Kontrollü Sosyal Hayat : Koronavirüste İkinci Dönem

Kontrollü Sosyal Hayat : Koronavirüste İkinci Dönem

Mayıs 9, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Dünyaca içinde bulunduğumuz covid19 salgınında global bazda yapılan çalışmaların yanı sıra her ülke kendi salgın grafiğine göre farklı bir stratejik döneme giriyor. Türkiye için bu yeni dönemin ismi Kontrollü Sosyal Hayat olarak açıklandı.

kontrollü sosyalleşme, sosyal mesafe

Çünkü önümüzdeki günlerde kademeli olarak başlayacak normalleşme süreci salgın öncesi normal hayat düzenimizden çok farklı. Normal bir hayat düzenine geçiş içinse kesin bir süre verebilmek şu an mümkün değil. Dünyaca yeni tanışılan bir virüs ile ilgili tespitler ancak yaşandıkça netleşebiliyor. Bu sebeple tüm olası riskler hesaplanarak önümüzdeki günler için tedbirli bir yaşam stilini bir an önce bir düzene oturtmamız şart.  

Kontrollü Sosyal Hayat Nedir?

Normal yaşama geçiş sürecinde atılan yeni adımların en önemli kilit noktası doğru uygulanabilmesi. Yani eğer herkes kontrollü sosyal hayatın gereklerini doğru bir şekilde uygularsa o zaman normalleşme adına biraz daha ileri bir seviyeye ulaşabiliriz. Ama uygulayamazsak o zaman da tekrar daha sıkı önlemlere dönmeye ya da bir başka ifadeyle ikinci bir dalga ile karşılaşma ihtimalimiz de var.

O halde kontrollü sosyal hayat nedir dediğimizde belirli kurallara bağlı kalarak dışarıdaki hayatın içerisine yeniden dahil olmak şeklinde tanımlayabiliriz.

Kontrollü Sosyal Hayatta Nasıl Dışarı Çıkmalıyız?

kontrollü sosyal hayat
  • Dışarı çıkarken maske takmak artık bir ayakkabı giymek gibi olağan bir durum olarak görülmeli. Nasıl ki ayakkabısız çorapla dışarı çıkmıyorsak maskesiz de çıkmayacağız.
  • Solunum yoluyla insandan insana bulaştığı artık kabul edilen bir gerçek olan covid19 virüsünden korunmak için dışarıda artık sosyal mesafeyi korumaya daha da çok özen göstereceğiz.
  • Dikkatli olmazsanız size virüs bulaşabileceği gibi farkında olmadan sizin de başkalarına virüs bulaştırabileceğinizi bir an olsun unutmadan dışarı çıkmalısınız.
  • Nasıl ki aracınızla trafikte belirli bir mesafe bırakmanız kaza riskini düşüren bir faktör ise aynı durum şimdi insanlar arası sosyal mesafe için de geçerli.
  • Bugün aramızda bırakacağımız sosyal mesafeler o beklediğimiz normal yarınlara dönüşümüz için aradaki mesafeyi kısaltacaktır.
  • Bugüne kadar evde uyguladığımız hijyen kurallarına dışarıda da sıkı sıkıya bağlı kalmak zorundayız. Maskemiz kadar el dezenfektanı ve eldiven de çantamızın olmazla olmazları arasında olmalı. Bunun için online koronavirüs testi yazımıza göz atabilir ve kendinize bir koronavirüs çantası hazırlayabilirsiniz.
  • Dışarıda kalacağımız süre işimiz ya da ihtiyaçlarımız gereği 3-4 saati geçecekse mutlaka yanımızda yedek maske bulundurmayı da ihmal etmemeliyiz.
  • Maskeleri doğru bir şekilde kullanmalıyız. Yani ağzımızı ve burnumuzu maske ile kapatmalı ve herhangi bir sebeple çıkarmamalıyız.
  • Kullandığımız maske ve eldivenleri sokaklara değil çöp kutularına atmalıyız.
  • Dışarı çıkarken her işimizi iyi planlamalı, ihtiyaçlarımızı karşıladıktan sonra fazla vakit kaybetmeden yine evlerimize dönmeliyiz.

Dışarıdan Eve Döndüğümüzde Neler Yapmalıyız?

sosyal mesafe, temizlik

Koronavirüs ikinci dönemde eskisine göre daha fazla dışarıya çıkabileceğimiz bir esneklik getiriyor. Bu durumda dışarıda uyguladığımız hijyen kurallarını evlerimizde de daha sıkı bir şekilde devam ettirmeliyiz. Mutlaka eve geldiğimizde ilk işimiz herhangi bir yere dokunmadan ellerimizi sabun ve suyla iyice yıkamak olmalı. Ayakkabılarımız eve en çok mikrop taşıyabileceğimiz eşyalarımızdan. Dolayısıyla eve portmantoya almadan önce onları da dezenfekte etmeliyiz. Bu konuda ev yapımı dezenfekte ürünleri yazımızdan faydalanabilirsiniz. Tabii ki kıyafetlerimizi üzerimizden çıkarmalı balkonda havalandırmalıyız. Ev içerisinde de sosyal mesafe kurallarına uymaya devam etmeliyiz.

Covid19’u İyi Tanımalı ve Kabullenmeliyiz

Yaşadığımız bir grip salgını değil. Yaşadıkça tecrübe ettiğimiz ve tanıdıkça çözüm bulabildiğimiz bir salgın hastalık ile dünyaca mücadele veriyoruz. Belirti vermese dahi bizde virüs olma ihtimali var. Yani taşıyıcı olarak başkalarına zarar verebilme ihtimalimizi de göz ardı edemeyiz. Hasta olmadık diye ben de virüs yok diyemeyiz.

sosyal mesafe, koronavirüs, covid19

Bu salgının kontrol altına alınması demek üstün bir çabanın olumlu sonuçları demek. Ancak artık salgın bitiyor biz de normal hayatımıza dönüyoruz demek değil. Tüm bu çalışmaların ve bunca zaman evlerimizde kalarak kendi adımıza da gösterdiğimiz özenin boşa gitmemesi için salgına yönelik tedbirlerle birlikte yeni bir yaşam modelini, kademeli normalleşme şeklini benimsemeliyiz.

Ne kadar tedbirli davranırsak çok özlediğimiz normal yaşantımıza dönme sürecinin de o kadar hızlı gerçekleşeceğini unutmamalıyız.

Kontrollü Sosyal Hayat Ne Anlama Geliyor?

Yukarıda yer alan maddeleri düşündüğümüzde koronavirüs ikinci dönem aslında salgın sonrası dönem anlamana gelmediğini açık bir şekilde ortaya koymuş oluyoruz. Halen devam eden bir salgın var. Bu salgının yayılma riski ya da ikinci bir dalganın gelme riski de devam ediyor. Ancak diğer yandan ön görülemeyecek kadar uzun bir dönem de covid19 virüsü yaşamımıza etki edecek olabilir. Bu sebeple yaşamı bir noktada olabilecek en risksiz şekilde normalleştirmemiz de gerekiyor.

İşte kontrollü sosyal hayat tam da bu anlama geliyor. Virüsün yayılmasına yönelik yapılan başarılı çalışmalar ülkemizde krizi kontrol edilebilir bir noktaya taşıdığı için bizlere tanınan bir parça serbestliği suistimal etmeden kurallara riayet ederek yaşamayı öğrenmeliyiz.

Koronavirüs ikinci dönem kontrollü sosyal hayat için sosyal mesafe, maske, hijyen ve ihtiyaçlar harici çok fazla dışarı çıkmamaya özen göstererek yaşamalı, bu dönemi de başarıyla geçirerek daha güzel günler için bir adım daha atmalıyız. Sağlıklı ve salgınsız günlerde buluşmak ümidiyle.

0Shares