Seat Leon 2018: Daha Lüks, Daha Sportif

Seat Leon 2018: Daha Lüks, Daha Sportif

Ağustos 9, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Volkswagen bünyesinde bulunan İspanyol üreticinin en çok sevilen sportif hatchback aracı Seat Leon ile keyifli bir test sürüşünün ardından herkese merhaba. Seat Leon 2018, ilk olarak 1950 yılında üretildi ve piyasaya sunuldu. Bu zamana kadar da tercih edilen arabalar arasında üst sıralarda yer almaya devam ediyor.

Şu da var ki bana göre Leon, hem kendi içinde hem de rakiplerinin arasında en iyisi, konfordan tutun da tasarıma ve performansa kadar… 2005-2012 yıllarında üretilen Seat Leon özellikle hayallerimdeki arabalardan bir tanesiydi. 2013 yılından itibaren MK3 kasasıyla aramızda olan Seat Leon’a yeni çıktığı zamanlarda pek ısınmamışsam da fikirlerimin değiştiğini söyleyebilirim.

Seat Leon 2018’in Dış Tasarımı

seat leon
Tepedeki cam tavan, dış tasarımda öne çıkan özelliklerden biri.

Seat Leon, MQB platformuyla adeta küllerinden yeniden doğmuş gibi. Nereden bakarsanız bakın otomobilde kaslı ve sportif bir görünüm hakim. Ön tarafta L şeklinde uzanan LED farlar, selefinde bulunan ön ızgaradan az da olsa büyük olan bir ön ızgara ve öne doğru çıkık olan ön tampon sportif görünümü destekler nitelikte. Dönüşe duyarlı ön sis farları ise ön görünümdeki önemli detaylardan bir tanesi.

Ön ızgaranın hemen altından yanlara ve arkaya doğru uzanan omuz çizgileri Leon’u çevreleyen bir kalkan adeta. Sunrooflu ve sunroofsuz cam tavan görünümü tasarımsal harikanın bir başka önemli detayı. Arka tarafa geçtiğimizde daha geniş ve sportif olduğunu hissettiren kaslı yapısındaki arka stop lambaları NFS Carbon serisindeki Alfa Romeo ‘ya benzetmek mümkün.

Seat Leon 2018 İç Tasarım

Dış tasarımdan iç tasarıma Volkswagen dokunuşları da yok değil elbette. Özellikle XCellence ve FR modellerindeki start-stop düğmesinin konumlandırıldığı yer ve konum şekli tıpatıp aynısı. İç tasarımda araca bindiğinizde yere yakın oturuş ile spor bir otomobildeymiş havasına bürüneceksiniz. Beli ve kalçayı saran sportif koltuk dizaynı yolculuğunuzu keyifli hale getiriyor.

seat leon iç tasarım
Volkswagen dokunuşlarının yer aldığı Seat Leon…

Ön konsol oldukça sade şekilde tasarlanmış. İç tasarımdaki kullanılan malzeme ve işçilik gerçekten takdire şayan. 5” dokunmatik ekran ile aracınızın mekanik durumunu görebileceğiniz ve lastik basıncının kontrolünü yapabileceğiniz gibi eğlence sistemi ile yolculuğunuzu daha keyifli hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bluetooth bağlantısı ile telefonunuzu araç ile eşleştirerek sürüş sırasında dikkatinizi tamamen sürüşe odaklayabilirsiniz. Direksiyon arkasındaki ekranda da aracınıza ait bilgileri görebilmeniz mümkün. Kilometreyi, motor devrini ve yakıt tüketimini gösteren geniş ekrandaki boldluk ve renk dizaynı gerçekten muhteşem. Kapı içlerindeki ve vites gerisinde bulunan kolçaklar konusunda da Seat, oldukça cömert davranmış.

Seat Leon 2018 Sürüş Keyfi

Test ettiğim araç DSG şanzımana sahip Seat Leon 1.2 TSI Style idi. Leon’a karşı bir sempatim hep vardı. Seat Leon yolda ağırlığını koyan bir otomobil. Altının yüksek oluşu çukurlardan ve tümseklerden geçişte kesinlikle sarsıntı yaratmıyor. Engebeli alanlarda aracın alt kısmını sürtme ve çarpma ihtimaliniz en aza iniyor. Seat Leon 1.2 olması sebebiyle yokuş aşağı inerken ya da yokuş yukarı çıkarken biraz fazla ses çıkıyor. Özellikle yokuş iniyorsanız vites geçişleri biraz daha geç oluyor. Bu da aracın bağırmasına yol açıyor. Onun dışında düz yolda oldukça akıcı ve seri vites değişimi söz konusu.

Kabine gelen motor sesi çok rahatsız edici değil.  Yakıt tüketimi açısından değerlendirmem gerekirse, çok cömert olduğunu söyleyemem. Fakat yedek depo ile yakıtı belli bir miktar kontrol altında tutmanız mümkün. Sürüş sırasında motor sesini hissetmek ve performansın tadına varmak isteyenler sport modu kesinlikle kullanmalıdırlar. Sport modda Seat Leon 1.2 olmasına rağmen gayet atik ve dinamik.

Keyifli bir sürüşün ardından Seat Leon’unuzu evinizin önüne park ettiğinizde açık kalan camları ve aynaları anahtarın kilit düğmesine uzun süre basarak kapatabilirsiniz. 

Bir testimizin daha sonuna geldik. Yeni testlerde görüşmek dileğiyle. Takipte kalın…

1Shares