Yeni Ford Focus Titanium 2018 İncelemesi

Yeni Ford Focus Titanium 2018 İncelemesi

Mart 15, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Otomobil test serimizin bir başka konuğu olan Yeni Ford Focus ile karşınızdayız. Ford ilk defa Focus modelini 1998 yılında Avrupa ‘ da, 1999 yılında ise Kuzey Amerika’da satışa çıkardı. Bu dönemde Ford Focus, 5 kapılı Hatchback, 4 kapılı Sedan, 3 kapılı Hatchback ve 5 kapılı Station Wagon şeklinde üretildi. Ardından 2001 yılında makyajlanarak 2002 model olarak piyasaya sürülmüştür.

Bu modelde farlar, tamponlar, ön ızgara kısmı yenilendi ve 6’lı CD çalar, navigasyon ve TDCI motor seçeneği sunuldu.  2005 yılında tekrar makyajlandı ve bu sefer ilk üretimindeki ağırlığından daha ağır bir şase üretildi. Birinci ve ikinci nesilde de 1.4 ve 1.6 Zetec  yani Duratec motor kullanıldı. 2008 yılında geçirdiği makyajda ise Ford Focus, hatchback, sedan ve station wagon olarak piyasaya çıkarıldı. 2012 yılında bir makyaj daha geçirdi ve 2012’den günümüze kadar olan üretim üçüncü nesil olarak adlandırıldı. Son olarak da 2018 sonunda tekrar makyajlanarak 4.nesille kompakt hatchback olarak karşımıza çıktı. Bu nesilde biraz daha teknolojik detaylara ve iç ve dış tasarımlara yer verildi.

Ayrıca Ford, kendi kendine park edebilme gibi özelliğiyle yapay zeka kullanmaya başladı. Ford Focus’ u ilk üretiminden son üretimine kadar size kısaca anlatmaya çalıştım. Şimdi ise Yeni Ford Focus’u  gelin birlikte inceleyelim.

Yepyeni tasarımıyla Yeni Ford Focus fazla çekici!

Yeni Ford Focus, Ford’un C2 adını verdiği platformda üretilmiş. Böylece iç ve dış tasarımında, mekanik özelliklerinde ve iç hacimde büyük oranda düzeltmeler yapılmış. Ön ızgara ve farlar hemen hemen 2012 yılındaki haliyle aynı şekilde küçük rütuşlarla yeniden tasarlanmış. Arka tasarım ise tamamıyla farklı bir görünüme kavuşmuş. İç tasarıma geçtiğimizde 3.nesildeki o büyük ön konsol gitmiş ve yerine çok daha zarif bir ön konsol gelmiş. Bu ön konsolda da oldukça basit bir fonksiyona sahip 8” dokunmatik ekranda Sync 3 bilgi eğlence sistemine yer verilmiş. Ford Pass Connect sistemiyle de akıllı telefonlardan kontrol edilen yağ ömrü ve yakıt durumu, kapıları kilitleme ve açma ve uzaktan arabayı çalıştırabilme işlevlerini yapabiliyorsunuz. Kısacası,  en alt paketten en üst pakete kadar da farklı özellikler mevcut.  Tasarım olarak Ford Focus bu şekilde. Gelelim bu Amerikan makinesinin versiyonlarına ve teknik özelliklerine…

Yeni Ford Focus’un Versiyonları Ve Özellikleri Nelerdir?

Yeni Ford Focus’u Trend, Trend Business ve Titanium paketleriyle alabilme imkanınız var. Eğer sportif bir görünüm ve performans istiyorsanız da ST-Line paketiyle satın alabilmeniz mümkün.  Ford Focus , 1.0 ve 1.5 Ecoboost benzinli ya da 1.5 ve 2.0 EcoBlue dizel motorlar ile 6 ileri manuel ya da 8 ileri otomatik şanzıman seçeneği ile satın alınabilir. Ben Titanium modeliyle test sürüşü yaptım. Biraz da size özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

Yeni Ford Focus Titanium

 • Trafik işareti algılama
 • Şerit merkezleme
 • Head-up display
 • Vites geçişlerini ve fren sistemini kendi yapan otomatik park sistemi
 • Park yerinden çıkış sistemi
 • Yaya ve bisikletli tespit etme özelliği
 • Çapraz trafik uyarısı
 • Çarpışma sonrası frenleme asistanı
 • Ters yön ikazı
 • Ford Pass Connect özelliği
 • Akıllı telefonları kablosuz şarj etme

Gerçekten müthiş bir Amerikan makinesi olmuş Yeni Ford Focus. Tamamen teknolojik, tamamen yapay zeka ürünü. Sürüş sırasında ise vites geçişleri oldukça sessiz ve sakindi. Motor sesinin kabine gelmesi sanki bir Mozart dinliyormuşsunuz gibiydi. Tabii ki beni en çok heyecanlandıran ve şaşırtan şey Otomatik Park Sistemi oldu. Yolun sağ tarafına ya da sol tarafına park edeceğinizi siz belirliyorsunuz ve yavaşça belirlediğiniz yöne geçtiğinizde park yeri bulma işini tamamen Ford Focus’a bırakıyorsunuz.

Park edeceği yeri bulduğunda ise park sistemini devreye geçiren düğmeye basılı tutup sinyalinizi verdiğinizde ise sizin park edemediğiniz yerlere bile kendisi park edebiliyor. Valla ne söyleyeyim, araba kendi kendine park edince “şimdi ben ne yapacağım” diye insan bir boşluğa düşüyor 🙂 Uzun lafın kısası, Ford Focus yeni haliyle gerçekten çok güzel bir Amerikan makinesi olmuş.

Benim Yeni Ford Focus ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İlerleyen zamanlarda Ford Kuga ve heybetli SUV pick-up Ford Ranger da test sürüşü konuğumuz olacaktır. Bir başka testimizde görüşmek üzere. Takipte kalın, hoşça kalın…

0Shares