Yeni Peugeot 508 2019 Test İncelemesi

Yeni Peugeot 508 2019 Test İncelemesi

Aralık 10, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Merhaba Digital Yazarlar takipçileri. Bir başka otomobil testimizde tekrar sizinleyiz. Ekim ayının ikinci haftasında Peugeot Haldızlar tarafından Yeni Peugeot 508 2019 ön lansmanı daveti almıştık. Lansman sonrası yazımızda Peugeot 508’in özellikleri, geçirdiği değişimden bahsetmiştik. Ama tabii ki bizzat test etmenin ve sürüş esnasında performansı değerlendirmenin tadı bir başka 🙂 Yeni 508 ile geçirdiğimiz keyifli yolculuğa dair tüm detaylar yazımızda.

Son dönemin en çok konuşulan otomobillerinden biri olan Yeni Peugeot 508’e olan ilgiyi bayide olduğumuz süre içerisinde birebir gözlemleme şansımız oldu. Şimdi gelin hep birlikte Peugeot 508’i detaylı bir şekilde inceleyelim.

Yeni Peugeot 508 Dış Tasarım

Yeni 508, kaplan dişi görünümlü ön tasarımıyla görenleri etkiliyor.

Sedan görünümünün tamamen dışında bir görünümle gözler önüne çıkan Yeni Peugeot 508, D segmentindeki rakiplerinin arasından hızla yükselecek olan bir otomobil. Selefine göre daha alçak ama geniş bir görünüme sahip olan Yeni 508, sportifliğinin yanı sıra klasik çizgileriyle de dikkatleri üzerine çekiyor. Önden görünümünde en çarpıcı detay ise LED farların adeta bir kaplan dişi şeklinde aşağı doğru uzanması. Ayrıca ön tasarımdaki 508 ibaresi, Peugeot’nun 504 modelinde de kullanılan bir detay. Önden arkaya doğru uzanan eğimli tavan çizgisi rakibindeki otomobillere gönderme yapıyor.

Yeni Peugeot 508’de kapı camlarının çerçevesiz oluşu otomobilin coupe görünümünü öne çıkarıyor. C sütununun kısa tutulması ise fastback görünümde olmasını sağlıyor. Arka tasarımda simsiyah bir stop grubu ve spoiler görünümü veren bir bagaj kapağı bizi karşılıyor. Ayrıca bagaj kapağı arka camla birlikte açılabiliyor. Bu da bagaja yapılan yüklemelerin rahat bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Tamponun iki yanında bulunan egzoz çıkışları otomobilin ne kadar güçlü olduğunu bize gösteriyor. EMP 2 platformu üzerine inşa edilen Yeni Peugeot 508, sportifliği ve dinamizmi tam olarak bünyesinde barındırıyor.

Yeni Peugeot 508 Oldukça Ergonomik İç Tasarıma Sahip

Yeni Peugeot 508 iç tasarım
Peugeot’nun özgün teknolojisi i-Cockpit, konforlu bir yolculuk sunuyor…

Peugeot 508’deki yaşam alanı oldukça büyük görünüyor. Peugeot’nun yeni nesil tüm araçlarında kullandığı i-Cockpit tasarımı 508’de rahat ve konforlu bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Normal araçlarda direksiyon simidinin tam yuvarlak olması kolun ekstra yorulması ve uyuşmasını sağlarken, Peugeot 508’deki küçük direksiyon simidi hem sportif olarak cezbedici dururken hem de sürücünün az yorulmasını sağlıyor. 12,3” gösterge panellerinin konumu direksiyonun üst tarafında sürücünün göz hizasında yer alıyor. Ön konsolda konuşlandırılmış olan 10” dokunmatik ekran kullanım olarak da oldukça ergonomik. Navigasyon sistemi hem ön konsoldaki dokunmatik ekranda hem de istendiği takdirde gösterge paneline yansıtılabiliyor. Navigasyonun gösterge panelinde de bulunabilir olması da sürücünün dikkatini hiçbir şekilde bozmuyor. En sevdiğimiz özelliklerden birisinin bu olduğunuz söyleyebiliriz.

Yeni 508’in joystick vites yapısı sanki bir uçak ya da uzay mekiği kullanılıyormuş hissiyatı veriyor. İ-Cockpit’in uzay kokpiti olarak biliniyor olması da aslında buradan geliyor. Aynı zamanda i-Cockpit teknolojisi Yeni Peugeot 3008, Peugeot Rifter ve Peugeot’nun diğer modellerinde yer alıyor. Bunun yanı sıra ön konsoldaki düğmeler artık dokunmatik. Ayrıca piyano tuşlarını andıran manuel tuşlar Peugeot’nun farkını ortaya koyuyor. Vitesin arka kısmında yer alan açılır kapanır bölmeleri ve kapı yanlarındaki bölmeler özel eşyaların konulması bakımından oldukça geniş bir hacim sunuyor.

Arka tarafa geçtiğimizde baş ve diz mesafesi her koşulda yeterli görünüyor ve şaft tünelinin kısa oluşu arka koltukta orta kısımda oturanların rahat bir şekilde oturmasını sağlıyor. Aracın arka aydınlatmaları da ön taraftaki tüm konsollar gibi dokunmatik. Dış ve iç tasarımı hakkında detaylı bilgiden sonra Peugeot 508’i sürüş, performans, genel özellikler ve yakıt tüketimi bakımından değerlendirelim.

Yeni Peugeot 508 2019 Donanım Özellikleri

Test aracımız Allure donanımına ilave olarak GT-Line ve GT donanımlarında standart ya da opsiyonel olan başlıca özellikler şunlardır:

  • Sürüş Asistanı Plus: Dur & Kalk Fonksiyonlu, Şerit Konumlandırma Asistanı, Adaptif Cruise Control
  • Night Vision Gece Görüş Sistemi ( GT-Line’da opsiyonel, GT’de standart)
  • Güvenli Takip Mesafesi Uyarısı
  • PEUGEOT Akıllı Uzun Far Asistanı
  • Yorgunluk Tespit Sistemi
  • FOCAL® premium Hi-Fi Müzik Sistemi
  • Follow Me Home (Refakatçi Aydınlatma Sistemi)

Daha fazlası için size en yakın Peugeot bayiini ya da web sitesini ziyaret etmenizi öneririz.

Yeni Peugeot 508 2019 Sürüşte Oldukça Tatminkâr

Yeni Peugeot 508’i çalıştırmak ve motoru durdurmak için start düğmesine 2 saniye kadar basılı tutmak gerekiyor. Yeni 508’de ön tarafta yer alan Macpherson süspansiyonları sürüş sırasında daha az sarsıntı veriyor ve virajlardaki hâkimiyetin güçlü olmasının yanı sıra yol tutuşu konusunda beklenenleri karşılıyor. Küçük direksiyon simidi Yeni Peugeot 508’deki manevra kabiliyetini ön plana çıkarıyor. İlk bakışta küçük direksiyon simidi alışılmış dışı gelse bile, tutuştaki ve kullanımdaki rahatlığını görünce neden böyle olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.

Yeni Peugeot 508’de Sport, Eco ve Normal sürüş modları bulunuyor. Sport modda direksiyon ve süspansiyonlar sertleşiyor ve motor performansı hissedilir derecede artıyor. Yeni Peugeot 508 0-100 km’ye normal sürüşte 7,3 saniyede çıkabiliyor.

Yeni Peugeot 508 2019, az yakmasıyla da kendini kanıtlamış durumda. Fabrika verilerine göre karma yakıt tüketimi 5,7 L/100 km olarak ölçülmüş. Test aracımız 8 ileri EAT şanzımana, turbo beslemeli motora sahip olup Allure donanımlıdır. Ayrıca Yeni Peugeot 508 Prime, Allure, GT-Line ve GT olmak üzere 4 farklı donanımda ülkemizde satışa sunulmuştur. 1,5 yıllık bir gecikmenin ardından Yeni 508, ülkemize gelmeden daha ön siparişler alınmaya başlandı ve Peugeot bayiden aldığımız bilgiye göre otomobil şu anda yok satıyor 🙂

Yeni Peugeot 508 hakkında söyleyeceklerimiz bu kadar.  Başka testlerde görüşmek dileğiyle. Takipte kalın, hoşça kalın.

Digital Yazarlar – İki Yol Arkadaşı

1Shares