Yeni Volvo S90: Zarafet ve Zekanın Birleşimi

Yeni Volvo S90: Zarafet ve Zekanın Birleşimi

Mart 22, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Hepinize merhaba, bugün Yeni Volvo S90 ile karşınızdayız. Yeni Volvo S90, 2016 da geçirdiği makyaj ile tekrar bizimle. Makyajlı haliyle gerçekten arabayı daha çok sevdim. Eski modeline göre biraz daha geniş, biraz daha konfora önem verilmiş, günümüz teknoloji çağından ötürü teknoloji entegre edilmiş olarak piyasaya sunulmuştur. Dilerseniz dış tasarımla birlikte aracı incelemeye koyulalım…

Volvo S90 Dış Tasarım

Dış tasarımına baktığımızda başta söylediğim gibi eski modeline göre biraz daha geniş ve yere yakın. 20 inç 5 çift kollu gümüş alaşım jant, krom kaplamalar, çift entegre egzoz borusu, parlak gümüş yan ayna kapakları, ön ve arka stop LED farlar bulunmaktadır. Ayrıca arabayı dıştan incelediğimizde hem lüks bir sedan hem de sportif ve klas bir görünüm söz konusu. Volvo’nun işçiliğini ve sağlamlığını bilen bilir. Bilmeyenler için de Volvo ile ilgili kısa bir hikaye anlatmak isterim :

İsveç markası Volvo’nun kurucusu, kızını trafik kazasında kaybettikten sonra bir arabada önemli olan şeyin “Güvenlik” olduğuna karar vermiş ve arabalarını insanların ölmemesi için tasarlamıştır. Bu sebeple üretimde çelik, lamine cam teknolojisi, darbe emen direksiyon ve tampon ve kaza öncesinde ani frenleme sistemini arabalarına entegre ederek en dayanıklı araba unvanını kazanmıştır. Hikaye kısmını da böyle bahsettikten sonra gelin birlikte iç tasarıma bakalım.

Volvo S90 İç Tasarım

Yeni Volvo S90’a test etmek için ilk bindiğimde gözüme çarpan detay, iç dizaynının tamamen deriden oluştuğuydu.  Bunun yanı sıra elektrikli nappa deri koltuklar, Volvo arması detayıyla deri direksiyon simidi, çizgili ceviz dekor kaplamalar, 12 inç sürücü ekranı, inscription paspaslar, farklı sürüş modları, Sensus Connected Touch adı verilen 8 inçlik eğlence sistemi, özel tasarım kristal bardaklar, deri kaplamalı anahtarı ile birlikte en küçük detaya kadar Volvo size lüksü hissettiriyor.

Volvo S90, test sürüşü
Konfor ve teknolojinin muhteşem uyumu Volvo S90…

Yeni Volvo S90, lüksün yanında sağladığı konfor ile evinizdeymiş havası veriyor. Excellence paketinde bulunan katlanabilir çalışma masası ile isterseniz yol boyunca ofisinizin rahatlığında çalışabilir, dinlenmeyi tercih ederseniz koltuğunuzu biraz geriye yatırıp tercihinize göre sıcak ya da soğuk bir içecek alıp, masaj fonksiyonu ya da alttan ısıtma özelliğiyle yolculuğunuzun tadını çıkarabilirsiniz. Volvo’da sürücü olmak mı yoksa arka koltukta yolculuk yapmak mı? İnsan kararsız kalabilir 🙂 Tabii sürücüleri de düşündüğü pek çok kolaylık ve konfor var.

Örneğin, sürücülerin elinin altında bulunan dokunmatik ekran ve head-up display ile hızınızı, takip mesafenizi ve gideceğiniz yer ile ilgili bilgileri sürüşünüzü bozmadan kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Volvo’nun günümüz teknoloji çağına ayak uydurarak yapay zekayı ön plana çıkarmıştır. Sürüş sırasında eliniz ayağınız yorulduğunda yarı otonom sistemini devreye sokarak biraz dinlendirebilirsiniz. Yarı otonom sistemi nasıl çalışır derseniz şöyle söyleyebilirim :

Direksiyondan yarı otonom sistemini aktif ediyorsunuz, öndeki araç ile takip mesafenizi ve gideceğiniz hızı belirliyorsunuz ve gerisini Yeni Volvo S90’a bırakıyorsunuz. Sizden tek istediği, direksiyonu milim oynatmanız ve “ben buradayım” demeniz. Böylelikle Yeni Volvo S90, dış tarafına yerleştirilmiş sensörler ile şeridi, refüjleri ve arabaları algılayarak sizin yerinize 200 km/h ‘e kadar sürüş yapabiliyor. Dinlendikten sonra sistemi devreden çıkarmak için frene basıp tamamen kontrolü ele alabilirsiniz.

Sizin yerinize kullanıyor demişken sakın bu dediğimi kontrolü tamamen araca bırakmak olarak algılamayın. Çünkü kontrol tamamen sizde olmasa bile az bir miktarda yine sizdedir.

Yeni Volvo S90 Sürüş Keyfi

Ben, Yeni Volvo S90’ın 2.0 litrelik D5 dizel 235 BG gücündeki  Excellence modelini test ettim. Bu araç 4 silindirli çift turbolu dizel motora sahip. Yarı otonom sistemi de sizler için deneyimledim.8 ileri otomatik şanzıman ile vites geçişleri oldukça sessiz ve seri olmakla birlikte motor sesinin kabine rahatsız etmeyecek düzeyde geldiğini söyleyebilirim. Sürüş açısından Volvo ile ilk defa S90 ile tanıştım. 0 dan 100 km ye 7 saniyede hızlanmaktadır. Şehir içi ve dışı karma tüketim 4.8 L/100 km’dir. Volvo S90’ı Momentum, Inscription, R-Design ve Excellence paketleriyle satın alabilirsiniz.

Volvo S90 Teknik Özellikleri Nelerdir?

 • Adaptif hız sabitleyici
 • Frenleme ile çarpışma etkisini azaltma
 • Yoldan çıkma önleme sistemi
 • Trafik İşareti Bilgisi
 • Yokuş kalkış destek sistemi ve otomatik tutmalı frenler
 • Çarpışmadan sonra otomatik frenleme
 • BLIS™ kör nokta bilgi sistemiyle birlikte Direksiyon Desteği ve Yan Trafik Uyarısı
 • Endirekt Lastik basıncı izleme sistemi
 • Aktif viraj farlarına sahip ön farlar
 • Yüksekliği ayarlanan farlar
 • Volvo On Call
 • Aydınlatma ve yer ışıklarına sahip gövde rengi kapı kolları
 • Anahtarsız kilitleme ve çalıştırma

Güvenlik ve konforu bir o kadar sadeliği seviyorsanız Volvo S90 sizin için iyi bir tercih olabilir. Benim Yeni Volvo S90 ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. Yeni testlerimiz için otomobil kategorimizi takipte kalın…

0Shares