçen gün yeni sistemler gelişiyor. Kendi elektriğinizi üretmek ile ilgili özellikle güneş enerjisinden faydalanmak son yılların hızla yayılan bir dünya trendi. Türkiye’de bu kapsamda güneş enerji santralleri ile yaptığı atılımların yanı sıra artık kişilerin de kendi elektriğini üretmesi yolunda çıkardığı kanunlarla tüketicileri bu konuda teşvik ediyor. Dolayısıyla kendi elektriğinizi üretmek artık çok kolay.

Kendi Elektriğinizi Üretmek Ne Kadar Tasarruf Sağlar?

Kendi elektriğinizi üreterek evinizin elektrik masrafını sıfıra indirmekle kalmıyor, aynı zamanda fazlasını satabiliyor ve buradan gelir elde edebiliyorsunuz. Sistemin kurulumu için ödediğiniz maliyet ortalama 5 yıl içinde kendini amorti ediyor. Sonrasında bırakın para ödemeyi tam tersi fazla elektriğinizi satarak para bile kazanabiliyorsunuz. Bu konuda yapılan kanuni düzenlemeler ile devlet hem yol gösteriyor hem de sizi destekliyor.

Kendi Elektriğinizi Üretmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

 • Kendi elektriğinizi üretmek İçin bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketine başvuruda bulunuyorsunuz. Dağıtım şirketleri başvuruları aylık olarak alıp değerlendiriyor. Başvurularda trafo gücü ve tüketim gücüne göre değerlendirme yapılıyor.
 • İkinci olarak, bu sistemi kurduracağınız profesyonel şirketlerden yardım alın. Kurduracağınız sistemde şebekeye bağlı olanları tercih ederseniz fazla üretilen elektriğinizi bir kamu kurumuna satma imkanınız var. Dolayısıyla bağımsız bir sistem ya da şebekeye bağlı bir sistem tercih ederken bunu da değerlendirmelisiniz.
 • Kuracağınız sistemin ihtiyaçlarınıza göre daha sonra büyütebileceğiniz bir şekilde olmasına dikkat edin. Genişletilebilir çatı sistemleri hakkında da bilgi alın.
 • Bundan sonrasında projenizin çizilmesi ve başvuru sürecinin takip edilmesi var. Başvurularınızı internet üzerinden takip edebiliyorsunuz.
 • Başvurunuz ve projeniz onaylandıktan sonra artık kendi elektriğinizi üretmek için hazırsınız.
 • Aynı zamanda evler ve santraller için devletin hazırladığı farklı teşvik programları mevcut. Bağlı olduğunuz dağıtım şirketinden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

Kendi Elektriğimizi Üretmek İçin Güneş Enerjisi mi Rüzgar Enerjisi mi ?

Ülkemizde rüzgar enerjisinden faydalanarak elektrik üretimi de yapılıyor. Kurulum maliyetleri güneş enerjisine göre biraz daha uygun olsa da, verimlilik açısından genel olarak güneş enerjisi ile kurulan sistemler daha avantajlı. Özellikle Trakya ve Ege Bölgesi’nde rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi mevcut. Ancak zaman zaman fırtınaya dönen rüzgarın hızı, rüzgar tribünlerinde hasar meydana getirebiliyor. Bu zamana kadar daha çok ısınma için kullanılan güneş enerji sistemleri çok da yabancı olduğumuz bir model değil. Aynı zamanda çok daha fazla verimli ve dayanıklı.

Bunun yanı sıra en başarılı CEO’lar arasında yer alan Elon Musk, elektrikli olan her şeye oldukça önem veriyor. Uzun zaman önce kurduğu SolarCity şirketi ile artık her evde güneş paneli olmasını istiyor.

Elektrik, güneş panelleri, elektrik üretimi
Güneş enerjisi ile kendi elektriğinizi üretmek, evler için olduğu kadar ülkeler için de önemli bir enerji kaynağı…

Kendi Elektriğinizi Üretmek Neden Önemli?

 • Her şeyden önce tamamen bağımsızsınız. Doğal bir yöntem ile kendi elektriğinizi üretmek ve aynı zamanda yönetmek tamamen size bağlı.
 • Ödenecek faturalar yok.
 • Kesintilerden kaynaklı mağdur olma durumları yok. Ürettiğiniz elektriği depolama şansınızda olduğu için güneşin az olduğu zamanlarda buradan faydalanarak kesintisiz bir enerji sağlamış oluyorsunuz.
 • Kurulumu ve kullanımı kolay.
 • Ürettiğiniz elektriğin fazlasını satarak para ödemek yerine tam tersi para kazanabiliyorsunuz.
 • Bu sistem çevre için zararlı atık üretmiyor, çevreyi kirletmiyor. Yani aynı zamanda ekolojik denge için katkıda bulunmuş oluyorsunuz.

İngiltere’de 80 bin ev kendi elektrik enerjisini kendi üretiyor. ABD, Çin, Avrupa ve özellikle Almanya’da bu sistemler çok yaygın. Ülkemizde de hızla yaygınlaşması için devlet teşvikleri mevcut. Şu anda dünya genelinde 12. Sırada yer alsak da, güneş enerjisi bakımından ülkemizin zenginliği bizi yakın gelecekte ilk 3’e taşıyacak gibi gözüküyor.

Kendi elektriğinizi üretmek için yapılması gerekenleri sizlere başlıklar halinde genel olarak anlatmaya çalıştık. Bundan sonrası sizde 🙂

0Shares