Yeni BMW 3 Serisi 2019 Test İncelemesi

Yeni BMW 3 Serisi 2019 Test İncelemesi

Eylül 27, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Herkese Merhaba Digital Yazarlar takipçileri. Alman devlerinden biri olan BMW’nin sportif ve dinamik sedanı Yeni BMW 3 Serisi 2019 ,üç farklı donanım paketiyle yenilenerek karşımızda. Dış tasarımda BMW tutkunlarını kendine hayran bırakacak ayrıntılarla donatılan Yeni BMW 3 Serisi, yeni nesil sürücü destek sistemleri ve konfor donanımlarıyla da fark yaratıyor. G20 kasasıyla Türkiye’de satışa sunulan BMW 3 serisini dış tasarımdan iç tasarıma kadar sizin için inceledik.

Yeni BMW 3 Serisi 2019 Dış Tasarım

BMW’nin tarihi geçmişinde önemli yeri olan ve 7.nesliyle tam bir tasarım harikası olan BMW 3 Serisi selefine göre 76 mm daha uzun, 16 mm daha geniş ve 50 kg daha hafif. Hafifliği sebebiyle Yeni BMW 3 Serisi, performansı ve atikliği ön plana çıkarıyor.

Yeni BMW 3 Serisi M Sport
Benzersiz tasarımı ile dikkatleri üzerine toplayan Yeni BMW 3 Serisi…

Yeni BMW 3 Serisi’ne önden baktığımızda hava akımını sağlayan parlak kromla çerçevelenmiş parlak siyah dikey çubuklu geniş böbrek ızgarası, agresif görünümlü BMW Laserlight ön far yapısı ve BMW logosu ile net çizgilerin ve kıvrımların harmanlandığı bir tasarım görüyoruz. M ve Luxury Line pakette ön tampon altı gövde rengi ile aynı iken Sport Line paketinde ise siyah renk oluyor.  Düz tabanı sayesinde BMW 3 serisinde rüzgâr direnci 0,23 Cd’ye indirilmiş.

Özellikle opsiyonel olarak sunulan BMW Laserlight farlar 530 metrelik aydınlatma mesafesi ile standart farlara göre iki kat aydınlatma sağlıyor. Kaput üzerindeki çizgiler sayesinde kaslı bir yapı hâkim. Yan görünüme baktığımızda bel çizgisinin daha da yüksek olduğunu görüyoruz. Ön çamurluğun hemen üstünde yer alan M logosu küçük ama öne çıkan bir detay. Arka görünüm ise baştan sona yenilenmiş olarak karşımızda. L şeklindeki iki parçalı karartılmış arka led far grubunun yanı sıra Yeni BMW 3 Serisi’nde spoiler olmayışı ve M pakete özel M Sport süspansiyonlar ile otomobilin yere 10 mm daha yakın olması dikkat çeken önemli detaylardan. 

Kısacası Yeni 3 serisi, dış tasarımında ne kadar modern ve estetik bir görünüşe sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

BMW 3 Serisi 2019 İç Tasarım

Yeni BMW 3 Serisi’nde yeniden değişime uğrayan sürücüye özel kişiselleştirilebilir bir iç dizayn söz konusu. Kapı eşiklerindeki M logolu kaplamaları çok beğendiğimi söyleyebilirim.

Otomobilde en hoşuma giden şeylerden biri her şeye hâkim olabilmek, hem de uzanmanıza gerek kalmadan. Ön paneldeki 8,8 inçlik dokunmatik ekrana rahatça erişebiliyorsunuz ve onun dışındaki tüm kontrol yanı başınızdaki panelden yapılabiliyor. Hem rahatlık hem de güvenli sürüş için iyi düşünülmüş bir detay. Yine benim için favori özelliklerden biri Yeni 3 Serisi’nde Wi-Fi olması. 5.7 inç gösterge ekranının yeniden tasarımı da oldukça hoş görünüyor. Selefindeki joystick görünümlü vitesin aksine vites görünümü de parlak siyah renginde tamamen ele oturur şekilde. Start & Stop tuşu selefinden tamamen farklı bir yerde, vitesin hemen arka kısmındaki orta bölmede yer alıyor.

Yeni BMW 3 Serisi First Edition M Sport
İç tasarımda kaplamadan renklere birçok alternatifiniz var. Tamamen zevkinizi yansıtan bir konsept yaratabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Yeni 3 serisinde Sport, Comfort, Eco Pro ve Adaptive olmak üzere 4 farklı sürüş modu bulunuyor. Benim için arka tarafta baş ve diz mesafesi sınırlı olsa da BMW 3 serisi malzeme kalitesi ve işçiliğiyle iç tasarımda da harika bir iş çıkarmış.

Yeni BMW 3 Serisi Hangi Versiyonlarla Satın Alınabilir ve Özellikleri Nelerdir?

Yeni BMW 3 Serisi, First Edition donanımına sahip ve Sport Line, Luxury Line ve M Sport paketleriyle satın alınabiliyor ve her ülke için farklı olduğu gibi bizim ülkemizde de Türkiye paketiyle satışa sunuluyor.  Test aracımız BMW 3.20i M Sport idi. Test aracımıza ait belli başlı standart ve opsiyonel özellikler şunlardır:

 • Park Asistanı
 • Yanal Park Yardımı
 • Geri Vites Destek Asistanı
 • Adaptif BMW Laserlight
 • Arka Çapraz Trafik Uyarısı
 • Aktif Koruma Plus
 • BMW Akıllı Kişisel Asistan
 • M Logolu Otomobil Anahtarı
 • BMW Individual Antrasit Tavan
 • Alüminyum Tetragon ve farklı iç kaplamalar
 • Mavi Kontrast Dikişli Siyah “Vernesca” Deri ve Spor Ön Koltuklar
 • M Sport Süspansiyon
 • Dijital Anahtar
 • Koltuk Isıtma Özelliği

ve daha fazlası size özel BMW’nizde. Tüm merak ettikleriniz için BMW’nin online konseptine göz atabilirsiniz.

BMW, dijital dünyaya başarılı bir şekilde ayak uyduruyor. BMW Online ile her nerede olursanız olun aradığınız BMW sadece bir tık uzağınızda! BMW Online’dan tüm detaylarıyla BMW modellerini inceleyerek alacağınız otomobili istediğiniz donanımlarla ve dilediğiniz bayiden satın alabiliyorsunuz. Aradığınız soruların cevapları ve tüm detayları BMW Online’da!

Yeni BMW 3 Serisi Sürüş Deneyimi

Yeni BMW 3’ün içine ilk oturduğumda biraz yabancıladım. Aracı çalıştırmak için Start & Stop düğmesini eski yerinde aramak ve vitesteki unlock tuşunun yerini fark etmeden vitesi değiştirmek gibi ilginç şeyler yaşadım. Ama kısa zamanda Yeni BMW 3 serisiyle birbirimize uyum sağlayabildik.

Sürüş sırasında sinyal vermeden şerit değiştirmeye kalktığımda BMW test aracım hemen müdahale etti. Reflekse göre ayarlanabilen direksiyon tepkisi ve şiddeti ile BMW’nizi kontrol etmekte zorlanmayacağınız şekle getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra 8 ileri Steptronic Sport Şanzımanı bulunan BMW 3 serisinin vites değişimlerine verdiği tepkiler oldukça iyi. Ayrıca manuel kullanımlar için de direksiyonun hemen arkasında kulakçıklar bulunuyor. Şehir içi kullanımlarda performans olarak BMW 3 serisini çok deneyemesem de küçük hızlanmalarda bile test otomobilim oldukça atik.

Ön camlarda bulunan akustik kaplama sayesinde Yeni 3 serisinin motor sesinin kabine yalıtımı yeterli ve hava akımındaki gürültü minimum düzeyde. Fabrika verilerine göre yakıt tüketimi şehir içinde 7,6 ile 7,7 litre iken şehir dışında bu oranlar 5,1 ile 5,6 litreyi buluyor.  Bir de Yeni BMW 3 serisini 0’dan 100’e 7,7 saniyede çıkarabilecek ve 500 nm tork üretecek TwinPower Turbo motor bulunuyor.

Son bir detay daha vermeden geçemeyeceğim. Satın almak ya da incelemek için gittiğiniz bir bayinin de ne kadar önemli olduğunu Öztorun Plaza tüm farkıyla yansıtıyor. Bir bayiden ziyade konsept bir BMW mağazasına giriyorsunuz. BMW tutkunu değilseniz bile burada olma ihtimaliniz çok yüksek. BMW giyim, aksesuar mağaza bölümü en az otomobiller kadar etkileyici. Aynı zamanda en önemlisi profesyonel ve güler yüzlü bir ekip sizi bekliyor. Yeni BMW 3 serisini bizimle tanıştıran ve keyifli zaman geçirmemizi sağlayan BMW Öztorun Plaza’ya teşekkürlerimizi sunuyoruz. BMW 1 Serisi, Yeni BMW 5 Serisi ve BMW X1 ile yapmış olduğumuz test sürüşlerini ve diğer araçların sürüş yorumlarını okumak isterseniz otomobil kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Bir başka testte görüşmek dileğiyle, takipte kalın.

1Shares