Hyundai Accent Blue Test İncelemesi

Hyundai Accent Blue Test İncelemesi

Temmuz 30, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Hepinize merhaba Otomobil severler.  Bugünkü test konuğum Koreli üretici Hyundai’nin sevilen aracı Hyundai Accent Blue. Bu zamana kadar Hyundai’ye oldukça ön yargı duyan biriydim. 3 yıl önce Hyundai i20 kullandığımda Hyundai’nin araçlarının hantal olduğunu düşünmüştüm. Ta ki o an gelinceye kadar!! Hyundai Accent Blue ile tanışana kadar kısacası 🙂 2018 model Hyundai Accent Blue ile keyifli zamanlar geçirdim ve dış tasarımından iç tasarımına kadar inceleme fırsatı buldum. Gelelim dış tasarımına…

Hyundai Accent Blue Dış Tasarım

Hyundai Accent Blue
Hyundai Accent Blue… Hem agresif hem çekici.

1997 yılından bu yana jenerasyon değişikliği yaparak gelen ve her seferinde her yönden kendini geliştiren bir otomobil Hyundai Accent Blue. 4. Jenerasyonuyla yeniden boy gösteren Accent Blue, Accent Era’dan daha sempatik ve daha çekici duruş sergiliyor. Ön tasarıma baktığımızda biraz sert bir görünüş söz konusu. Ön farların ve ön ızgaranın konumu oldukça yerinde. Sis farlardan arka stop far grubuna doğru yükselişe giden çizgi ise adeta Hyundai’nin yükselen başarısını simgeliyor.

Otomobilin arkasına doğru geçtiğimizde arka tasarım, yanlara doğru uzanan çift renkli arka stop farlarından ve Accent Blue yazısından ibaret. Accent Blue, Accent Era’ya göre 90 mm daha uzun ve 5 mm daha geniş.

Hyundai Accent İç Tasarım

Hyundai Accent Blue
Sade ve şık iç tasarım…

Hyundai Accent Blue iç tasarımda da oldukça çekici. Sade bir ön konsol tasarımı olmuş olsa dahi iç tasarımda sert plastik malzemeler kullanılmış. Ön konsola konumlanmış 6” dokunmatik ekran sistemindeki yazılım bence çok sıradandı. Dokunmatik ekrandaki dokunma hassasiyeti gayet iyi. Bir de USB taktığınızda şarkıların sonuna geldiğinizde listenin başa dönmemesi güzel bir şey değildi.  Koltuklar kalçayı ve beli kavrar şekilde tasarlanmış, oldukça rahat. Direksiyon tasarımı da oldukça şık ve sade. Gösterge aydınlatmaları da akşam vakti mavi olması gerçekten göze hoş geliyor.

Hyundai Accent Blue Sürüş Keyfi

Hyundai Accent, 1.4 MPI benzin ve 1.5 CRDi dizel motorlara sahip. İki versiyonda da 6 ileri manuel şanzıman bulunmakta. 1.4 MPI versiyonunda CVT şanzıman bulunurken 1.5 CRDi versiyonunda ise 7 ileri DCT şanzıman mevcut. Bunun yanı sıra Hyundai Accent Mode, Mode Plus ve Prime olmak üzere 3 farklı donanımla satın alınabiliyor. Test konuğumuz 1.5 CRDi Mode Plus donanımlı 7 ileri DCT şanzımana sahip bir otomobildi.

Accent Blue sürüşte de oldukça dinamik. Sürüş esnasında Eco moduna belirli hızlarda kendi kendine geçebiliyor ve yakıttan tasarruf etmenizi sağlıyor. Dizel olmasına rağmen beklentilerimin fazlasını karşılayan bir otomobil, konfor ve sürüş performansı açısından. Gaz tepkilerine rahat bir şekilde cevap veriyor. Yola iyi bir şekilde oturan ve savurmayan bir otomobil Hyundai Accent. Fabrika verilerine göre karma yakıt tüketimi 4,7 L civarında iken performansa göre değişen yakıt tüketimi var. Hyundai Accent ile şehir dışına da çıktım ve yer yer bastığımda yakıt tüketiminin 6,5 L civarında olduğunu gördüm. Mac Pherson tipi ön süspansiyonu ve helezon yaylı arka süspansiyonları ile tümseklerden çok rahat bir şekilde geçebiliyorsunuz. Hyundai Accent 0’dan 100 km’ye 10 saniyede çıkabiliyor. Soğutmalı disklerden tasarlanmış ön frenleri sayesinde fren diskinin ısınması önleniyor.

Accent Blue ayrıca güvenlik için ESP sistemini de standart olarak sunuyor. Bu da Hyundai’nin güvenliğe verdiği önemi gösteriyor. B segmentindeki bu araç rakiplerini tek geçer fakat biraz daha kendisini geliştirmeli. Accent Blue, Hyundai’ye olan ön yargımı kırdı.

0Shares