Toyota C-HR 1.8 Hybrid: Toyota’nın Yeni SUV’si

Toyota C-HR 1.8 Hybrid: Toyota’nın Yeni SUV’si

Mayıs 3, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Hepinize merhaba Digital Yazarlar takipçileri, bugünkü test konuğumuz Toyota C-HR 1.8 Hybrid olacaktır. Toyota’nın Adapazarı fabrikasında üretilen Coupe High Rider açılımlı Toyota C-HR 1.8 Hybrid, elmastan ilham alınarak tasarlandı ve Kasım 2016’da ülkemizde satışa sunuldu.

Toyota C-HR 1.8 Hybrid’in Dış Tasarımı

Toyota C-HR, otomobil, test sürüşü
Ön tarafta çamurluklara kadar uzanan far yapısı, siyah şeritteki Toyota logosu Japon olduğunu kanıtlıyor…

Toyota C-HR Hybrid, Yeni Toyota Corolla Hybrid gibi TNGA platformu kullanılarak üretilen bir otomobildir. Önden baktığımızda C-HR, Avensis’in son modelinin ön tasarımını andırıyor. Ön çamurluklara kadar uzanan LED farları, farların arasında Toyota logosunu da içine alan siyah bir şerit ve girintili çıkıntılı olan sportif tampon ile muhteşem bir görünüme sahip. Toyota C-HR’a yan profilden baktığımızda ön kısım daha uzun tutulmuş. Tavan kısmı ve aynalar gövde renginden farklı olup siyah renktir. Ayrıca arka kapıların kolunun cam seviyesinde olması coupe görünümünü kazandırmış.  

Arka kısma geçtiğimizde C şeklindeki LED arka farlar mevcut. Arka cam biraz küçük olsa da benim açımdan sorun teşkil etmiyor. C-HR aynı zamanda sportif olduğu kadar vahşi bir dış tasarıma da sahip.

Toyota C-HR 1.8 Hybrid İç Tasarım

Toyota C-HR, otomobil, test sürüşü
Toyota hiçbir aracında kaliteden ödün vermediği gibi C-HR’ın üretiminde kullanılan malzemede de kaliteden ödün vermedi.

Toyota C-HR’de kullanılan malzeme kalitesi harika. Zaten Toyota kaliteye önem vermekte olan bir firmadır. İç kısmında göze çarpan detay 8” dokunmatik ekran ve iki dairesel analog gösterge arasında bir digital göstergedir.  Ayrıca aracın donanımına göre değişen kumaş, yarı ve tam deri koltuklar sürüş sırasında belinizi sararak rahat bir şekilde yolculuk yapmanızı sağlar.

Arka koltuğa geçtiğimizde Toyota C-HR’da benim koltuk ayarımda baş ve diz mesafesi pek yeterli görünmüyor.

Toyota C-HR 1.8 Hybrid’in Versiyonları ve Özellikleri

Toyota C-HR 1.8 Hybrid, 116 HP ve 185 nm tork değerine sahip 1.2 Turbo Benzinli Motor  ve 122 HP 1.8 VVT-i  Hybrid motor olarak satın alınabilir.

Benzinli Motor

  • 1.2 Turbo Benzinli Advance 4×2
  • 1.2 Turbo Benzinli Multidrive S Advance 4×2
  • 1.2 Turbo Benzinli Multidrive S Dynamic 4×2
  • 1.2 Turbo Benzinli Multidrive S Diamond 4×2
  • 1.2 Turbo Benzinli Multidrive S Dynamic 4×4
  • 1.2 Turbo Benzinli Multidrive S Diamond 4×4

Hybrid Motor

  • 1.8 L Hybrid Elektronik Kontrollü Sürekli Değişken Şanzıman Advance 4×2
  • 1.8 L Hybrid Elektronik Kontrollü Sürekli Değişken Şanzıman Dynamic 4×2
  • 1.8 L Hybrid Elektronik Kontrollü Sürekli Değişken Şanzıman Diamond 4×2

Test aracımız Toyota C-HR 1.8 Hybrid Elektronik Kontrollü Sürekli Değişken Şanzıman Diamond 4×2’dir.

Toyota C-HR 1.8 Hybrid İle Sürüş Deneyimi

Energy monitor ekranından elektrikle veya normal benzinle gittiğinizi görebilmeniz mümkün. Ben de Toyota Hybrid uygulaması ile test sürüşü gerçekleştirdim ve %50 gibi bir oranda elektrikle gidebildim. Toyota’da Hybrid’in en önemli özelliği frene bastığınızda ve düşük hızlarda gittiğinizde akü kendini dolduruyor.

Orta sertlikte süspansiyona sahip olan Toyota C-HRde sürüş esnasında herhangi bir sarsıntının olmasını bekleyemeyiz. Çünkü gerçekten büyük bir işçiliğe sahip. Fabrika verilerine göre karma yakıt tüketimi 3,8 L/100 km civarındadır. Benden Toyota C-HR Hybrid iç-dış tasarım ve sürüş bakımından onayı aldı. Toyota’nın heybetli SUV Pick-up’ı Toyota Hilux ile yaptığımız test sürüşünü de otomobil kategorimizden okuyabilirsiniz. Yeni testler için takipte kalın…

0Shares