Fiat Egea Sedan İle İlk Buluşma…

Fiat Egea Sedan İle İlk Buluşma…

Mayıs 10, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Haftanın son günü Cuma gününden herkese merhaba Digital Yazarlar takipçileri. Bugünkü test konuğumuz Fiat ailesinin yeni üyesi Fiat Egea Sedan olacaktır.

Fiat Egea ismini Ege Denizi’nin İngilizcesinden almaktadır. Fakat Türkiye harici diğer pazarlarda farklı isimde satışa sunulacağı söylenmektedir. Fiat Egea Sedan 40’dan fazla ülkede satışa sunulmaya başlanmış ve tasarımında 2000’e yakın mühendis çalışmıştır. Fiat Egea ile ilgili kısaca bir bilgi verdikten sonra dış tasarımından başlayarak aracı inceleyelim.

Fiat Egea Sedan Dış Tasarım

Fiat Egea’nın ilk çıktığı zamanlarda Fiat Egea Sedan bana sevimsiz geliyordu. Fakat giderek arabayı merak etmeye başladım. Fiat Linea üretimden kalktıktan sonra daha da çok ön planda olmaya başlayan Fiat Egea kendisini denemem için beni ikna etti. Ön tasarıma baktığımda agresif görüntüye sahip far grubunun yanı sıra krom ön ızgara ve ızgaraya monte edilmiş Fiat logosu bizleri karşılıyor.

Ayrıca kaputtan başlayıp arabanın tavan kısmına kadar ilerleyen çift şerit çizgiler ve ön farlardan başlayıp aracın arka kısmına doğru ilerleyen omuz çizgileri de arabanın sportif görünmesini sağlıyor. Yan görünüme geçtiğimizde krom kapı kolları ve genel görünümüyle klasik aile arabası olduğunu kanıtlıyor aynı zamanda. Arka tarafa geçtiğimizde C görünümünde arka stop lambalar ile sıradışı bir tasarım olduğu açık.

Fiat Egea Sedan İç Tasarım

Fiat Egea İç Tasarım
Fiat Egea, yolculuğunuz sırasında konforu ayağınıza getiriyor.

Fiat Egea Sedan iç tasarım olarak bana göre orta derecede iyi olmuş. Direksiyon yapısı ve koyu puntolarla yazılmış göstergeleri Linea’daki göstergelere göre oldukça geliştirilmiş. Ön konsoldaki havalandırma detayları, bagaj açma tuşu ve kaydırmayı önleyici tuşunun konumları gayet güzel. Ayrıca elinizin altında rahatça kontrol edebileceğiniz 5” Uconnect ekran mevcut ve vitesin elinizde duruşu ve tam anlamıyla kavrayabilmeniz de güzel.

Bir başka detay ise aracı çalıştığınızda Uconnect’den gelen uyarıda sürüş esnasında gözlerinizi yoldan ayırdığınız takdirde aracın sürüş özelliklerinin kısıtlanacağını söylemesi. Fiat’ın yolcularını düşünmesi için tasarladığı teknoloji gerçekten muazzam. Bunların yanı sıra ön konsolun altında bulunan bir bölüm ve vitesin gerisinde bulunan gözler eşya koymak için yeterli seviyede. Ön ve arka koltuklarda da baş ve diz mesafesi oldukça yeterli.

Fiat Egea Sedan Versiyonları ve Teknik Özellikleri

Fiat Egea Sedan Easy, Urban Plus ve Lounge Plus olmak üzere 3 versiyonla satın alınabilmektedir. Test aracımız Fiat Egea Sedan Dizel 1.3 16V Multijet II Easy modeliydi. Özellikleri şunlardır :

  • Krom Dış Kapı Kolları
  • Gövde Rengi Ön ve Arka Tamponlar
  • 15” ve 16” alaşımlı jantlar
  • City Fonksiyonlu Elektrikli Direksiyon
  • Elektrikli Ön ve Arka Camlar
  • BAS(Fren Panik Sistemi)
  • DST(Dinamik Geribildirimli Direksiyon Sistemi)
  • UconnectTM VP1 Radyo/MP3 Çalar

Dedikten sonra Fiat Egea ile sürüş keyfimiz nasıl geçmiş, gözlemlerimiz neler biraz da bunlardan konuşalım.

Fiat Egea ile Sürüş Keyfi

Fiat Egea sürüşte de tatminkardı. Kontağı ilk çalıştırdığımda Uconnect sisteminden gelen bildirim gerçekten hoşuma gitti. Sürüş sırasında da ara ara arabanın yavaşlamaya başladığını hissedebiliyorsunuz zaten. Gözlerinizi tekrar yola çevirdiğinizde de arabanın normale döndüğünü anlayabiliyorsunuz. Fiat Egea Multijet olması ile de çekiş gücü son derece iyi ve güçlü. Direksiyonun City fonksiyonlu olmasından bahsetmek istiyorum.

Ön konsolda bulunan City tuşuna bastığınızda yakıt tüketimi azalıyor ve uzun yolda da olsanız yakıtınızı idareli kullanabiliyorsunuz. Motor sesi Linea ile aynı olduğundan ben çok sevmedim ama kabine gelmesi ile de rahatsız olmuyorsunuz. 0-100 km hızlanma süresi 11.7 saniyede gerçekleşiyor ve karma yakıt tüketimi 4,1 L/100 km’dir.

Fiat Egea Sedan genel anlamda güzel bir araç ve benim de Fiat’a karşı olan ön yargılarımın azalmasını sağlayan bir araç. Orta gelirli bir ailenin tercih edebileceği bir araba olmasının yanında Fiat Egea ile yolculuğunuzu konforlu bir şekilde sürdürmek mümkün olabiliyor.

Fiat Egea Sedan’ı olabildiğince her yönüyle ele aldım. Bir başka testimizde görüşmek dileğiyle. Takipte kalın…

0Shares