Karavan Tatili Hiç Bu Kadar Popüler Olmamıştı

Karavan Tatili Hiç Bu Kadar Popüler Olmamıştı

Haziran 22, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Koronavirüs pandemisi her alanda hayatımıza değişiklik getiriyor. Karavan tatili bu zamana kadar daha maceracı ve özgür ruhların tercihi iken şimdinin izole tatil anlayışında popüler tatil modelleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kontrollü sosyal hayat kalabalıklardan mümkün olduğunda uzak kalma ama bir yandan da hayatın keyifli yanlarını da yaşamayı gerektiriyor. Karavan tatili için ise sayısız seçenek mevcut.

Birkaç yıl önce bir haftalık çekme karavanla yaptığım karavan seyahatinden edindiğim tecrübeler ve karavana dair her detayı yazının ilerleyen bölümlerinde sizler için anlattım. Benim için harika bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Minimal bir yaşam alanının yanında tüm seçimlerin size ait olduğu geniş bir özgürlük alanınınız var. En keyifli yanı yol boyunca o an nereye gitmek istiyorsanız spontone planlar yapabiliyorsunuz. Yollarda başka karavanlara denk geldiğinizde selamlaşmanın keyfi ise bir başka. Hadi gelin nasıl karavan tatili yapabilirsiniz, detaylarla devam edelim 🙂

Karavan Tatili İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

Eğer daha önce böyle bir tecrübeniz yoksa dikkat etmeniz gereken detaylar konusunda kafanız karışabilir.

Öncelikle karavan kamplarını inceleyin. Kamp alanlarında kalmanız elbette şart değil. Ancak hem güvenlik açısından hem de elektrik, su gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek açısından kamp alanlarında kalmak özellikle ilk tatilinizse size daha konforlu bir tatil sunacaktır.

karavanla tatil, karavan tatili

Deniz, kum ve güneş mi yoksa bol oksijenli ormanlık alanlar mı tercihiniz olacak? Belki de dağdan denize bir rota da çizebilirsiniz. Karavanla tatil size bu özgürlüğü sunuyor ne de olsa 🙂

Kaç kişi olacaksanız kiralayacağınız karavanın büyüklüğünü buna göre seçmelisiniz. Bunun yanı sıra bütçeniz ve aradığınız konfor arasında da bir denge tutturmanız önemli. Bu konuda karavan fiyatları ve kiralama yapabileceğiniz şirketlerin internet sayfalarında detaylı bir araştırma yaparak orta bir nokta bulabilirsiniz.

Ne tip bir karavan seçeceğinize karar vermeden önce karavan modellerini iyi bilmelisiniz. Her birinin kendine göre avantaj ve dezavantajları var. Bunlara göre size ve tatil rotanıza en uygununu seçebilirsiniz.

Karavan Modelleri Nelerdir?

Hangi tip karavan için hangi tip ehliyet gerekir?  Yollarda daha rahat bir sürüş için hangi modeller daha avantajlıdır? Şimdi bu soruların yanıtlarıyla az çok kafanızda ideal karavan tatiliniz için bir model bulmanıza yardımcı olalım.

Çekme Karavan: Bu tip karavanlar kendi aracınıza bir çekme aparatı ile bağlanan modellerdir. Bir nevi evinizi arabanızın arkasına bağlar diyar diyar gezersiniz. Burada seçim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta aracınız ile uyumlu bir karavan tipi seçmektir. Çekme karavanınınız aracınızın çekme kapasitesi ve motor gücüne uygun olmalıdır.

karavan modelleri, çekme karavan, karavan tatili

En önemli avantajı karavanınızı bir kamp alanına bırakıp kendi aracınızla bölgeyi rahatça gezebilirsiniz. Karavanla giremeyeceğiniz dar yollar keşfedilmeyi bekleyen dağ yolları gibi yerlerde mobil evinizi geride bırakıp doyasıya bulunduğunuz bölgenin tadını çıkarabilirsiniz. Ehliyetle ilgili de bir sorun yaşamazsınız.

motokaravan, karavan tatili

Motokaravan: Kasa ile şasi aynı aracın üzerindedir. Yani karavanınız hem yaşam alanınız hem de arabanızdır. Ehliyet tipi büyüklüğüne göre değişir. B tipi ehliyet yeterli olan modelleri seçebilirsiniz.  Arazi şartları zor olan yerlerde çekme karavana göre daha avantajlıdır.

Campervan: Minübüslerin iç kısmının yaşam alanına dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan karavan tipidir. Tüm kapıların kilitlenebilir olması güvenlik açısından ıssız yerlerde olmayı düşünenler için bir avantaj sayılabilir.  Ancak duş, tuvalet gibi konfor alanları genel olarak yoktur.

campervan, karavanla tatil yapmak, karavan

Genel olarak üçe ayırabileceğimiz karavan türleri detaylarda da farklılık gösterir. Büyüklük, sağladığı olanaklar size sayısız seçenek sunar. Örneğin bisikletinizi monte edebileceğiniz modeller vardır. Bir başka örnek elektriği için güneş enerjisi panelleri eklenmiş modellerdir. Böylece elektrik ve akü için kamp alanı aramanıza gerek kalmaz. Dolayısıyla karavan modelleri içerisinden size uygun olanı seçmeden önce tüm detaylara dikkat ederek karar vermeli, acele etmemelisiniz.

Karavan Tatilinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Trafikte bu araçlarla hangi model olursa olsun hız yapmamanız önemlidir. Çekme karavanla giderken önde kendi aracınızı kullansanız da arkanızda bir karavan olduğunu unutmayın 🙂

Çadır kampını da aynı anda denemek isterseniz yanınızda kamp malzemelerinin yanı sıra güzel bir de çadır bulundurun.

Karavan yolculuğu ilk başta biraz sarsıcı gelebilir. Bir süre sonra alışıyor ve keyfini sürmeye başlıyorsunuz.

karavanla tatil

Mümkünse 2 şoför yola çıkmanızda fayda var.

Kiraladığınız karavanın su tankının sizi banyo, tuvalet ve bulaşık konusunda ne kadar süre idare edeceğini mutlaka kiralarken öğrenmeli ve yolculuk planlamanızı yaparken su ve elektrik için duracağınız noktaları iyi hesaplamalısınız.

Karavan tatili sunduğu özgürlüğün yanı sıra iyi bir planlamayı da gerektirir.

Karavanlarda genellikle sineklik olmaz. Ancak doğa içerisinde olacağınızı düşünürseniz geçici kullanılan yapıştırma sinekliklerden alarak bu sorunu çözebilirsiniz. Bu tip sineklikleri yapı marketlerden temin edebilirsiniz.

Karavan içerisinde size hazır verilen demirbaşlar olacaktır. Ancak eksikleri tespit etmeniz ve yola çıkmadan tamamlamanız sizi zor durumlara düşmekten de koruyacaktır.

Örneğin klimasız bir karavan ise ufak bir vantilatör temin edebilirsiniz.

Aynı zamanda bir kampçı olduğunuzu unutmayın. Buna göre fener, çamaşır ipi, kamp ocağı gibi malzemelerinizi de tedarik edin.

Karavan Kamp Alanları Nerelerde Var?

Canım ülkemin en güzel noktalarında karavan kamp alanları bulmanız mümkün. Hatta giderek yaygınlaştığını da söyleyebiliriz.  Ege ve Akdeniz sahillerine doğru uzanmak isterseniz Bodrum, Antalya, Muğla, Akyaka, Datça, Bergama, Selçuk gibi pek çok alternatif sizi bekliyor.

Eğer rotanızı Karadeniz’e çevirmek isterseniz Sinop ve Samsun’da karavan kampları tercihleriniz arasında olabilir. Daha Marmara’da kalmak isteyenler Erdek, Ayvalık, Balıkesir, Yalova gibi sahil kesimlerinin yanı sıra ormanlık alanda bir kamp hayal edenler için Kocaeli-Sakarya arasında Ormanya kamp bölgesini düşünebilirsiniz. Eğer biraz daha iç bölgeleri keşfetmek biraz daha kalabalıktan uzak tatil yerleri tercih ederseniz Nevşehir’e doğru bir karavan tatiline çıkabilirsiniz.

Karavan Tatili İçin Son Hazırlıklar

İhtiyaç ve bütçenize göre aracınızı kiraladınız. Rotaları belirlediniz. Karavanla tatil yapmak için yola çıkmadan önce son eksiklerinizi kontrol etmeyi unutmayın. Mutlaka karavandaki her şeyin eksiksiz çalıştığından emin olun. Tuvalet, duş, ocaklar, deponun doluluğu, elektrik bağlantıları, akü durumunuz ve lastikleri kontrol edin. Hazırlık listelerinizi gözden geçirin. Doğada olacağınızı unutmayın. Yiyecek, içecek, deterjan, tabak ve çanak gibi stoklarınızı da yapın. Kağıt tabak ve bardaklar candır diyerek çıktığımız yolculukta biz bundan hiç pişman olmadık 🙂

Eğer her şey tamam diyorsanız artık karavan tatili için hazırsınız. İyi tatiller ve iyi yolculuklar.

0Shares