Mini Countryman 2019 Test İncelemesi

Mini Countryman 2019 Test İncelemesi

Ocak 8, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Uzun bir aradan sonra hepinize merhaba Digital Yazarlar takipçileri. Otomobil testlerimizin bugünkü konuğu, hayatımıza girdi gireli geçirdiği değişimlerden beri çok sempati duyulan Mini’nin SUV’si Mini Countryman 2019. Mini Countryman ile ilgili test incelememize geçmeden önce Mini’nin tarihine bir göz atalım.

Sir Alec Issigonis’in müthiş ve orijinal tasarımıyla ilk defa 1959 yılında yollara çıkmaya başlayan Mini, ilk tasarımıyla da İngiltere’nin beğenisini kazandı. Kullanıcıların Mini’ye duyduğu hayranlık, aracın tabir-i caizse yok satılmasına ve o dönemde 5,3 milyon adet üretilmesine neden oldu. İlk çıktığı sıralarda Mini’nin adı Morris Minor ve Austin Seven idi. Daha sonra  yıl 1961’i gösterdiğinde otomobile Austin Mini ismi verildi. 8 sene geçmesinin ardından Austin Mini ismi günümüzde kullanılan Mini ismine dönüştürüldü ve “Mini” ismi bugün dev bir marka haline gelmesinde önemli ölçüde katkı sağladı. Son olarak, 1997 yılında ACV30 konseptiyle BMW’nin bünyesine geçti ve 2001 yılında ise BMW, Mini’ye ait tasarımları üretmeye başladı.

Mini’nin geçmişten günümüze gelen tarihi kısaca bu şekilde. Küçücük ve şirin tasarımıyla ülkemizde de gencinden yaşlısına herkesin hayranlık duyduğu Mini, Cooper modeliyle ilk defa 2001 senesinde karşımıza çıkmaya başladı. Dış tasarımındaki çizgi şeritlerinden iç tasarımın şirinliğine kadar sportif ve albenili bir görünümü olan Mini Cooper, farklı tasarımlarla varlığını devam ettirmesinin yanı sıra 2010 senesinden bu yana SUV modelleri Countryman ve Clubman de BMW’nin kanatları altındaki şirin mi şirin Mini’nin sevilen üyeleri arasında yer alıyor. Gelelim Mini Countryman ile ilgili iç tasarımdan dış tasarıma detaylı incelememize.

Mini Countryman 2019 Dış Tasarım

Özgün tasarımını koruyan Mini Countryman…

Mini’nin en büyük crossover SUV’si Countryman, baştan aşağı yepyeni bir hale büründü. 4299 mm uzunluğa, 1822 mm genişliğe, 1557 mm yüksekliğe sahip olmasıyla birlikte Yeni Mini Countryman, selefine göre bir tık daha uzaması ve genişlemesinin yanında biraz daha yere yakın hale gelerek sportif bir SUV görünümüne kavuşmuş.

Önden görünüme baktığımızda Mini’nin kendine has tasarımını en başından beri sürdürdüğünü görüyoruz. Ayrıca selefine göre bu otomobilde ön farlar biraz daha iri duruyor. Mini Countryman 2019 kaslı göğüs yapısı ve yeni ön yüzüyle kaslarını göstererek herkese gülümsüyor. Yandan baktığımızda otomobil, sevimli olduğu kadar sportif bir SUV görünümünü korumaya devam ediyor. Gövde rengiyle kapı çerçeveleri ve tavanın farklı renklerde olmasıyla birlikte otomobilin sevimli haline daha bir sempati katan tavan rengindeki dikiz aynaları Mini’nin sportif tasarımını destekliyor. Arka tasarıma geçtiğimizde ise Mini’nin özgün tasarımı küçük dokunuşlarla birlikte varlığını devam ettiriyor. Arka farların biraz daha büyük ve iri oluşunun yanı sıra far çevrelerinde ve bagaj kapağı çevresindeki krom detaylar göze hoş geliyor. Arka camın dik konumlandırılmasının yanı sıra bagaj kapağındaki siyah kaplama ve kaplama üzerine entegre edilmiş şık Mini amblemi ve büyükçe yazılmış Countryman yazısı dikkat çeken hoş detaylardan.

19 sene önce ülkemizde satışa sunulmaya başlamasına rağmen herkesin ilgi odağı olan Mini Cooper, kendisine belirlemiş olduğu çizgiden hiç şaşmadan yoluna devam ediyor. Birçok otomobil gibi özgün tasarımını koruyor oluşu Mini’nin başarısını ön plana çıkarıyor.

Mini Countryman 2019 İç Tasarımı

Mini Countryman iç tasarım
Sade ve yuvarlak hatlı iç tasarımıyla Mini Countryman kendine has çizgileriyle insanların beğenisini kazanıyor.

Mini Countryman’de ergonomik bir ortam ve ferahlık hâkim. Bunun yanına kaliteli malzeme ve işçilik ile birlikte teknoloji de eklenince Mini’deki cazibe daha da etkileyici oluyor. Ülkemize ilk gelen Mini’yi hatırlayacak olursanız ibreler ön konsolda büyük bir şekilde yer alıyordu. Ancak Mini’nin git gide gösterdiği gelişim ve değişim ön konsoldaki o detayı yine direksiyonun önüne taşımış. Ayrıca ön konsoldaki Mini’ye has tasarım da biraz küçülmüş. Direksiyon tasarımı ve elinizdeki duruşu hoş duran önemli detaylardan bir tanesi.  Ön konsolla ilgili kumandaları ve otomobili çalıştırmayı konsolun alt kısmında yer alan şalter tipi düğmelerle yapıyorsunuz. Bu da bizim oldukça hoşumuza gitti diyebiliriz. Joystick tipli vites yapısı BMW gibi pek çok otomobilden alışık olduğumuz bir tasarım ve vitesin arkasında dokunmatik ekranı kontrol eden düğme şeklindeki kumanda iç tasarımdaki küçük ve alışılagelmiş detaylardan. Tercihinize göre dokunmatik ekrandan ya da bu kumandadan ön konsoldaki ekranı kontrol edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra ön konsola konuşlandırılmış dokunmatik ekran ile otomobile ait bilgileri kolay kullanımı sayesinde görebiliyorsunuz. Farklı sürüş modlarına göre değişen dokunmatik ekran ve ön konsol rengi iç mekânda gece ve gündüz birbirinden farklı ambiyanslar yakalamanıza olanak sağlıyor. Mini Connected uygulamasıyla birlikte akıllı telefonunuzu Mini’nize bağlayarak sürüş sırasında gelen mesajlarınızı okuyabilir, yol tarifi alabilir ve müzik dinleyerek yolculuğunuzda eğlenceyi doruğa çıkarabilirsiniz. Bir başka ilgi çekici detay ise Mininiz ile yoldayken hızınızı arttırdığınızda ya da azalttığınızda ön konsolda yükselen veya alçalan ışık hüzmesi görebilirsiniz. Gündüz çok belli olmasa da gece hoş bir görüntü oluşturacağı kesin. Vitesin gerisinde orta bölmede ve kapıların iç kısmındaki bölmeler özel eşyalarınızı koymak için oldukça yeterli bir alan.

Arka taraftaki yaşam alanı da oldukça geniş ve ferah. Koltuklara oturduğunuzda belinizi ve sırtınızı saran koltuk yapısı yolculuğunuzu daha konforlu hale getiriyor. Şaft tünelinin neredeyse olmayışı orta koltukta oturanların da rahat bir şekilde oturmasını sağlıyor. 450 lt’lik bagaj hacmi ise gayet yeterli.

Mini Countryman 2019 Teknik Donanım Özellikleri ve Ek Donanım Paketleri

  • MINI Aydınlatma Paketi
  • Fren Fonksiyonlu Cruise Control
  • Acil Durum Çağrısı
  • MINI Teleservices
  • MINI Yours Spor Direksiyon
  • Harman – Kardon Hoparlör Sistemi
  • Radio MINI Visual Boost

Ve daha fazlası için en yakın MINI ya da BMW showroomlarına giderek detaylı bir bilgi alabilir ve Mini Countryman ya da diğer modellerle ilgili test sürüşüne çıkabilirsiniz.

Mini Countryman’in anahtar yapısı da kendisi gibi çok şirin. Mininiz ile ilgili her şey anahtarınızın hafızasına kaydediliyor. Mini Countryman’inizi servise getirdiğinizde yetkililer anahtarınızdan pek çok bilgiyi okuyor. Bu hoşa giden detayı da sizler için şöyle bir kenara bırakıyoruz

Mini Countryman ile Keyifli Sürüş

Şalteri açıp Mini’yi çalıştırdığınızda Mini Countryman’in 3 silindirli 1.5 litrelik turbo benzinli motorundaki 136 HP’lik gücünü hissedebilmek zor değil. Sanki adeta uçuşa hazırsınız ve kuleden gelen izinle birlikte taksi alıp uçuşa geçeceksiniz. Virajlardaki yol tutuşu ve yoldaki kıvraklığı ile gökyüzünde kendinizi süzülüyor gibi hissedebilirsiniz. ALL 4 diye geçen bizim tabirimizle 4 çekerli sistem zemine göre torku ayarlayıp arka tekerleklere vererek Mini’deki performansı olumlu yönde etkiliyor. Zorlu hava koşullarında, özellikle karda ALL 4 sistemi sayesinde oldukça rahat bir şekilde hareket ediyor ve güvenli bir sürüş sağlamasının yanı sıra kontrolü de tamamen sizin elinize bırakıyor. Ortalama yakıt tüketimi fabrika verilerine göre şehir içinde 7 ve 8 lt aralığında değişirken şehir dışında ise 5-5,5 lt aralığında seyrediyor. Tabii ki bu değerler günlük kullanımda kişiden kişiye değişebiliyor. Bizim test aracımızdaki yakıt tüketimi 8,3 lt idi.

SUV ve ALL 4 yapısına göre atikliği ve seriliğinden ödün vermeyen Mini Countryman 2019 test sürüşü bizim için “keşke bitmeseydi” denecek kadar güzeldi. Mini’yi test etmeden öncesinde de sevimli bulduğumuz ancak performansını ve her detayını merak ettiğimiz Mini Countryman’i test etmek BMW Öztorun Plaza sayesinde oldu. Tüm Öztorun Plaza çalışanlarına Digital Yazarlar olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yeni testlerde görüşmek dileğiyle. Takipte kalın.

Digital Yazarlar – İki Yol Arkadaşı

1Shares