İnsansı Robotlar Artık Aramızda…

İnsansı Robotlar Artık Aramızda…

Nisan 22, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

İnsansı robotlar, iç tasarımı tamamen bir makine olsa da yapay zekası ve dış görünümü itibariyle insanlara benzeyen, konuşabilen, yorum ve kıyaslama yapabilen, insanlara özgü hareketlerini yapabilen, insan davranışlarını taklit edebilen robotlardır.

Belki izlediğim filmlerin etkisiyle belki de insan görünümlü olmalarının tuhaf gelmesiyle ilgili benim için teknolojik olarak hayranlık verici olsalar da bir o kadar da soğuk ve ürkütücü gelen bir yanı var.

Artık internet üzerinden kiralayabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz işlevsel robotlar bile var. Yakın zamanda birebir insan görünümlü robotlar için de böyle bir sistem oluşacak gibi gözüküyor.

1999 yapımı Robin Williams’ın başrol oynadığı Bicentennial Man isimli filmde olduğu gibi günlük ev işlerine yardımcı olması için Martin ailesi tarafından satın alınan insansı robot Andrew’un, olağandışı bir gelişim göstererek, zamanla insana dönüşme çabası ve toplum içinde bir birey olma savaşının anlatıldığı bir film. Orada da hikaye bir robot sipariş edilmesiyle başlıyor 🙂 Henüz bunları düşünmek için erken olsa da insansı robotlar hayatlarımızın içine girmeye başladı bile.

İnsansı Robotlar Arasında En Popüler Olanlar

Son dönemde en popüler olan ve yakın zamanda ülkemizi de ziyaret eden Sophia gibi. Hong Kong’da üretilen Sophia, 2017’de Suudi Arabistan’dan vatandaşlık hakkı alarak dünyanın ilk robot vatandaşı olmuştu. O günden bu güne Sophia tarih yazmaya devam ediyor. Ülke ülke geziyor ve hatta Bakü havalimanında ilk vizesini de alarak tarihe yine adını yazdırdı. Her konuşması olay olan Sophia, aile kurmak ve iş kurmak gibi hedefleri olduğunu belirtiyor. Sürekli kendini geliştiren bir yapay zeka modeli olması sebebiyle zaman içinde neler yapabileceğini izleyerek göreceğiz.

insansı robot, android robot, robot, teknoloji
Çocuk robottan yetişkin robotlara, her yaşta insansı robotlar geliyor.

Türkiye ziyaretinde Türkçesini geliştireceğini belirten Sophia, bir yandan sempatik ama bir yandan ürkütücü.  Aslında söylemleri açısından her şey normal. Yani bunları söyleyen bir insan olsa şaşırtıcı hiçbir yanı yok, ama bir insansı robottan duyunca ne oluyoruz diyor insan 🙂 Sophia özellikle zekası ile şaşırtırken ilk başta ayırt etmekte zorlanacak kadar insana benzer üretilen başka robotlar da var.

  • Japonların bayan robot haber spikeri Erica, insansı robotlar içerisinde en gelişmiş olanlardan birisi
  • İnsan mimiklerini en doğala yakın kullanan bir diğer japon harikası ise Asuno.
  • Geçtiğimiz yıl Çin’de düzenlenen Dünya İnternet Konferası’nın açılışını yapan Zhang Zhao, haber spikeri olarak televizyonlarda da boy gösteren erkek robot.
  • Çinlilerin bir diğer insansı robotu Jia Jia, konuşma konusunda çok başarılı. Ağız hareketleri ve konuşurken kullandığı mimikleri ile bir insandan ayırt etmek neredeyse imkansız.
  • Hintçe konuşan ve dindar olarak geliştirilen bir başka robot da Hintlilerin Raşmi adını verdikleri robot.
  • Amerikalıların Atlas ismini verdikleri robot, hareketlilik açısından dünyanın en iyisi sayılıyor. Koşabiliyor, atlayabiliyor.
  • Ülkemizde de robotlar ve insansı robotlar alanında dünya ile yarışan gelişmeler söz konusu . Konya’da Akınsoft firması tarafından kurulan Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikasında çok başarılı çalışmalar yapılıyor. İnternet üzerinden satış ve kiralama sistemleri de mevcut.

Görüntü olarak birebir insanlara benzeyenlerin dışında, yapay zekaları ile geliştirilen ve garsonluktan hasta bakımına kadar yardımcı olarak kullanılan pek çok insansı robot da mevcut.

İnsansı Robotlarla İlgili Son Gelişmeler

İtalyan araştırmacıların öğrenme ve kendi kendini geliştirme aşamalarını takip etmek amacıyla geliştirdikleri çocuk robot iCub 20 kişilik bilim adamı ekibinin kontrolünde büyüyor. Şimdilik yeni yürümeye başlayan bir çocuk aşamasında olan iCub küçük bir çocuk gibi her şeyi öğrenecek.

Japonların son keşfi  ise insan gibi terleyebilen bir robot. Kas-iskelet sistemi olarak tıpkı bir insan gibi üretilen robota şimdi de terleyebilme özelliği eklendi. Tamamen insanla birebir değil elbette. Fazla efor sarfedip aşırı ısındığı zamanlarda motorlarını soğutmak için dışarı su buharı çıkarıyor.

Türkiye’deki  Akınrobotics’de tamamen yerli üretim olan insansı robotlar da sürekli yeni teknolojiler eklenerek geliştiriliyor. Akıncı-4 ve Mini Ada isimli iki farklı insansı robot, kendi aralarında sohbet edebiliyorlar.

Humanoid ve android olarak tanımlanan bu insansı robotlar, hem geliştirilebilir zekaları hem de giderek insana yakın sergiledikleri davranışları ile yakın gelecekte daha çok hayatlarımıza dahil olacak.

1Shares