Korona Virüse Karşı Ev Yapımı Dezenfekte Ürünleri

Korona Virüse Karşı Ev Yapımı Dezenfekte Ürünleri

Mart 15, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs ile ilgili en çok konuşulan konulardan bir tanesi de hijyen. Ev yapımı dezenfekte ürünleri bu konuda yardımımıza yetişiyor.Çünkü virüsten korunabilmek ve yayılmasını önlemek için yapmamız gereken en önemli şeylerin başında iyi bir dezenfektasyon şart. Bunu sağlamak için dünya genelinde toplu alanlarda düzenli olarak temizlikler yapılıyor. Peki ya evlerimiz? İşte bu noktada iş bize düşüyor.

Sadece dışarı çıktığımızda el temizliğimize dikkat etmek, temasta bulunmamak yeterli değil. Mümkün olduğunca dışarı çıkmasak bile işe gitmek ya da ihtiyaç halinde marketlere gitmek gibi gerekçelerle de olsa dışarı çıkıyoruz. Evlere mikrop taşıyabileceğimiz en önemli nokta ise kıyafet ve ayakkabılarımız. Kapının önünde çıkarıp ayakkabılığa koymak ise mikropları hapsetmek anlamına gelmiyor. Kısacası pek çok farklı etkenle evlerimize de dahil olabilecek korona virüsü basit malzemelerle yok etmek mümkün. Koronavirüs ile ilgili diğer yazılarımızı güncel yazılar kategorimizden okuyabilirsiniz.

koronavirüs, ev yapımı dezenfekte ürünleri, coronavirüs, ev yapımı dezenfekte, hijyen, covid19
Korona virüs ile evlerde mücadele

Giderek yayılan korona virüse karşı piyasada bulmakta zorlandığımız alkol bazlı dezenfekte malzemeleri yerine doğanın gücünden de faydalanarak evimizdeki malzemelerle ev yapımı dezenfekte ürünleri yapabiliriz.

Ev Yapımı Dezenfekte Ürünleri Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle ev yapımı dezenfekte ürünleri için hangi malzemeleri kullanacağız? Kişisel temizlik ya da ev temizliğinde bakteri ve virüslere karşı etkili doğal dezenfekte ürünleri için malzemeler;

 • Karbonat
 • Sirke çeşitleri
 • Beyaz Sirke
 • Beyaz Sabun
 • Karanfil Yağı
 • Limon
 • Deniz Tuzu
koronavirüs, ev yapımı dezenfekte ürünleri, coronavirüs, ev yapımı dezenfekte, hijyen, covid19
Evlerimizde bulunan doğal malzemeler ile korona virüse karşı tedbir alabiliriz

Korona virüse karşı evlerde mücadele için herkesin kolaylıkla bulabileceği bu malzemeler ile iyi bir hijyen sağlamak mümkün. Doğal yaşam için doğal dezenfekte ürünleri kullanabiliriz. Ayakkabılar, halı koltuk gibi kumaş yüzeyler, banyo ve mutfak, fayanslar, zemin döşemeleri ve kişisel temizliğimizde bu malzemelerle ev yapımı dezenfekte ürünleri hazırlayabilir ve mümkün olduğunca kendimizi ve evimizi korona virüsten koruyabiliriz. Şimdi hangi yüzeyler için hangi oranda kullanacağız? Sıra geldi corona virüse karşı doğal dezenfekte karışımlarını yapmaya 🙂 Evlerimizi korona virüsten tepeden tırnağa arındırmak için pratik tarifler.

Doğal Dezenfekte Ürünleri İçin Pratik Tarifler

Banyolar, lavabo ve tuvaletler, musluklar, kapı kolları en çok mikrop ve bakteri barındıran yerler. Buralarda hijyen sağlamak için özellikle karbonat ve beyaz sirkenin gücünden yararlanabiliriz.

koronavirüs, ev yapımı dezenfekte ürünleri, coronavirüs, ev yapımı dezenfekte, hijyen, covid19
Mutfak ve banyolarda hijyen

Tarif 1: 2 Çorba kaşığı karbonat, 1 litre ılık su, 1 kahve fincanı beyaz sirke.
Karbonatı ılık su ile güzelce eritin, ardından beyaz sirkeyi ilave edin. Bu karışımı sprey şeklinde bir şişeye koyarak, her kullanım öncesi çalkalamak koşuluyla yukarıda saydığımız tüm yüzeylerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tarif 2: 1 çorba kaşığı boraks, 1 kahve fincanı beyaz sirke, 4-5 damla çay ağacı yağı,1 litre su.
Boraks aktarlardan temiz edebileceğiniz bir malzeme. Bu karışımda yine banyo, tuvalet gibi alanlarda püskürtme yöntemiyle kullanılabileceği gibi, taş ve fayans zeminler için de etkili bir hijyen olarak kullanılabilir.
Tarif 3: 1 adet limon suyu, 1 çay kaşığı deniz tuzu, bir çay kaşığı karbonat.
Bu karışımı bez ve sünger üzerine dökerek lavabo ve musluk aparatlarını ovabilirsiniz. 10 dakika beklettikten sonra su ile durulayabilirsiniz.

koronavirüs, ev yapımı dezenfekte ürünleri, coronavirüs, ev yapımı dezenfekte, hijyen, covid19
Parkeleri temizlemek için sirkenin gücü

Halılar, koltuklar, yataklar gibi kumaş kaplı alanlar için hem hijyen hem leke çıkarıcı olarak kullanabileceğiniz bir tarifle devam edelim.
Tarif 4: 1 çorba kaşığı karbonat, 1 kahve fincanı beyaz sirke
Karbonat hijyen için, beyaz sirke ise dokuya iyice nüfus etmesi için etkilidir. Sirke kokusu ise kalmaz ve uçup gider. Bu karışımı halınızın üzerine bir fırça yardımı ile yayınız ve yarım saat kadar bekletip, elektrik süpürgesi ile süpürünüz.
Tarif 5: 1 litre su, yarım kahve fincanı sirke, 2 damla karanfil yağı
Bu karışımı özellikle parke zeminlerde kullanabilirsiniz.

Ayakkabıları Nasıl Sterilize Ederiz?

Ayakkabılar kabusunuz olmasın. Aslında sadece korona virüs değil, her zaman için ayakkabıları sterilize etmek çok önemli. Toplu yaşam alanları apartmanlarda ayakkabılarınızı dışarda bırakmak gibi bir şansınız olmuyor. Kaldı ki öyle bile olsa el ile temas ettiğimiz ayakkabılar mikrop ve bakteri taşımak konusunda ciddi bir sorun oluşturabiliyor. O halde ayakkabı ve ayakkabılıklarımızı düzenli olarak temizlemek için;

koronavirüs, ev yapımı dezenfekte ürünleri, coronavirüs, ev yapımı dezenfekte, hijyen, covid19
Dışarıdan evlere her türlü bakteri ve virüsün taşındığı ayakkabılar

Ayakkabı ve ayakkabılıkta hijyen sağlamak için beyaz sabun ve sıcak su kullanabilirsiniz. Evet yanlış duymadınız. Beyaz sabun ananelerimizin evlerinde bulaşıktan çamaşıra her yerde kullanılan hem iyi bir arındırıcı hem de iyi bir hijyen sağlayıcı. Üstelik ayakkabılarınızın deri, kumaş gibi yüzey malzemelerine de zarar vermeyen beyaz sabun pratik ve etkili bir sterilize sağlar. El temizliğinde bile uzmanlar tarafından asıl yapılması gereken sabun ile elleri yıkamak. Ancak burada sıvı sabunlar değil, kalıp şeklinde beyaz sabun kullanmanız önemli.
Bir kova sıcak temiz su, bir kalıp beyaz sabun ve tek kullanımlık bir bezle ayakkabılarınızı mikroplardan arındırabilirsiniz. Bezi her ayakkabıda sabunlayıp ayakkabılarınızı güzelce temizleyin. Bir kovada soğuk temiz su ve ikinci bir bez hazırlayıp ayakkabınızı sabunsuz bez ile duruladıktan sonra ayakkabılığa kaldırabilirsiniz. Aynı işlemi ayakkabılığınız için de uygulayabilirsiniz. Ayrıca çantalarınız için de bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Kişisel Bakımda Ev Yapımı Dezenfekte Ürünleri

koronavirüs, ev yapımı dezenfekte ürünleri, coronavirüs, ev yapımı dezenfekte, hijyen, covid19
Korona virüse karşı el temizliği birinci kural. Ama daha fazlasını da yapabiliriz.

Kişisel bakımda korona virüsün bulaşmasını engellemek için ilk yapmamız gerekenlerden biri el temizliği. Ancak bunun yanı sıra ağız ve burun temizliğinde de ekstra korunma sağlayabiliriz. Bunun için deniz tuzu, karbonat ve su ile hazırlayacağımız iki karışım her türlü gribal durumda size hijyen konusunda yardımcı olacaktır.
Ağız gargarası: 1 bardak kaynamış soğutulmuş suya 1 tatlı kaşığı deniz tuzu. Bu karışımla sabah akşam diş fırçaladıktan sonra gargara yapabilirsiniz.
Burun Spreyi: 1 bardak kaynamış soğumuş suya 1 çay kaşığı karbonat, bir tatlı kaşığı deniz tuzu. Bu karışımı ise sabah akşam burnunuzu temizlemek için kullanabilirsiniz.
Ayrıca banyo sonrası son durulanma suyu olarak hazırlayacağınız 1 litre suya 1 kahve fincanı sirkeyi kullanabilirsiniz. Özellikle bu dönemde mikropların kırılması ve dezenfekte için kişisel bakımınızda mümkün olduğunca doğal dezenfekte malzemeleri olan beyaz sabun ve sirkenin gücünden faydalanabilirsiniz.

Corona Virüs ve COVİD 19 Nedir?

koronavirüs, ev yapımı dezenfekte ürünleri, coronavirüs, ev yapımı dezenfekte, hijyen, covid19
Covid 19 özellikle solunum yolu ile bulaşıyor.

Corona virüs, hayvanlarda ve insanlarda hastalığa sebep olabilen bir virüs grubudur. Corona virüsler insanlarda özellikle solunum yolu ile ilgili pek çok hastalığa sebep olabilir. COVİD 19 ise, corona virüsün sebep olduğu 2019’da ilk kez Çin’de keşfedilen bulaşıcı bir hastalıktır.
En yaygın belirtileri kuru öksürük, ateş ve halsizliktir. Herhangi bir kronik hastalığı olmayan kişilerin tedavisiz iyileşmesi mümkündür. Ancak özellikle yaşlı ve kronik şikayetleri olan kişilerin ciddi bir hastalık geliştirme olasılığı yüksektir. COVİD 19’un yayılma sürecine dair çalışmalar devam etmektedir. Ancak bu zamana kadar ki yapılan değerlendirmeler de özellikle yakın temas halinde bulaşma riskinin yüksekliği sebebiyle toplu alanlarda özel önlemler alınmaktadır.

COVİD 19’dan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

koronavirüs, ev yapımı dezenfekte ürünleri, coronavirüs, ev yapımı dezenfekte, hijyen, covid19
Korona virüsten korunmak için özellikle hasta kişilerin kapalı alanlarda maske takması gerekebilir.
 • Ellerinizi düzeni olarak beyaz sabun ve antibakteriyel ürünler ile temizleyin.
 • Tokalaşma, sarılma gibi yakın temas selamlaşmalardan bu dönem uzak durmaya özen gösterin.
 • Öksüren ve hapşıran insanlar ile aranızda 1 metre mesafe olmasına dikkat edin. Bu tip risklerden kaçınmak için topluca bulunulan kapalı alanlarda çok fazla olmamaya dikkat edin.
 • Siz de hapşırırken veya öksürürken tek kullanımlık kağıt mendil ya da kolunuzun dış kısmı ile ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Farkında olmadan başkalarına virüs bulaştırmamak için yanınızda kağıt mendil taşımaya ve bu tip durumlarda çantanızda kolay ulaşabileceğiniz bir yerde ya da cebinizde taşımaya özen gösterin.
 • Eğer kendinizi hasta hissediyorsanız ev ortamının dışına çıkmayın. Nefes almakta zorluk çekmek, yüksek ateş gibi belirtiler olursa tıbbi yardım alın.
 • Gündemi ve gelişmeleri sürekli takip edin. Yetkili makamlar tarafından yapılması belirtilen önlem ve talepleri yerine getirerek hem kendinizi koruyun hem de bu virüsün yayılmaması için katkıda bulunun.
 • Yukarıda bahsettiğimiz korona virüse karşı ev yapımı dezenfekte ürünleri ile düzenli olarak ev ortamınızdaki hijyeni koruyun.
0Shares