2050’de Dünya Nasıl Bir Yer Olacak?

2050’de Dünya Nasıl Bir Yer Olacak?

Nisan 29, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Çok uzak değil 30 yıl içinde dünya hızla değişecek gibi görünüyor. Peki 2050’de dünya nasıl olacak? Teknoloji ve digital dünya öylesine hızla ilerliyor ki, bugün çok uzakmış gibi gelen pek çok teknolojik gelişme yakın gelecekte hayatlarımızın bir parçası olmaya aday. Uçan arabalar, yürüyen arabalar, 3D yazıcılar, sanal gerçeklik uygulamaları, haptik teknoloji, marsta hayat, robotlar, yapay zeka, akıllı teknolojiler saymakla bitmiyor. Her geçen gün yeni bir haber, yeni bir gelişmeyi şaşkınlıkla izliyoruz.

Tüm bu gelişmelere bazen hayranlık duyuyor, bazen de tüm bu gelişmelerden ürküyoruz. Ama değişen dünyaya ne kadar çabuk adapte olabilirsek içinde kaybolmadan kolaylıklarından faydalanmamız da o kadar mümkün olacak. Bu sebeple teknolojik gelişmeler, yeni keşifler, son teknolojileri yakından takip etmekte fayda var. Herhangi bir şey hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursak, ondan ürkme ve olasılığımız o kadar ortadan kalkar. O zaman 2050’de dünya nasıl bir yer olacak biraz daha yakından bakalım.

2050’de Dünyanın Tatil Anlayışı

Öncelikle aşağıda maddeler halinde listelediğimiz bu sistemlerin hepsi hali hazırda var ve kullanıma hazır. Dünyaya entegre edilmesi ve yaygın kullanımının sağlanması için önümüzdeki 30 yıl yeterli. 2050’de dünya tatil anlayışında tüm bu sistemler devreye girmiş olacak.

 • Tatil paketinizi satın almadan önce, sanal gerçeklik gözlüklerinizle önce bir keşfe çıkıyor, aradığım tatil bu diyorsanız sonra satın alıyorsunuz.
 • Akıllı etiketler yolda. Bagajlarınız akıllı etiketler sayesinde, onları uzaktan takip edebilmenize olanak sağlayacak.
 • Pasaportların yerini biyometrik taramalar alacak. Böylece pasaport kuyruğu ve uzun işlemler yerine kızılötesi kameralar ile retina üzerinden kontroller yapılacak.
 • Uçakların çok daha konforlu ve eğlenceli bir hale geleceğini söyleyebiliriz. Ve tabii uçuş süreleri hipersonik ve süpersonik uçaklarla saatlerce süren uçuşlar bitecek. Mars’a ve ay’a seyahatlerin planlandığı günümüzde, dünya üzerinde uçmak ne ki 🙂
 • Sürücüsüz taksiniz ile akıllı otelinize geliyorsunuz.  Robot uşaklar sizi karşılıyor. Bunun dışında tüm işlemlerinizi cep telefonlarınız üzerinden hallediyorsunuz. Odaya girişten tutun da oda servisine kadar her şey telefonunuzdaki bir programda yüklü. Şu an bile bu sistemleri kullanan oteller mevcut.
 • Şöyle bir yatağınıza uzanıp, sanal gerçeklik başlığınızla bir otel turu yapmaya hazır mısınız? Bu oteller de gezmeye değer hani. Su altı otelleri yakın geleceğin tatil anlayışında favori olacak gibi gözüküyor. Dubai bu projeyi hızla geliştiren ülkelerin başında geliyor.
 • Bir de uzay turizmi var ki, o da 2030’larda çok daha aşina olacağımız bir tatil anlayışını beraberinde getirecek. Gidip düzenli yaşamak için şimdilik biraz düşündürücü olsa da, kurulacak kolonilerde ayda ya da marsta kısa tatiller cazip gelebilir.
 • Akıllı yataklar, hali hazırda mevcut. Önümüzdeki yıllarda otellerde hızla yaygınlaşması bekleniyor. Dilediğiniz saatte sizi uyandırıyorlar. Akıllı yataklar siz uyurken sizi takip ediyor, eğer horlarsanız yastığa otomatik eğim bile veriyor. Çiftler arasındaki horlama krizleri de yakın gelecekte tarih olacak 🙂

2050’de Dünya Sağlık ve Tedavi Sistemleri

En basit tedavilerden, en ciddi ameliyatlara kadar sağlık sektörü her geçen gün teknoloji ile inanılmaz gelişmelere imza atıyor. Yakın gelecekte hayatımızda olacaklardan bir kaçı;

 • Akıllı bandajlar iyileşme sürecinizi takip edecek. Herhangi bir enfeksiyon durumunda bandaj renk değiştirerek hastayı uyaracak.
 • Akıllı lensler henüz çalışma aşamasında. Gözlükler tamamen tarih oluyor. Bu da lensin üzerine bir mikrokamera eklenecek ve 2050’de dünya teknoloji ile bakış açınızı değiştirecek.
 • Sanal gerçeklik ile fobiler tedavi edilebilecek
 • Nanoteknoloji ile üretilen küçük ama hayat kurtaran robotlar, artık vücudumuzun içine enjekte edilerek, hastalığa olay yerinde müdahale sağlanacak.

2050’de Dünyada Bilim Kurgu Filmlerini Geride Bırakacak

 • Sürücüsüz taksiler ve hatta dronelar ile sadece karayolu değil, hava yolu da şehir içi ulaşımlarda kullanılacak.
 • Acil durumlar için her bölgeye girebilecek yürüyen ambulanslar, itfaiye araçları, polis araçları 2050’de dünya için olağan karşılanacak.
 • Restoranlardan iş yerlerine ve hatta evlerimize kadar pek çok işleri bizim yerimize yapan robot yardımcılar hızla yayılacak.
 • 3D yazıcılar bir diğer yardımcımız. Yemekten kıyafete, otomobilden evlere kadar aklınıza gelebilecek her şey 3D yazıcılarla üretilebilir hale gelecek.
 • 2050’de dünya eğitimde boyut değiştirecek. Sıralara gömülü bilgisayarlar, digital kağıtlar, sanal gerçeklikle yapılan uygulamalı eğitimler, hologramlar ve 3D yazıcılar.
 • Sadece internetten alışveriş değil, AVM’lerde teknoloji ile buluşacak. Sanal giyinme kabinlerinde digital aynalar sizin bedeninizde giysinin nasıl durduğunu gösterecek. Yeni mağaza asistanları da artık robotlar olacak.
 • Geleceğin çiftlikleri yer altında kurulacak. Otonom traktörler ve robot yemleyiciler ile çiftçinin yükü azalacak.
 • Maliyetleri şu an için çok yüksek olsa da iki kişilik denizaltılar ile farklı bir ulaşım sektörü doğacak.
 • Taksi durakları, otoparklar, otobüs durakları artık çatılarda olacak, sokaklar daha çok yeşil alana dönüşecek.
 • Bitkisel ışıklandırmalar planlama aşamasında. Bitkilere ateş böceği genleri transfer ederek yeni ve doğal bir aydınlatma sistemi 2050’de dünya için yapılan başka bir çalışma.

Kısaca 2050’de dünya, çok akıllı bir dünya olacak.

0Shares