Yeni Mercedes C Serisi : Biraz Ağır Abi, Biraz Sportif

Yeni Mercedes C Serisi : Biraz Ağır Abi, Biraz Sportif

Mart 18, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Hepinize Merhaba Digital Yazarlar takipçileri, Otomobil test serimizin bugünkü konuğu E serisinin kardeşi Yeni Mercedes C serisi olacaktır. Bu güzel Alman makinesini sizler için test ettik, inceledik ve yazdık. Şimdiden keyifli okumalar…

Mercedes, her ne kadar günümüz teknolojisine uyum sağlayarak kendini geliştirse de dış tasarımına baktığımızda Mercedes’in bütün araçlarında kullandığı ve vazgeçemediği kendine has bir tasarımı var. Sıkı Mercedes hayranı olanlar gayet iyi bilirler 🙂

Mercedes C Serisi Dış Tasarımı

Dış tasarımına baktığımızda Yeni C serisi daha sportif ve dinamik hatlara sahip olmuş, biraz ağır abi biraz genç takılan bir hale gelmiş. Ayrıca C serisinin üretiminde, %50 Alüminyum kullanılmasıyla birlikte 70 kg ve diğer kısımlarında da kütle azaltma yoluna gidilmesiyle birlikte önceki modeline göre 100 kg daha hafif olmuş.

Standart olarak gelen 17 inç jantlar ve süspansiyonlar ile sürüş daha rahat.  Multibeam LED farları, Krom ön ızgara ve C şeklinde tasarlanmış arka stop farları da sportif görünümünü desteklemiş.

mercedes, mercedes c serisi, otomobil
Yeni Mercedes C serisi bir harika dostum!

Yeni Mercedes C Serisi İç Tasarım

 İç tasarımına bakacak olursak Mercedes,  A serisinde olduğu gibi yeni C serisinde de analog gösterge yerine dijital gösterge paneline yer vermiş. (Bakınız: Yeni Mercedes A Serisi) Tabii ki dijital göstergede seçim size kalmış. Eğer siz de “analog göstergeye alıştım analog gösterge kullanacağım” diyenlerdenseniz analog göstergeyi seçebilirsiniz ya da “ben alıştığımın dışına çıkmak istiyorum “ diyenlerdenseniz de dijital gösterge kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra iç tasarımda da Mercedes’in kalite kokan işçiliği ortada. Bel ve sırtı saran, sürücüye göre ayarlanabilen elektrikli deri ve sportif koltuklar ile sürüşünüzün keyfini çıkarabilirsiniz. Araba kullanırken akıllı telefonunuzu bağlayıp müziklerinizi 10,25 inçlik multimedya sisteminde dinleyerek yolun tadını çıkarabilirsiniz.

C serisi, akranı Yeni BMW 3 Serisi gibi 480 litre bagaj hacmine sahiptir. Ama tabii ki 60:20:60 oranındaki arka koltuklar yattığında ise daha geniş bir hal alabilmektedir. C serisinin iç tasarımındaki bir dezavantajı belirtmeden geçemeyeceğim. Ön koltuktaki o rahatlığı arka tarafta bulamıyorsunuz maalesef. Uzun boylu olan bir kişi arka koltuğa oturduğunda tavanın alçak olması sebebiyle konforlu bir yolculuk yapamayacaktır.

Mercedes C-Serisinin Versiyonları Nelerdir?

Mercedes C serisinin dizel veya benzinli olarak farklı versiyonları mevcut. Dizel seçerseniz 1.6 litre ve 9 ileri otomatik şanzımanı bulunan 160 beygir gücündeki yeni C200d yi Comfort, Exclusive ve AMG paketleriyle satın alabilirken, benzinli seçmeniz dahilinde de 1.6 litre 156 beygir ve 9 ileri otomatik şanzımanı ile C180 i Comfort paketiyle ve 1.5 litre 184 beygir ve 9 ileri şanzımanı ile C200 4 Matic’ i Exclusive ve AMG paketleriyle satın alabiliyorsunuz.

Yeni Mercedes C Serisi Sürüş Keyfi

Ben sizler için benzinli 1.6 litre C200 4 Matic ‘in Exclusive modelini test ettim.  0-100 km hızlanma süresi 7.2 saniye idi. C serisinde opsiyon olarak sunulan Eco, Comfort, Sport modlarını ayrı ayrı bizzat tespit ettim. Sport modunda gaz tepkileri daha keskin, amortisörler ve direksiyon sert bir hal alırken, Eco modunda ise aksine gaz tepkileri daha sert, direksiyon daha yumuşak bir hal aldı.

Vites geçişleri oldukça seri ve sessizdi. Aslında BMW ci olmama rağmen Mercedes’e karşı ön yargım gitti. Mercedes’e karşı ön yargımın olmasının bir sebebi vitesin direksiyon kolundan değişmesiydi. Bana göre Mercedes de artık BMW gibi joystick vitese geçmeli. Bir başka sebebi ise daha klasik olmasıydı. Tabii ki artık Yeni C serisi biraz daha genç işi ve işçilik olarak gayet başarılı olmuş.

Benim Mercedes C serisi ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Yeni bir test konuğumuzla yeniden birlikte olacağız. Takipte kalın…

0Shares