Zencefilli Gazoz Evde Nasıl Yapılır?

Zencefilli Gazoz Evde Nasıl Yapılır?

Nisan 21, 2019 2 Yazar: digitalyazarlar

Sıcak yaz günlerine az kaldı. Sıcacık çorbalar yerini soğuk ve asitli içeceklere bırakıyor artık. Sıcak yaz günlerinde ev yapımı zencefilli gazoz içinizi ferahlatan farklı bir tat olabilir. Yaklaşan ramazan sofralarınızda da misafirlerinize sunabileceğiniz değişik, alternatif bir içecek. Bir başka alternatif ararsanız ev yapımı gelincik şerbeti yazımıza göz atabilirsiniz.

Köy hayatına başlamadan önce, evde onu nasıl yaparım bunu nasıl yaparım diye pek düşünmezdim. Ama biraz algıda seçicilik, biraz da değişen yaşam şeklinizle hazırdan ev yapımına yani doğal yaşam algısına dönüşle ilgili epey yol kat ediyor insan. Bunlardan biri de ev yapımı zencefilli gazoz.

Erik suyu, çilek suyu, yoğunlaştırılmış üzüm suyu gibi pek çok meyveyi sıcak günlerin soğuk ve lezzetli yardımcılarına döndürüyoruz. Yaz boyunca bu tarifleri ara ara vereceğiz. Ama benim gibi şöyle biraz baloncuklu bir şeyler olsun diyenler ve asitli içeceklerden sağlık için uzak durmaya çalışanlar için ev yapımı meyveli zencefilli gazoz tüm yaz boyunca iyi bir alternatif olabilir.

Herkesin kolaylıkla yapabileceği pratik bir tarif. Üstelik bu tarifi baz alarak damak zevkinize göre farklı farklı gazozlar yapabilirsiniz. İşte ev yapımı zencefilli gazoz tarifimiz.

Zencefilli Gazoz İçin Malzemelerimiz;

  • 4 Adet portakal
  • 2 Adet Mandalina
  • 2 Adet Limon
  • 2 Bardak toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil ( tamamen damak zevkinize göre, ama ben bir deneyin derim)
  • Baloncuklu olması için soda 🙂
zencefilli gazoz, ev yapımı gazoz, meyveli gazoz
Zencefilin ferahlatan aromasıyla ev yapımı meyveli gazoz

Zencefilli Gazozun Yapılışı

Portakal ve limon kabuklarını üstten rendeliyoruz. Beyaz kısımlarının acısının geçmemesi için fazla derin rende yapmıyoruz.

Rendelediğimiz kabuklara 1 bardak toz şekeri ilave edip ovuyoruz. Onlar bir kenarda bekleyedursun, mandalina, limon ve portakallarımızın suyunu sıkıyoruz ve rendelediğimiz kabuklara ekliyoruz.

Limon ve portakalların sıktığımız kabuklarını da kalan 1 bardak şeker ile karışımımıza ekliyoruz. Eğer zencefil koyacaksanız, 1 tatlı kaşığı zencefili de rendeleyip ilave ediyoruz.

Bu karışımımızı 1 gece buzdolabında bekletiyoruz. Ertesi gün süzerek yarı yarıya oranla soda ile karıştırıp içmeye hazır hale getiriyoruz. Ev yapımı zencefilli gazoz hazır 🙂

Hemen içmeyecekseniz, süzdüğünüz karışımı direk bir şişeye koyup 1 hafta süre ile buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Daha uzun süre saklamak için de buz kalıplarına aktarıp dondurarak bütün yaz boyunca dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Zencefil aromasını sevmezseniz, sadece portakal, limon ve mandalina kullanıp meyveli gazoz olarak da tüketebilirsiniz 🙂

Canınız ev yapımı zencefilli gazoz istediğinde, yarı yarıya oranla buz küpleriniz ile sodayı karıştırıp, sıcak yaz günlerinde soğuk ve bol baloncuklu zencefilli gazozlarınızı afiyetle içebilirsiniz. Ayrıca sıcak yaz günlerinde ferahlamak için ev yapımı dondurma tariflerimize de bakabilirsiniz.

1Shares