37. Ford Otosan Kocaeli Rallisi 12-13 Ekim’de Koşuldu…

37. Ford Otosan Kocaeli Rallisi 12-13 Ekim’de Koşuldu…

Ekim 15, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar
ford otosan rallisi
Ford Otosan Rallisi start aldı…

Merhaba Digital Yazarlar takipçileri. Yeni haftanın ilk otomobil yazısı 37. Ford Otosan Kocaeli Rallisi ile karşınızdayız. Küçüklüğümde zevkle izlediğim Ford Otosan’a ait Kocaeli rallisinin bu seneki ayağı 12 Ekim’de Kocaeli’deki bir alışveriş merkezinde start aldı. Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü’nün düzenlediği açılış seremonisinde ilk start Ford Otosan Genel Müdürü Güven Özyurt tarafından verildi ve 62 farklı takım kıyasıya bir mücadele içinde yarıştı. Heyecanla geçen yarış ile ilgili bilgiler ve dikkat çekici diğer detaylar yazının devamında. En çok hoşumuza giden detayı yazının sonuna sakladık 🙂

37. Ford Otosan Kocaeli Rallisi  292,44 KM’lik 9 Etap ile Sona Erdi

2 gün boyunca 9 etabın 100,46 km’si özel etap olmak üzere açılış seremonisinin ardından sporcular, 18,22 km’lik Ford Otosan, 16,50 km’lik Transit, 8,28 km’lik Courier ve 6,63 km’lik Custom etaplarından başarıyla geçtiler. Ardından Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi seyirci özel etabıyla 1. Günü tamamladılar. 2. Gün ise ekipler aynı etapları bir kez daha geçtikten sonra Custom – 2 etabında ekstra puan kazanmak için mücadele ederek start verilen alışveriş merkezine geri döndüler ve ödüllerini aldılar.

37. Ford Otosan Rallisi’nin Kazananları

37. Ford Otosan Kocaeli Rallisi’ni Castrol Ford Team Türkiye takımının ikililerinden Murat Bostancı ve Onur Vatansever Ford Fiesta R5 araçlarıyla kazandılar. Hemen arkalarında 49,6 saniyelik farkla BC Vision Motorsport takımından Burak Çukurova ve Vedat Bostancı ikilisi Skoda Fabia R5 ile ikinci sırada, KKTC’li Cevdet Alptürk ve Mustafa Yücener ise yine Skoda Fabia R5 ile üçüncü sırada yarışı tamamladılar.

37. Ford Otosan Kocaeli Rallisi aynı zamanda Türkiye Historic Ralli Şampiyonası’na ve Zafer Vatansever Ralli Kupası’na da puan kazandıran etaplara sahip. İki çeker klasmanında ve Sınıf 4’te lider konumda Ümit Can Özdemir ve Batuhan Memişyazıcı ikilisi yarışı tamamlarken, Sınıf N’de Uğur Soylu ve Mehmet Köleoğlu, Sınıf 3’te Fiat Egea 1.4 T ile Fatih Kara ve Bilge Ayan, Sınıf 5’te Ford Fiesta R1 ile Hakan Kerçi ve Soner Çevik, kadın pilotlarda Nissan Micra ile Özlem Uludağ Gülcan, genç pilotlarda And Sunman ve genç Co-pilotlarda ise Ali Emre Yılmaz lider oldu.

ford otosan ralli
30 yaş üstü klasmanda BMW 2002 ti ile Haydar Güçlü – Murat Yıldırım ikilisi…

30 yaş üstü klasik otomobillerin de bulunduğu rallide Historic klasmanında Engin Kap ve Özden Yılmaz lider oldu, BMW 2002 ti ile Haydar Güçlü ve Murat Yıldırım ikinci sırada yer alırken Gerçek ve Bahar Sunman ikilisi Murat 131 ile üçüncü sırada yer aldılar. Genel klasmanda ikinci ve Kategori 4’te birinci sırada Subaru Impreza WRX ile Yavuzhan Cabbaroğlu ve Can Hergüner ikilisi yer aldı. Akabinde Castrol Ford Team Türkiye’den Ford Fiesta ST ile Levent Şapçılar ve Deniz Gümüş genel klasman üçüncülüğü ve Kategori 3’te birinciliği elde etti. Son olarak da Kategori 1’de Fiat Palio ile Kemal Çetinkaya ve Ünsal Deniz lider olarak yarışı bitirdi. Tüm sporculara finiş noktasında ödülleri verildi. Ayrıca Zafer Vatansever Kupası’nı da Citroen C2 ile İlhan Mutluay ve Cumhur Önder kazandı.

37. Ford Otosan Kocaeli Rallisi için Serdar Bostancı’nın Açıklaması

Ev sahibi oldukları Ford Otosan Kocaeli Rallisi’nde mücadele etmeye devam edeceklerini belirten Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, yılların şampiyon takımı olduklarını, otomobil sanayisinin kalbinin attığı yer olan Kocaeli’de Ford Otosan tarafından yapılan sosyal sorumluluk projesinin Kocaeli halkı için çok önemli bir organizasyon olduğunu ifade etti. Akabinde amaçlarının 2 çeker, gençler, marka ve pilotlarda şampiyonluk olduğunu, seyirci etabının ise yarışın şehre indiği bir etap olduğunu dile getirdi ve son olarak 37. Ford Otosan Kocaeli Rallisi elde edecekleri puanların tüm kategorilerde ulaşmak istedikleri şampiyonluk için öneminin oldukça büyük olduğunu ifade ederek cümlelerini noktaladı.

37. Ford Otosan Kocaeli Rallisi’ne Genel Bakış

Biraz geçmişe gitmem gerekirse, Ford Otosan Kocaeli Rallileri benim için hep aksiyon dolu geçmiştir. Otomobil ve yarış delisi olmayan yoktur herhalde. Genci yaşlısı, kadını erkeği herkesin Kocaeli Rallisinin Körfez Yarış Pisti’nde yapılmasından bu yana heyecanla ve keyifle izlediği bir organizasyon Ford Otosan Kocaeli Rallisi. Her yıl olduğu gibi bu yıl da heyecanlı ve aksiyon dolu bir yarış izledik.

Eskisi yenisi 62 farklı arabanın yer aldığı 37. Ford Otosan Kocaeli Rallisi seyirci etabı için İzmit Uluslararası Fuar Merkezi’ne gelen yarış otomobillerinin özellikle topraklı yoldaki performansları ve ortalığı dumana boğmaları çok etkileyiciydi. Birbirinden güzel performansları izlerken adeta yerimde durmakta zorlandım ve sanki o arabaların içinde ben vardım.

ford otosan rallisi
Özlem Uludağ Gülcan’ın dikkat çekici mesajı…

Özellikle seremonide gördüğüm bir araç dikkatimi çekti. Özlem Uludağ Gülcan’ın pilotluğunu yaptığı Nissan Micra’nın arkasındaki “Kadına Şiddete Hayır!” yazısı bana göre çok etkileyici. Bir kadın, şiddet görmeyi değil eller üstünde tutulmayı hak ediyor. Ve bir kadının görevi sadece evde oturup çocuk bakmak değil aynı zamanda Özlem Uludağ Gülcan gibi yarışçı da olabilmektir. Bu duyarlılığından ve klasmanında başarılı olmasından ötürü kendisini; kategorilerinde yarışı birinci olarak tamamlayan pilot ve co- pilotları Digital Yazarlar ailesi olarak tebrik ediyoruz.

Bir otomobil yazımızın daha sonuna geldik. Bir sonraki yazılarımızda görüşmek dileğiyle, takipte kalın…

0Shares