Volkswagen Beetle 1303: İkonik Bir Devin Hikayesi

Volkswagen Beetle 1303: İkonik Bir Devin Hikayesi

Ağustos 19, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Marka adı Volkswagen Beetle olsa da bizce vosvos adı ona çok yakışıyor. Volkswagen Beetle 1303 için otomobil deyip geçmek çok zor. Temmuz 2019 itibariyle tamamen üretimi durdurulsa da Vosvos efsanesiyle her zaman var olacak.  

Tüm dünyada tutkunlarının kurduğu dernekleri, kulüpleriyle yaşayan efsane Vosvos kimileri için bir yaşam biçiminin sembolü, kimileri için bir yol arkadaşı, kimileri için sırdaş, yaren… Üretildiği tarihten itibaren her dönemde farklı bir anlam yüklenen bu sevimli tospik ( ben tospik demeye bayılıyorum 🙂 ) aynı zamanda bir film yıldızı. Gelin hep birlikte dünyanın her yerinde herkesin kalbinde bir yer edinmeyi başaran Volkswagen Beetle’ın doğuşundan bugüne hikâyesine birlikte göz atalım 🙂

Alman otomobil üreticisinin kuruluşundan bu yana başarıları ve tarihi hikayesi için Volkswagen tarihi yazımıza göz atabilirsiniz.

Volkswagen Beetle 1303 : Bir Efsanenin Doğuşu

Volkswagen Beetle
Volkswagen Beetle ilk nesil…

Vosvos, Ferdinand Porsche tarafından 1931 yılında Almanya’da yaratılır. Hitler’in halk için kullanışlı ve ekonomik bir otomobil tasarlamasını istediği Ferdinand Porsche, dünyanın en çok satılan otomobili ünvanına sahip olan Volkswagen Beetle’ı bu düşünceden yola çıkarak tasarladı. Vosvos sevinç getiren güç otomobili anlamına gelen Kraft Durch Freude-Wagen (KdF-Wagen) adıyla piyasaya çıktı. Direksiyonunda yer alan su kenarında kale ve köpek figürlerinde, su otomobilin su gibi aktığını, kale sağlamlığını, köpek ise sadık bir dost olduğunu temsil eder. Üretiminde yüklenen bu anlamları tam anlamıyla gerçekleştiren Vosvos, en çok kesintisiz üretimi yapılan otomobil olarak tarihe geçti. Aynı zamanda üretiminden itibaren, sürekli yenilikler eklenen ve geliştirilen Vosvos, en çok değişim geçiren araç olarak da adından söz ettirdi. Vosvos’a has kelebek camları bu değişimlere örnek gösterebiliriz. Öyle ki en sıcak havalarda kelebek camlarıyla klima sistemlerine kafa tutabiliyor.

Volkswagen Beetle 1303’ün Dünyaya Yayılışı

İkinci Dünya Savaşı sonrası 1948 yılında ihraç edilmeye başlanan Vosvos böylelikle dünya ile tanıştı. 1950’de Amerika’da adını duyuran Beetle, 1969 yılında film yıldızı oldu. Sinema tarihinde başrol oynayan tek otomobil olan Aşk Böceği Herby gişe rekorları kırarak, 7’den 70’e herkesin gönlünde taht kurdu. 1968 kuşağının çiçek çocuklarının simgesi oldu.

Vosvos’u diğer otomobillerden ayıran en önemli detay belki de bu. Herkes için farklı bir anlam ifade edebilecek bir ruha sahip olması. Bunun en önemli kanıtlarından biri farklı ülkelerde farklı isimlerle adlandırılması. Türkiye’de Vosvos, tospik diye adlandırılan Volkswagen Beetle, Fransa’da uğur böceğine (Coccinelle), Endonezya’da kurbağaya (Kodok), Brezilya’da böceğe (Fusco) benzetilmiştir.

Bir otomobilden fazla olmasının bir diğer kanıtı da sadece ülkelerde değil, satın alan kişiler tarafından da yaşam tarzlarını ya da kendilerini ifade eden renk, desen ve sembollerle bambaşka bir hale dönüştürülen bir araç olmasıdır.

Volkswagen Beetle 1303 ile İlgili Son Söz

Volkswagen Beetle Son söz
Volkswagen Beetle yeniden döner mi?

Bir yol arkadaşından öte hayat arkadaşı olan, bulunduğu her dönemde bir düşünceyi temsil eden, film yıldızı olmayı bile başaran, farklı kültürlerde ayrı ayrı anlam bulan Vosvos, ne kadar üretimden kalkmış olsa da tutkunları tarafından kolay vazgeçileceğe benzemiyor. Bir klasik otomobil olmanın çok ötesinde sinema tarihinde efsane otomobil denebilecek bir hikayesi olan VW Beetle’ın gelecekte yeniden şekillenerek küllerinden doğma ihtimali bence çok da ütopik değil. Her döneme imzasını atan ve ayak uyduran Vosvos, yeniçağın getirdiği teknolojilerle önümüzdeki yıllarda yeniden aramızda olabilir. Siz ne dersiniz?

0Shares