Peugeot Rifter 2019 Test İncelemesi

Peugeot Rifter 2019 Test İncelemesi

Ağustos 16, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Merhaba Digital Yazarlar takipçileri. PSA platformuyla üretilen Yeni Opel Combo yanında Peugeot’nun en yeni gözdesi ve aile aracı olarak da kullanılabilen Yeni Peugeot Rifter 2019 bugünün test konuğu. Gelin hep birlikte Peugeot Rifter’ı yakından tanıyalım.

Peugeot Rifter 2019 Dış Tasarım

Sıradanlığın haricinde Peugeot’nun bambaşka tasarımıyla ortaya çıkmış Rifter. Ön tasarıma baktığımızda ikizi Opel Combo’yu elbette andırıyor. Düz görünüme sahip olan motor kaputu, oldukça sevimli duran dikey ön ızgarası, Peugeot üretimi LED gündüz farları ve Peugeot logosu hafif ticari araç olduğunu gizlemesinin yanı sıra dinamikliği ve çevikliği ortaya çıkarıyor.

SUV görünümlü ticari araç ve aile arabası Rifter…

Yan tarafa geçtiğimizde ise sürgülü kapısını görmediğimizi düşündüğümüz zaman tipik bir SUV görünüme sahip. Çamurluk altı, arka ve ön tampon gövde renginden bağımsız ve plastikten oluşmuş. Arka tasarımda yine aynı şekilde Peugeot bünyesindeki Partner Tepee, Yeni Opel Combo ve Citroen Berlingo tasarımını görebiliyoruz. Aslında Rifter, Partner Tepee’nin yerine gelen ve kısa sürede ilgiyi üzerine çekmeyi başaran bir araç.

Peugeot Rifter İç Tasarım

İç mekanda i-Cockpit dediğimiz uzay tasarım söz konusu. Peugeot Rifter’ı Opel Combo, Citroen Berlingo gibi diğer eşlerinden farklı kılan şey Peugeot’nun son dönem ürettiği araçlarda kullandığı i-Cockpit tasarımdır. Bunun yanı sıra benim ilgimi çeken şey iç tasarımda cam tavanın tam ortasında bulunan şeritteki araç Picasso mavi rengindeki iç ambiyansıydı.

Bir gece vakti yolculuk esnasında bu aydınlatmalar eşliğinde cam tavandan gökyüzünü ve yıldızları seyrederek yolculuğunuzun tadını çıkarabilirsiniz.

Arka kapı camları açılabiliyor, bagaj kapağı ise Opel Combo’daki gibi camdan açılabiliyor. Ön konsolda bulunan 8” dokunmatik ekran ile eğlencenin tadına doyamayacaksınız. Bana göre iç tasarımdaki en sevimli detay direksiyon. Direksiyon ellerinizde değişik bir hale bürünüyor. Sürüş sırasında ellerinizin arasında kayboluveriyor adeta. Sade bir iç tasarım tercih edilmiş. Ön konsolun arkasında bulunan saklama alanı ve kapı kollarına eşyalarınızı da koyabilmeniz mümkün. Kablosuz şarj edebilme özelliği sayesinde Rifter, sevdiklerinize bir telefon kadar yakın olmanızı ve hep bağlantıda kalmanızı sağlıyor. Peugeot’nun Expert modelinde de var olan çevirmeli 8 ileri vitesin konumu ve şekli gayet güzel. Arka koltuklarda baş ve diz mesafeleri ise oldukça yeterli. Peugeot bu konuda cömert davranmış.

Peugeot Rifter 2019 Donanımları ve Özellikleri Nelerdir?

Yeni Peugeot Rifter; 1.6 BlueHDI dizel motora sahip, 100 HP ve 130 HP güçlerinde Active, Allure ve GT- Line donanımlarına sahiptir. Bizim test aracımız 130 HP gücündeki 1.6 BlueHDI Allure donanımlıydı. Allure donanımına sahip Rifter’ın başlıca özellikleri şu şekildedir:

  • 180 derece Geri Görüş Kamerası
  • Yağmur Sensörlü “Magic Wash” Silecekler
  • Follow Me Home (Refakatçi Aydınlatma Sistemi)
  • 16″ Taranaki Tipi Alüminyum Alaşımlı Jantlar
  • Ön ve Arka Park Sensörleri
  • Puma Mavi Dikişli Koltuklar

Tabii ki bunlarla sınırlı değil Rifter’ın özellikleri. Active paketinde Comfort paketi, Güvenlik paketi ve Stil paketi ile farklı farklı özellikler geliyor. Bunun için Peugeot sayfasını ve en yakın Peugeot bayiini ziyaret etmenizi ve Peugeot Rifter ile mutlaka test sürüşüne çıkmanızı öneririm.

Peugeot Rifter 2019 Sürüş İzlenimi

Allure donanıma sahip test aracımız Yeni Peugeot Rifter, 1.5 BlueHDI motora sahip ve EAT 8 şanzımanı ile vites geçişleri EAT 6 şanzımana göre üst düzey konforlu ve sarsıntısız. Arazi şartlarındaki kullanıma da uygun fakat aile arabası olarak tercih ediliyor Rifter. Advanced Grip Sistemi ile yol tutuşunun yeterli olmadığı durumlarda çekiş gücünü duruma uyumlayarak yol tutuşunuzu ve performansınızı artırır. Opsiyonel olarak ise yokuş iniş destek sistemi ve Mud & Snow lastikler ile hafif arazide sürüş sırasında zorlanmayacaksınız. Fabrika verilerine göre karma yakıt tüketimi 4.3 l olarak ölçülmüş. 0-100 km’ye de 11 saniyede çıkabiliyor yeni Rifter.

Opel Combo’yu kullanıp Rifter’ı kullanmadan olmazdı tabii ki. Rifter’ın diğer özellikleri hakkında bilgi edinmek ve test sürüşü için size en yakın Peugeot bayisine uğramanızı tavsiye ederim. Benim keyifle sürdüğüm test araçlarından bir tanesi. Yeni testler için görüşmek üzere, takipte kalın…

0Shares