Köy Hayatı İçin Ev Planlıyorsanız Bu Detaylara Göz Atın

Köy Hayatı İçin Ev Planlıyorsanız Bu Detaylara Göz Atın

Ekim 9, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

İster bir köye yerleşin, ister şehirden uzak dağ başında kendinize ait bir yeriniz olsun, şehrin konforlu koşullarından uzaklaşıp köy hayatı seçtiyseniz yaşam standardınızı korumak için en baştan bazı tedbirleri almanızda fayda var. Doğal yaşam kendine göre kurallara sahip 🙂

Hayalinizdeki gibi bahçe içinde bir ev yapmayı düşünüyorsanız, planlama aşamasında mutfağa ek olarak bir kiler yaptırmanızı tavsiye ederim. Zira arabanız dahi olsa çok yakınınızda dev süpermarketler bulmanız pek olası olmadığından bir kiler her zaman her şeyin elinizin altında olması için güzel bir depolama alanı olacaktır.

Tek katlı ya da iki katlı olsun acil durumlarda çatıya çıkmanızı gerektirecek durumlar olacaktır. En azından birileri o çatıya çıkmak zorunda. Bu sebeple çatıya çıkış yerine en baştan sabit bir çatı merdiveni yaptırmak zaman içerisinde çok işinize yarayacak. Ayrıca dekoratif görüntüsü evinize hoş bir hava katacaktır.

Yerden biraz yüksek bir ev planlamanız da önemli bir detay. Zira bahçeye hemen verandadan atım atmak yerine birkaç basamakla adım atmak yağan yağmurlardan evinizin temelden su almasını, nem ya da küf yapmasını engeller. Ayrıca eve girmeye çalışan bahçe zararlıları börtü böcekler için de daha zahmetli bir yol olması onları biraz yavaşlatacaktır.

Veranda veya balkonlarınızın üstü kapalı olmasını tercih etmeniz, bez brandalara göre çok daha uzun ömürlü olur. Ahşap üst kaplamalar hem çok şık ve uzun ömürlü hem de güneş, yağmur, kar gibi mevsimsel etkilerden sizi, donmaya karşı yaz çiçekleri ve yıpranmaya karşı eşyalarınızı koruyacaktır.

Köy Hayatı İçin Olmazsa Olmazlar

köy hayatı, müstakil ev, kulübe
Tüm bahçe malzemelerinizi koyacağınız bir bahçe kulübesi çok işinize yarayacak…

Köy hayatı deyince evinizin yanında bir de bahçeniz olacak. Bahçenizin boyutları ne olursa olsun bahçe malzemeleri edinmeniz gerekecek ve tabii ki bunları depolamanız gereken bir alana ihtiyacınız olacak. İhtiyacınıza göre hazır satılan prefabrik tipi bahçe kulübelerinden birini seçebilir ya da daha kalıcı betonarme bir depo yaptırabilirsiniz. Köyde bahar ve köyde yaz boyunca çim biçme makinesi, ekip biçme aletleri, el arabası, eldivenler, bahçe çizmeleri gibi ekipmanların bulunacağı ek bir yapı köy hayatının içinde düşünmeniz gereken bir başka detay.

Köy hayatında şehre göre çok daha fazla su kesintilerinin yaşandığı bir gerçek. Ama bahçenizde bir su deposu ve hidrofor bulundurmanız su kesintisini bir sorun olmaktan çıkarıyor. Tabii dikkat etmeniz gereken su deponuzun ve hidroforun mevsim koşularından etkilenmemesi çok önemli. Su deponuz güneş görürse içi yosunlaşabilir ki o suyu pek kullanmak istemezsiniz 🙂 Hidroforunuz soğuk havada donarsa tuhaf sesler çıkarıp patlayabilir. Biliyorum çünkü çıkardığım o acayip sesleri yakınen duyup patlamasını son anda engelleme şansını yakaladık 🙂

Su için önlem alınır da elektrik için alınmaz mı? Özellikle kışın oluşabilecek elektrik kesintileri için bir jeneratör bulundurmanız kesintisiz konfor yaşamak isteyenler için köy hayatında listeye eklenecekler arasında yer alıyor. Hatta ısınmayı kısmen elektrikli doğal gaz ya da tamamen elektrikli bir sistemle yapıyorsanız jeneratör önemli bir detay oluyor.

Köy Hayatıyla Özgürleştiğiniz Alanlar

Her şeyden önce artık bir apartman katında değilsiniz ya da güvenlikli bir sitede yaşamıyorsunuz. Müstakil bir evin sağladığı özgürlükler şahane elbette. Son ses müzik dinleyebilirsiniz mesela ki benim en sevdiğim şeylerden biridir 🙂 Gece çamaşır makinesi çalıştırmak serbest ve hatta çamaşırlarınızı mis gibi temiz havada efil efil kurutabilirsiniz. Üst kattakiler çok gürültü yaptı, biri anahtarını unutmuş bizim zile bastı gibi anlık gerilimlerden uzak sakin bir ortamda doğanın sesleriyle baş başasınız. 

Buradaki güvenliğinizi sağlayan kahraman bir köpek dostunuz olabilir. Ayrıca bahçeli bir köy evinde evcil hayvanlarınız da çok daha özgür bir yaşam alanına sahip olacaktır. Onlar kadar siz de bahçe konforuyla daha geniş bir özgürlük alanına sahipsiniz. Artık sınırlarınız evinizin değil bahçenizin kapısına kadar genişliyor.

Köy hayatına başlarken yukarıdaki detaylara göre bir planlama yaparsanız ya da hazır bir ev satın alırken bu detayları mümkün olduğunca göz önünde bulundurursanız, dezavantajları en başından avantaja çevirmiş olursunuz. Artık keyifli bir köy hayatı sizi bekliyor 🙂

0Shares