Mercedes X Class ve Nissan Navara Karşılaştırma

Mercedes X Class ve Nissan Navara Karşılaştırma

Nisan 16, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Hepinize merhaba Digital Yazarlar takipçileri. Mercedes X Class ve Nissan Navara ile otomobil testlerimizin karşılaştırma serisinin ilkiyle sizlerle beraberiz. Bugün sizlerle sınıflarında birbirlerine rakip ve her zaman daha fazla iyi olmak isteyen iki SUV pick-up’ı birbirleriyle karşılaştırma yapacağız.

Yeni Mercedes X Class ve Yeni Nissan Navara Teknik Özellikler

Aslına bakarsanız her ikisi de aynı platformdan oluşmuş SUV lardır. Yani aralarında bir kardeşlik var. Fakat Yeni Mercedes X Class 5340 mm uzunluğuna sahip olması ile Yeni Nissan Navara’dan 40 mm daha uzun ve 21mm daha geniştir. İki SUV’nin ön aksları da çift salıncaklıdır. Ayrıca bir önemli detay daha vermek isterim ki, o da şudur; içten soğutmalı fren disklerini kullanan ilk ve tek SUV modeli Yeni Mercedes X Class olmuştur. Bu bilgi de şöyle bir kenarda kalsın. 🙂

Yeni Nissan Navara’nın 0’dan 100 km’ye hızlanması 10,8 saniye iken, Yeni Mercedes X Class’ın 0’dan 100 km’ye hızlanması da 11,8 saniyedir. Hızlanma süreleri arasında pek bir fark yok, bu göz ardı edilebilir. Her iki aracın da gücü, torku ve motor silindir adedi aynı.  Yakıt tüketimine bakacak olursak; Yeni Mercedes X Class şehir içinde 100 km de 9,9 litre yakarken, Yeni Nissan Navara ise şehir içinde 8,7 litre yakmaktadır. Şehir dışında ise bu değerler her iki SUV için de 6-7 litreler civarında seyretmektedir.

Mercedes X Class ve Nissan Navara Test Sürüşü

Mercedes X Class ile Nissan Navara için keşke arazide test edebilseydim diye düşünmedim değil. Fakat Nissan Navarayı kullanırken yokuş kalkış ve iniş sistemini deneme fırsatım oldu. Nissan Navara’da sürüş esnasında kabine ses geliyor olması gayet doğal. Çünkü güçlü bir motora sahip ama rahatsız olacağınız bir motor sesi söz konusu değil.

Yeni Mercedes X Class sürüşü oldukça keyfli geçti. Özellikle çok kollu helezon yaya sahip süspansiyonu ile kasisten veya çukurdan geçerken ya da yolda hiçbir şekilde kabinde sarsıntı olmaması çok güzel. Vites geçişleri sarsıntısız. İki araç da kardeş olduğu için aralarında pek bir fark olduğunu söyleyemem. Marka tercihinize göre değişebilir ama benim için Yeni Mercedes X Class ön planda 🙂 Tasarımsal olarak baktığımda Mercedes’in kesinlikle hakkını verdiğini düşünüyorum. Ama siz tasarımı göz ardı ederim derseniz Mercedes X Class ve Nissan Navara teknik donanım olarak birbirlerine çok yakın iki SUV pickup.

0Shares