Alibaba İsmi Nereden Gelir?

Alibaba İsmi Nereden Gelir?

Ocak 11, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

E-ticaret dendiğinde Alibaba, Amazon, eBay firmaları başta gelir. Alibaba ismi nereden gelir dendiğinde öncelikle biraz Alibaba’yı ve kurucusu Jack Ma’yı tanımak gerek. Çin merkezli Alibaba Group, günümüzde milyonlarca kişinin tek tıkla istediği her şeyi alabileceği ve e-ticaret üzerine yoğunlaşanların ve satış yapmak isteyenlerin sıklıkla kullandığı bir platform.

Dijital dünya gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Kullandığımız cep telefonları, giyilebilir teknoloji ürünleri akıllı saatlerden tutun da kitaplara, hatta ev eşyalarına kadar pek çok şeyin satılmasıyla öne çıkan Alibaba.com, kuruluşundan bu yana pek çok zorlu aşamalardan geçtiği kadar kurucusu Jack Ma’nın da zorlukla dolu bir hayatı var. Ancak Jack Ma, her ne kadar başarısız da olsa hiçbir zaman pes etmemiş ve başarısızlıkla dolu eğitim hayatını geride bırakarak Çin’in en zengin ve Dünya’nın başarılı iş adamlarından biri haline gelmiştir. Alibaba Group bünyesindeki Alibaba.com, 190 ülkede 250 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren ve her geçen gün katlanarak büyüyen bir e-ticaret sitesidir.

En büyük hissedarları Softbank ve Yahoo olan Alibaba.com’un içinde bulunduğu Alibaba Group, 10 seneye kadar tüm dünyada 1 milyara yakın kişinin online platform üzerinden rahatlıkla alışveriş yapabileceği bir satış platformu yaratmayı hedefliyor. Alibaba.com ve Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma kimdir, dünya devi online e-ticaret platformu Alibaba.com nasıl kurulmuş ve ismi nasıl bulunmuş, hep birlikte göz atalım.

Alibaba Kurucusu Jack Ma Kimdir?

Jack Ma, alibaba.com, alibaba ismi nereden gelir
Dünyanın en büyük e-ticaret platformu Alibaba.com’un kurucusu Jack Ma

1964 senesinde sıcak bir yaz mevsiminin yerini ılık havaların hâkim olduğu sonbahar mevsimine bıraktığı zamanlarda Çin’in Hangzhou kentinde iki sanatçının oğlu olarak dünyaya gelmiştir Jack Ma. Asıl adı Ma Youn olan Jack Ma, okul hayatında tembel ve başarısız bir öğrencidir. Sınavlarından kötü notlar alan, okulda her gün bir vukuata karışan ve bunlar için disipline giden biridir. İlkokuldan ortaokula geçiş sınavlarından tutun da ortaokuldan liseye geçiş sınavlarına hatta üniversiteye giriş sınavlarında da talihsizlik ve başarısızlık peşini bırakmaz. 2 defa üniversite sınavından başarısız olan Jack Ma en sonunda Hangzhou Öğretmen Enstitüsü’nün İngiliz Dili bölümünü kazanır. Ancak üniversiteye girmeden önce de İngilizce üzerine kendini donanımlar ve İngilizce aşığı olduğu için 12 yaşında sabahın erken saatlerinde bisikletine atlayarak şehir merkezinde turistlerin yer aldığı bir otele gider. İngilizcesini geliştirmek için turistlere rehberlik yapar.

1988 yılında Hangzhou Öğretmen Enstitüsü’nden mezun olduktan sonra İngilizce öğretmeni olarak çalışmaya başlar. Daha sonra 1995 yılında Çinli firmalara çevirmenlik yapmak üzere Seattle’a gider ve orada bilgisayar ve internetle tanışır. ABD’de öğrendiği internet ile alakalı bilgiler doğrultusunda Çinli şirketlere internet sitesi tasarlar ve China Yellowpages isimli e-ticaret sitesini kurarak perakende sektörüne adım atar. Daha sonra bugün en büyük e-ticaret platformu Alibaba.com’u kurarak giderek güçlenmeye başlamıştır. Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma’nın hayatına da değindikten sonra Alibaba.com’un nasıl hayatımıza girdiğine göz atalım.

Alibaba.com Kuruluşu

Alibaba.com henüz daha kurulmamışken Jack Ma’nın interneti yeni öğrendiği zamanlarda Çin-İngilizce çeviri sitesi vardır. Bu çeviri sitesi kısa sürede ilgi görür. Bu durum Jack Ma’nın çok hoşuna gider ve ülkesi Çin’i dünyaya duyurmak ister. Daha sonra bir e-ticaret sitesi kurmaya karar verir. Ancak bu site için bir isme ihtiyacı vardır.

Jack Ma, site kurmaya karar verdikten sonra ABD’deki arkadaşıyla birlikte nasıl bir yöntem izleyeceklerini belirler. Jack Ma, sitenin isminin akılda kalıcı ve tüm dünyada aynı şekilde olmasını ister. San Francisco’daki bir kafede otururken aklına Alibaba ve Kırk Haramiler masalı gelir ve bunu kafedekilere sorar. Herkes bildiğini söyler. Daha sonra kafedeki garsona da bilip bilmediğini sorar ve garson “Evet, nasıl bilmeyiz? Açıl susam açılll” der ve Jack Ma, sitenin isminin “Alibaba” olmasına karar verir.

Jack Ma, Alibaba’yı birçok kişiden aldığı borçla kurar. Kurulduktan belli bir süre boyunca hiçbir kazanç elde edemez Alibaba. Ancak Jack Ma pes etmez, bunun da çözümü vardır. Ma, Hong Kong’da halka açık olarak Alibaba’nın hisselerini satışa çıkarır ve Alibaba çok talep görür. Hisseler satın alındıkça Alibaba yükselişe geçer ve günbegün geliştirdiği dijital pazarlama stratejileri ile birlikte başarılı bir e-ticaret platformu olarak günümüze kadar gelmeyi başarır. Ve Jack Ma 2019 yılında Alibaba’nın yöneticiliğini devreder, ancak Alibaba’nın yönetim kurulunda yer almaya devam etmektedir.

Jack Ma’nın hikâyesi ve Alibaba ismi nereden gelir sizinle paylaştık. Jack Ma’nın güçlü duruşu ve yenilmezliği kendisinin şu sözüyle daha iyi anlatılabilir.

“Hatalarınızdan ders alın, onlar için bir şeyler öğrenmeye bakın. Hatalarımızı başkalarıyla paylaşmalıyız. Düşüncem şu ki başarılı olmak, diğer insanların hatalarından ders çıkarmaya ve başarı hikâyelerinden bir şeyler öğrenmeye dayanır.”

Digital Yazarlar – İki Yol Arkadaşı

0Shares