BMW X1 Test Sürüşü 2019

BMW X1 Test Sürüşü 2019

Ocak 16, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

X serisinin en küçük üyesi ve Bavyeralı SUV Crossover BMW X1 test sürüşü ile tekrar karşınızdayız. BMW’nin tarihi geçmişinde sayısız başarılara imza attığını biliyoruz. BMW’nin sevilen SUV’lerinden BMW X1 de çokça sevilen bir otomobil. Biz de BMW’nin klas SUV’sini dış tasarımdan iç tasarıma, sürüş performansına kadar incelemeden önce BMW X1’in 11 yıllık geçmişine doğru şöyle bir yol alalım.

Not: BMW ve daha fazla otomobillerin test sürüş yorumlarını ve edindiğimiz bilgiler için Otomobil kategorimizi ziyaret edin!

E84 kod adlı ilk nesil X1, 2009 yılında Yeni BMW 3 Serisi altyapısında arkadan itişli olarak üretildi. Abisi X3’e göre biraz daha minyon tipli olan BMW X1, o dönemde xDrive28i, sDrive18d, xDrive18d, sDrive20d, xDrive20d ve xDrive23d olmak üzere 6 farklı modele sahipti. İlk neslinin ortaya çıkmasından 2 sene sonra yokuş kalkış asistanı, BMW Connected Drive gibi pek çok teknolojiyle güncellenerek ve motor sesinin gürültüsünün kabine mümkün olduğunca az gelmesini sağlayan yalıtım teknolojisine sahip EfficientDynamics Edition modeliyle yeniden ortaya çıktı.

Bunun yanı sıra 2011 modelde elektromekanik hidrolik direksiyon kullanılmaya başlandı. Daha sonra 2015 yılında baştan aşağı değişime giden BMW X1, F48 kod adıyla UKL platformunda üretildi. Selefine göre geniş bir bagaj alanına, konforlu bir yaşam alanı sunan iç tasarıma ve albenili duran dış tasarıma sahip olmasıyla birlikte Head Up Display, Performans Kontrolü, Park Destekli Sürüş Yardımcısı ve viraj ayarlı Bi-LED ön farlar gibi pek çok yeniliğe sahipti. O zamanın getirdiği teknolojik yeniliklerle üretilen SUV Crossover BMW X1 ilk defa 2015 Uluslararası Frankfurt Motor Show ve 2015 Tokyo Motor Show fuarında gözler önüne çıktı. İkinci nesil BMW X1, ülkemize 2017 yılının ilkbaharında Joy, Prestige, Sport Line, X line ve M Sport donanım paketlerinde satışa sunuldu.

BMW X1’in geçmişine kısaca değindikten sonra günümüze dönelim ve 2019’un son çeyreğinde makyajlanmış son halini birlikte inceleyelim.

BMW X1 Test Sürüşü :Dış Tasarım

Tasarım değişikliğine giden Yeni BMW X1’in ön görünümünde agresif far yapısı ve geniş böbrek ızgarası göze çarpıyor. Bunun yanı sıra geliştirilmiş aerodinamik hava kanalları ise ön görünümü tamamlıyor. Agresif yapıdaki ön far grubu daha az enerji harcamasıyla birlikte gün ışığını andıran renge sahip ışıklarıyla gece sürüşlerinde ve kötü hava koşullarında görüşü önemli ölçüde arttırıyor. Yüksüz ağırlığı 1580 kg olan BMW X1, SUV olmasının yanında hantal olmayan bir dış görünüme sahip. Hantallıktan uzak olan BMW X1 park sırasında da büyük ölçüde kolaylık sağlıyor.

BMW X1 Dış Tasarım ön görünüş, bmw x1 test sürüşü 2019
BMW X1 son makyajlı haliyle karşınızda…

Yan görünüme gelecek olursak, selefine göre biraz daha yere yakın bir SUV haline gelen yeni X1, daha sportif duruyor. Kaslı böbrek yapısı ve derin omuz çizgileri SUV Crossover BMW X1’in aynı zamanda sportifliğini destekler nitelikte. Ayrıca kapı camlarının çevresindeki krom kaplama ince fakat hoş duran bir detay. X Line donanımına sahip test aracımız BMW X1’in kendine has olan 18” büyüklükteki hafif alaşımlı malzemeden üretilmiş Y kollu Orbit Gri jantlar ve runflat lastikler X1’i daha da dikkat çekici kılıyor.

bmw x1 arka görünüş dış tasarım, bmw x1 test sürüşü 2019
Hantallıktan uzak, sportif çizgileriyle Yeni BMW X1

Arka görünüşünde ise L görünümlü LED stop far grubu, geniş egzoz yapısı bizi karşılıyor. Bu far grubu ise BMW X1’in sert fren yapması halinde yanıp sönerek arkadaki sürücülere uyarı veriyor. X1 yazısı bir önceki modeline göre bagaj kapağının sol alt kısmında yer alıyor. 505 litre yükleme kapasitesine sahip bagaj hacmiyle Yeni BMW X1, koltuklar yatırıldığında hacminin 1550 litreye kadar çıkması beklentileri oldukça karşılıyor. Tabii ki son teknolojilerle desteklenerek bagaj otomatik olarak açılıyor.

BMW X1 Test Sürüşü :İç Tasarım

bmw x1 iç tasarım
Ferah ve ergonomik iç dizaynı ile BMW X1, kalabalık aileler ve uzun tatiller için de konforlu bir yolculuk sunuyor.

BMW X1, iç tasarımda da ferah ve ergonomik bir yaşam alanı sunuyor. Ön konsol tasarımıyla X1, bir büyük abisi X2’ye gönderme yapıyor. Ön konsolun üst kısmına entegre edilen ve standart boyutu 6,5 inç multimedya ekranı, opsiyonel olarak 8,8 ve 10,25 inç olarak tercih edilebiliyor. X Line pakette 8,8 inç olarak yer alan multimedya ekranı ile X1 hakkındaki bilgileri elde etmenizin yanı sıra Apple Car Play ve Android Auto destekli multimedya sistemi yolculuğunuzu daha da eğlendirici hale getiriyor. Ayrıca ekranın dokunmaya karşı verdiği tepkiler gayet iyi düzeyde olup sürüş sırasında dikkat dağıtıcı bir etkisi bulunmuyor. Dokunmatik ekranın yanı sıra manuel olarak ses açma kapama düğmesi ve kanal değiştirmek için numaralı tuşlar yer alıyor.

Ön konsoldaki ince krom ve ahşap kaplamalar BMW’nin otomobillerinden alışık olduğumuz detaylardan. 5,7 inç büyüklükteki Optitronic yeni gösterge sistemine sahip TFT gösterge ekranındaki yazı puntolarının ve renklerin birbirine olan uyumu gözü yormuyor. Aynı zamanda Optitronic gösterge sistemi, makyajlanan Yeni X1 ile gelen bir donanım oluyor. Üç kollu direksiyon tasarımı sürücünün direksiyonu daha iyi kavrayarak otomobili rahat bir şekilde kontrol etmesine yardımcı oluyor. Direksiyon üzerinde yer alan çok yönlü düğmelerle hız sınırlayıcının aktif edilmesi, ses açıp kapama gibi işlemler yapılabiliyor. Bunun yanı sıra iç tasarımdaki deri malzeme kalitesi ve Alman işçiliği iç dizaynın kusursuz olmasını sağlıyor. Kapı kolları ve vitesin gerisinde orta kısımda yer alan bölmeler özel eşyalarınızı koymak için yeterli alanı karşılıyor. Özellikle deri ve sensatec koltuklar bel ile birlikte baldırı saran yapısıyla sürücü ve yolcuların konfor içinde yolculuk yapmasını sağlıyor. Tavan yüksekliği ise uzun boylular için ideal ölçülerde.

Arka bölümde de ortalama 1,90 m boya sahipseniz bile rahatlıkla yolculuk yapabilirsiniz. Yolculuk esnasında gökyüzünü incelemek isteyenler için panoramik cam tavan güzel bir alternatif. BMW X1, bu konuda hem boyut açısından hem de ışığı kıran özel camıyla yolculuk sırasında manzaranın keyfini çıkarmanız için iyi bir iş çıkarmış.

BMW X1 Test Performansı

BMW X1 iç tasarımındaki konforu ve ergonomiyi ve dış tasarımdaki agresifliği sürüşte de devam ettiriyor. Çift debriyaj teknolojisine sahip 7 ileri Steptronic şanzıman ile vites geçişleri sarsıntısız ve kısa zamanlı oluyor. BMW’nin özgün üretimi olan 1.5 litre TwinPower Turbo üç silindirli motor ile 0’dan 100 km’ye 7 saniyede çıkabilen Yeni BMW X1, performanstan bir şey kaybettirmediği kadar turbo beslemesinin değiştirilmesi ve yakıt karışım oranlarının azaltılmasıyla birlikte yakıttan da tasarruf etmenizi sağlıyor. xDrive dört çeker sistemi sayesinde BMW X1, zorlu hava koşullarında da sizi yolda bırakmıyor. Yakıt tüketimi fabrika verilerine göre şehir içinde 5,6 litre civarında iken, şehir dışında bu değer 4,2 litreye düşüyor. Ancak yakıt tüketiminin kullanıcıdan kullanıcıya farklılık göstermesi sebebiyle yakıt tüketimi değerlerinde değişkenlik söz konusu oluyor. Test aracımız da bizim elde ettiğimiz yakıt tüketimi değeri 9 litre civarında seyrediyordu.

BMW X1’in sürüş asistanlarına gelecek olursak özellikle xDrive modellerinde yokuş iniş desteği ile dik rampalardan rahatlıkla inmenizi sağlıyor. Bu sistem sizin fren yapmanıza gerek kalmadan otomobilin hızını belli bir sınırda tutuyor. Sürüş Asistanı Plus denilen donanımda ise şeritten çıkma ve şerit takip uyarısı, uzun far fonksiyonu, hız limitörü, yaya algılayıcı ve çarpışma önleyici, dur kalk işlevli kamera tabanlı hız sabitleyiciyi barındırmasının yanı sıra trafiğin sıkışık olduğu durumlarda da size yardımcı oluyor. Ön göstergede yakıtın doluluğunu belirten göstergenin yan tarafında yer alan EfficientDynamic göstergesi ise otomobilinizin durduğu sırada aküyü şarj etmesini sağlıyor. BMW X1 Premium Line, X Line ve M Sport paketleriyle satışa sunuluyor. Ancak Premium Line paketi şu an ülkemizde bulunmuyor.

SUV Crossover sınıfındaki BMW X1 test sürüşü bizim için performans ve sürüş açısından çok keyifliydi. Bizi X1 ile tanıştıran BMW Öztorun Plaza’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Digital Yazarlar – İki Yol Arkadaşı

2Shares