Otomobillerde Kullanılan Son Teknolojiler

Otomobillerde Kullanılan Son Teknolojiler

Ekim 10, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Merhaba Digital Yazarlar takipçileri. Bu haftanın otomobil günündeki son yazımız otomobillerde kullanılan son teknolojiler ile ilgili. Otomobilimizi keyifle kullanmak ya da otomobilimizde kendimizi rahat hissetmemiz adına işimizi kolaylaştırmaya yönelik teknoloji ürünlerini keyifle okumanızı dilerim.

Otomobillerde Kullanılan Son Teknolojiler: V2V – Bağlantılı Araç Haberleşme Ağı

Amerikan MIT Üniversitesi ve Ford’un ortaklığıyla kesinleşen bir proje. Bana göre en ilginç teknoloji aynı zamanda. Park halindeyken araçtan araca wireless sinyalleri ile konum, yön, güvenli duruş, hız gibi bilgiler anında paylaşılabiliyor. Böylelikle hatalı çıkışlar ya da sollamalar, ters yöne girmeler tarihe karışıyor. Bir süredir Amerika’nın Ann Arbor kentinde test edilen bu proje birkaç yıla kadar araçlarımızda var olacağa benziyor.

Otomobillerdeki Son Teknolojiler : Elektrikli Otomobillere Kablosuz Şarj!

otomobillerdeki son teknoloji : kablosuz şarj
Otomobil dünyasındaki yeniliklerden bir tanesi Elektrikli Otomobillere Kablosuz Şarj imkanı…

Alman devlerinden biri olan BMW’nin ortaya çıkardığı projelerden bir tanesi olan kablosuz şarj teknolojisi, BMW 530e iPerformance otomobili için geliştiriliyor. Elektrikli araçlar için var olan şarj ünitesindeki sensörler aracılığıyla kablosuz şarj imkanı sunan bu teknoloji ile otomobilinizin bataryası 3,5 saat içinde tam olarak doluyor. BMW tarafından geliştirilmekte olan bu teknoloji önümüzdeki yıllarda BMW’ye ait hybrid araçlarda yer alacak.

Otomobillerde Kullanılan Son Teknolojiler : Trafik İşaretlerini Tanımlayan Sensörler

otomobillerdeki son teknolojiler
Araçlardaki akıllı kameralar sayesinde trafik işaretleri gösterge ekranına yansıyor…

Otomobil üzerindeki akıllı kamera ve sensörler sayesinde trafik işaretlerini, hız limitlerini, yaya geçidini, okul yolunu ve daha birçok şeyi sürüş esnasında dijital göstergede gösteriliyor. Mercedes’in A,C, CLA ve daha pek çok serisi, BMW’nin 3, 5 ve diğer serileri, Renault, Ford gibi otomobil markalarında kullanılan günümüzün son teknolojisidir.

Otomobillerde Kullanılan Son Teknolojiler : Hafif Otomobil Parçaları

Amaç tamamıyla düşük yakıt tüketimi ve ağırlıkla birlikte maksimum performans elde edebilmek. Yine pek çok otomobillerde hafifletilmiş ağırlıkla birlikte artan performansı gözlemleyebiliyoruz. Yazıda da BMW ve Mercedes örneğini verdim ama BMW ve Mercedes’te öne çıkan teknolojilerden bir tanesi.

karbon fiber malzeme
Otomobillerin karoserlerinde kullanılan hafif malzemelerden dolayı ağırlık azalıyor ve performans artıyor!

Günümüzde otomobillerin karoser üretimlerinde kullanılan ağır çelik malzemelerin yerine ileride daha hafif olan karbon fiber, plastik ve kompozit malzemeler aday olarak gösteriliyor. Tabii ki bu arada maksimum performansa karşılık sürücü ve yolcu güvenliğini de hiçe saymamak gerekiyor. Otomobil firmalarının bu konuda çalışmaları devam ediyor…

Otomobillerde Kullanılan Son Teknolojiler ile Artık Otomobil Kullanmak Çok Kolay!

Otomobillerdeki son teknolojiler, yeni ehliyet alanlar için hem kolaylık sağlıyor hem de kaza riskini minimize ediyor. Ayrıca aracınız sizinle özdeşleşip sizin ihtiyaçlarınıza göre şekil alarak tıpkı bir telefon gibi kişiselleşiyor. Otomobillerdeki diğer teknolojilerden bazıları şunlardır:

  • Şerit Takip Sistemi
  • Akıllı Park Sistemi
  • Otonom Sürüş Sistemi
  • Akıllı Sürüş Asistanı
  • Aktif Fren Yardımcısı
  • Kör Nokta Uyarı Sistemi
  • Sanal Gösterge Ekranı
  • Çarpışma Uyarı Sistemi

Ve daha fazlası…

Otomobil markalarımızın sürücülerin işini kolaylaştırıcı teknolojiler geliştirmesi ve sürücü odaklı çalışması hiçbir zaman bitmeyecek ve artarak devam edecek. Yeni otomobil yazılarımızda görüşmek dileğiyle, takipte kalın…

0Shares