Organik Salça Nasıl Yapılır? Ev Yapımı Lezzetler

Organik Salça Nasıl Yapılır? Ev Yapımı Lezzetler

Ağustos 16, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Doğal yaşam yazı dizimizin bugün ki konusu organik salça yapımı 🙂 Yazdan çıkıp kışa girerken karınca misali yaptığımız kış hazırlıklarının başında gelen lezzetlerden biridir organik salça. Kış mevsiminde domatesin tadını aratmayacak en doğalından salça yapmak aslında oldukça pratik. Organik domates yetiştirdik sıra geldi bunları değerlendirmeye. Köy hayatı içinde her şeyi yapma hevesimiz oluyor ister istemez. Tabii bunun yanında her şeyi en doğal ve pratik haliyle yapmayı da zaman içinde öğreniyoruz. Artık öğrendiklerimizi paylaşma zamanı 🙂

Organik Salça için Hangi Domatesi Kullanmalıyız?

organik salça
Bahçedeki tüm domatesler salça olmak için bir araya geliyor.

Öncelikle tadı, rengi, kokusu ve besin değeri açısından kullanacağınız domatesin organik olması çok önemli. Bin bir çeşit domates arasından salça için en ideali çok fazla su bırakmayan etli domatesleri seçmelisiniz. Aynı zamanda domateslerin iyice olgunlaşmış olması da daha çabuk pişip kıvam almalarını sağlar. Salçalık olmayan ya da çok su bırakan domates olsa olmaz mı? Tabii ki olur. Ama kaynatma süresi diğer domatese göre daha uzun sürer.

Pratik Bilgi : Bu süreyi kısaltmak için suyunu tam çekmesini sağlamanın ev usulü bir diğer yolu da salça kıvamına gelen kaynamış domatesleri tepsiyle fırına sürebilirsiniz. 180 dereceye ayarlı fırında salçanızı ortalama 1 saat suyunu tamamen çekene kadar pişirebilirsiniz.

Biz domatesin farklı aromalarının bir arada yarattığı lezzeti sevdiğimiz için karışık domates kullanıyoruz. Yani bahçeye ektiğimiz tüm domatesleri organik salça için kullanıyoruz.

Organik Salçanın Malzeme Oranları

Ne kadar domatesten ne kadar salça çıkar? Eğer kış için salça yapmaya karar verdiyseniz, öncelikle ne kadar malzeme alacağınız önemlidir. Ortalama olarak 10 kg domatesten 1 kg salça oluyor. Tuz oranını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Biz, ne çok tuzlu ne çok tuzsuz orta karar olması için 10 kg domatese 4 çorba kaşığı tuz kullanıyoruz.

Peki 10 kg domates ne kadar sürede salça haline geliyor? Özellikle çalışanlar için zaman da önemli bir etken. Domatesin su oranına bağlı olarak 5-7 saat arasında orta harlı ateşte organik salçanız hazır olur. Süreden tasarruf için yukarıdaki pratik bilgi işinize yarayacaktır 🙂

İsterseniz 1 gününüzü ayırarak tüm kış için ihtiyacınıza göre tek seferde salça yapabilir, isterseniz 10 veya 20 kg gibi miktarlarla daha zahmetsiz birkaç seferde organik salça yapabilirsiniz.

Organik Salça Yapılışı

organik salça yapımı
Odun ateşinde salçanın lezzeti bir başkadır…
  • Eğer imkânınız varsa odun ateşinde salça yapmanızı kesinlikle öneririz. Kullanacağınız tencere ya da kazanın alt tabanına göre bahçenizde taşlardan oluşturacağınız basit bir ocak işinizi fazlasıyla görecektir. Mümkünse meşe odununu tercih edin. Meşe odunu ağır ağır yanar ve kor bırakarak odun ateşinin hemen sönmemesi için idealdir.
  • Organik salça için ister odun ateşinde ister evinizde ocakta olsun orta harlı ateşi tercih etmelisiniz. Dibinin tutmaması ve yanmaması salçanızın lezzeti açısından önemlidir.
  • İlk olarak sap yerlerini çıkardığımız domatesleri kabuklarıyla birlikte 4’e bölerek kazanımıza atıyoruz ve orta harlı ateşte ara ara karıştırarak iyice suyunu bırakıp pişmelerini sağlıyoruz.
  • Kabuklarından ayrılarak ortalama 1-1.5 saatte iyice pişme kıvamına gelen domatesleri, çekirdek ve kabuklarından ayırmak için ocaktan alıp, kevgirden geçiriyoruz. Çekirdek ve kabuğu çok ince kalabilir derseniz kevgir kullanmak yerine karışımı blenderden da geçirebilirsiniz.
  • Bu işlemden sonra tuzunu ilave edip,  tekrar orta harlı ateşte ara ara karıştırarak salça iyice suyunu çekene kadar pişirmeye devam ediyoruz. Bu da ortalama 5 saat sürüyor.
  • Bahçede ya da evde organik salça yaparken, hem salçanız etrafa sıçramasın hem de meraklı börtü böcekler içine düşmesin diye üzerini kızartma teli ile kapatabilirsiniz.
  • Şimdi kavanozlama zamanı. Pişen salçayı sıcakken cam kavanozlara alıp, kapaklarını kapatıp ters çeviriyoruz. İyice soğuyunca kavanozları çevirip, kilerinize kaldırabilirsiniz.

 Organik salçanız hazır. Dilerseniz organik ketçap yazımıza da göz atıp çocuklarınız için bu salçalardan ketçap da yapabilirsiniz.Afiyet olsun 🙂

0Shares