Toyota Corolla Yeni Hybrid Modeli İle Sizlerle

Toyota Corolla Yeni Hybrid Modeli İle Sizlerle

Mart 14, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Toyota’nın en çok tercih edilen arabası Corolla, diğer modellerine göre baştan aşağı değişime gitti. 14 Şubattaki lansmanından itibaren tüm Türkiye’de satışa sunulan Toyota Corolla, kendi kendini şarj edebilen Hybrid özelliği ve Türkiye’de üretilen ilk Hybrid Sedan olması ile büyük ilgi çekti. 20 yıldır Hybrid araç üretimi yapan Toyota, artık dizel motorlu araç üretmeme kararı aldı. Toyota, Hybrid teknolojisiyle bizi ilk defa Toyota C-HR ile tanıştırdı. Ardından Yaris ve Auris modellerine bu teknolojiyi uyguladı ve son olarak da bu sıralamayı Toyota Corolla takip etti. Peki, biraz Corolla’yı keşfetmeye ne dersiniz? Gelin hep birlikte Corolla ile tanışalım…

Benzersiz Tasarımıyla Toyota Corolla

Toyota, yeni Corolla’yı üretirken tamamen kendine özgü yeni mimarisi olan TNGA platformunu kullanmıştır. 1.8 litre benzinli Hybrid sistemi ile düşük yakıt tüketimini, sarsıntısız ve tamamen sessiz bir sürüşü amaçlamış fakat 1.6 litre benzinli motoru da tercihinize göre satışa sunmuştur. Dış tasarımına bakacak olursak, önceki modellerine göre biraz daha yere yakınlaşmış. LED farlar, lake siyah ızgaralar, krom kaplamalı detaylar ve 17” alüminyum alaşımlı jantlar ile bence bakışları üzerinde toplar hale gelmiş.

İç tasarımı da tamamen farklılaşan Toyota Corolla, elinizin altında kolayca kontrol edebileceğiniz basit bir kullanıma sahip olan 9” dokunmatik ekrana sahip. Ayrıca kablosuz şarj teknolojisiyle birlikte de akıllı telefonlarınızı şarj edebiliyorsunuz. Bunların haricinde Toyota Corolla’nın iç dizaynı koltuklar dâhil deri kaplanmış. İç ve dış tasarım ile birlikte kalite kokan bir işçilik var. Tasarım olarak Corolla bu şekilde. Peki, yeni Toyota Corolla’yı hangi versiyonlarla satın alabiliriz, bu versiyonlarda ne özellikler var biraz da bunlara bakalım.

toyota corolla hybrid
Hybrid teknolojisi entegre edilmiş Yeni Toyota Corolla yollarda…

Toyota Corolla Versiyonları Ve Özellikleri

Yeni Toyota Corolla’yı Hybrid ya da benzinli motor şeklinde 4’er versiyon olarak satın alabiliyorsunuz. Vision, Dream, Flame, Passion olmak üzere isteğinize göre seçim yapabiliyorsunuz. Ben Hybrid Passion ile test sürüşü yaptım. En önemli özellikleri :

Hybrid Passion

 •  Elektronik park freni
 • Ön bardaklıklarda, ön ve arka kapılarda mavi ışıklandırma
 • Araç hızına duyarlı elektronik kontrollü direksiyon sistemi (FPS)
 • Sürücü koltuğunda elektrikli bel desteği
 • 3 boyut efektli 7” renkli TFT ekranı
 • Ön cama yansıtmalı renkli gösterge ekranı
 • Elektrikli açılabilir sunroof
 • Ön ve arka park sensörü
 • Geri görüş kamerası
 • 17” alüminyum alaşımlı jantlar
 • Ön çarpışma önleyici sistem

Hybrid modellerinde yakıt tüketimi şehir içi 3.3-3.6 lt/100 km ve şehir dışı 3.6-3.9 lt/100 km olup 0-100 km hızlanma süresi 11 saniyedir. 1.6 Valvematic olarak geçen benzinli modellerinde ise yakıt tüketimi, şehir içi 7.7-8 lt/100 km ve şehir dışı ise 4.7-4.9 lt / 100 km’dir. 0-100 km hızlanma süresi ise 9.7 saniye olarak ölçülmüştür.

Yeni Toyota Corolla’yı elimden geldiğince size anlatmaya çalıştım. Ayrıca kendim de bizzat test ettim. Toyota’nın kalitesini oldum olası sevmişimdir. Toyota’nın sevimli pick-up’ı Toyota Hilux da sevdiğim araçlardan bir tanesi. Toyota Corolla, sessizliği ile ve vites geçişlerindeki sarsıntının özellikle giderilmiş olmasıyla beni kendine hayran bıraktı. Teşekkürler Toyota!

0Shares