Mercedes’in Tarihi Hikayesi

Mercedes’in Tarihi Hikayesi

Mart 15, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Yoldan geçen birine Alman otomobillerini sorduğumuzda kuşkusuz vereceği cevabın başında Mercedes gelir. Dünyadaki popüler lüks araçlardan biri olan ve gencinden yaşlısına herkesin hayranlık duyduğu Mercedes’in tarihi neymiş, şöyle bir tarihte yolculuğa çıkalım. Ancak Mercedes’in tarihine girmeden önce bu dev otomobil firmasının Mercedes ismi nereden gelmiş oradan başlayalım.

Mercedes’in hikayesi 19.yüzyılda Fransa’nın Nice şehrinde geçer. O dönemde Nice’de görev yapan Avusturya Başkonsolosu Emil Jellinek, Daimler fabrikasından çok beğendiği bir otomobili satın alır. Başkonsolos Jellinek’in aldığı bu otomobil çok beğenilir. Emil Jellinek, henüz bu otomobili almasının üstünden 2 yıl geçtikten sonra Daimler’i tekrar ziyaret ederek o dönemde Daimler tarafından üretilen 23 beygirlik yarış otomobili olarak bilinen araç satın alır. Aldığı bu otomobile aynı zamanda kızının ismi olan Mercedes ismini verir. Başkonsolos, Mercedes ile katıldığı yarışlarda birinci olur ve daha sonra Daimler’e 36 adet otomobil sipariş eder. Ancak bir isteği vardır; bu otomobillere kızının isminin verilmesidir. Maybach’ın tasarladığı bu araçlar üretildikten sonra Jellinek’e teslim edilir ve Jellinek tarafından otomobiller tek tek satılır. Kısa sürede otomobillerin satılmış olması Daimler’i oldukça mutlu ettiğinden üreteceği araçlara Mercedes adını koyarak araçları tüm dünyaya satışa sunmaya başlar.

İspanya gibi pek çok Latin ülkelerinde sıkça duyulan Mercedes’in iki anlamı vardır: Bir anlamı zerafet, diğer anlamı Mars’ın gezegeni. Mercedes ismi 1902 yılında Daimler tarafından tescil edildikten sonra Karl Benz’in şirketi Benz & Cie ve Gottleb Daimler’in şirketi Daimler birleşerek, 1926 yılında Mercedes Benz kurulmuştur. Tabii kurulduktan sonra bir amblem gerek idi. Şirketin kurucusu Karl Benz, Deutz ve Köln’ü gören evinin tepesine bir yıldız amblemi koymuştur. O dönemde Karl Benz eşine bir mektup yazarken satırlarına bu yıldız ile başarıyı ve gücü ele alacağını eklemiştir. Daha sonra 1909’da şirketin amblemi olarak tescil edilmiş ve günümüzde evrenselliği simgelemektedir. Mercedes’in tarihi ile ilgili bilgi akışının devamında Karl Benz’in 1888 yılında ürettiği Mercedes’in ilk arabasına göz atalım.

Mercedes’in Tarihi: İlk Araba Patent Motorwagen Model III

mercedes'in tarihi, karl benz kimdir, geçmişten günümüze mercedes modelleri, mercedesin tarihi
Mercedes’in tarihi geçmişinde ilk otomobil: Patent-Motorwagen Model III

Mercedes’in ilk arabası Karl Benz tarafından üretilen Patent-Motorwagen Model III adlı otomobildi ve Lingroin gazıyla çalışırdı. O dönemde sadece at arabalarının bulunmasından sonra Mercedes’in ilk arabası büyük bir yenilik olmasının yanı sıra aynı zamanda Mercedes’in tarihi için önemli bir yere sahipti. Karl Benz, otomobil mucidi olarak bilinse de aslında eşi Bertha Benz ise “dünyadaki ilk kadın şoför” olarak tarihe geçmiştir.

Benz’in eşi Bertha bir gün eşi Karl’dan izin almadan Patent Motorwagen III aracını evlerinin garajından çıkararak Mannheim’dan Pforzheim’a doğru gitmiştir. Karl Benz’in eşine yazdığı bir mektupta amblemin önemli yerlere geleceğini söylemesinin ardından cevap olarak eşi Bertha da otomobilin başarısını bu yolla anlatmıştır. 106 kilometrelik bu yolculukta zaman zaman mekanik aksamların arızası ve yakıt bitmesi gibi sorunlar yaşansa da Bertha Benz’in ustalığıyla hepsi çözülmüştür. Yolda giderken Wiesloch şehrinde “tarihin ilk benzin istasyonu” olarak bilinen yerde kimyagerden yakıt alarak yolculuğuna devam etmiş ve Pforzheim’a ulaşmıştır. Öte yandan Bertha Benz ise eşine telegraf çekerek durumu bildirmiş ve birkaç gün içinde tekrar geri dönmüştür.

Mercedes’in ilk arabası ile çıkılan bu yolculuk aslında otomobilin patlama noktası olmuş ve Mercedes’in tarihi başarısında yer almıştır.

Geçmişten Günümüze Mercedes Modelleri

Mercedes’in ilk arabasından sonra Mercedes’in tarihi geçmişinden günümüze kadar pek çok modeller karşımıza çıkmıştır. Şimdi ise bu modellerden bazılarına biraz yakından bakalım.

mercedes'in tarihi, karl benz kimdir, geçmişten günümüze mercedes modelleri, mercedesin tarihi
Mercedes’in sevilen klasik modellerinden 300 SL
  • 1928-32 SSK: Ferdinand Porsche’nin tasarladığı iki kişilik spor otomobil, hem yol tutuşu hem de hızı ile o dönemin ön plana çıkan otomobillerindendi. 300 beygir güce sahip altı silindirli supercharged sıralı motora sahip SSK (Super Sport Kurtz) modeli, Mercedes’in 40’ın altında satılan en iyi otomobillerindendi.
  • 1954-63 Mercedes-Benz 300 SL: 3.0 litrelik 6 silindirli motora sahip tam bir canavardı. 1954 ve 1963 yıllarında üretilmiş olan bu otomobil o dönemin en hızlı otomobillerinden biri olup 259 kilometre hıza çıkabiliyordu.
  • 1963-71 SL Sınıfı: Paul Atlantic tarafından oluşturulmuş olan SL sınıfı otomobiller kromdan yapılmış olup hafif ve küçük otomobillerdi.
  • 1971 AMG 300SEL: Belçika’da yapılan 24 Hours of Spa yarışında bitiş çizgisine lider gelerek 428 beygir gücüyle Avrupa’nın ilgi odağı olmuş bir yarış otomobilidir. Bundan birkaç yıl sonra ise günümüzde de kullanılan AMG, Mercedes’in en ünlü modeli olmuştur.
  • 1986 AMG Hammer: Mercedes E serisinin AMG modeli olan bu otomobil V8 motoruyla dünyanın en hızlı dört kapılı otomobillerinden birisi olarak bilinmektedir. 365 beygir gücündeki AMG Hammer, Lamborghini ve Ferrari’nin o dönemdeki araçlarıyla hemen hemen aynı hıza sahipti.
  • Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series: 604 beygir gücüne sahip 6.0 litrelik turbo V12 motoruyla ilk kez piyasada bulunan SL 65 AMG, Mercedes’in tarihi içerisindeki en değerli otomobillerden bir tanesi. Bir dönem üretimine son verilen bu otomobil, 2008-2011 yılları arasında tekrar üretildi ve motor gücü 661 HP’ye çıkarılmasının yanı sıra aerodinamiğinden şanzımanına kadar pek çok iyileştirmeler yapılarak piyasaya sunuldu.

Her Mercedes otomobilinin tarihine değinemesek de başlıca Mercedes modelleri tarihi bu şekilde. Bunların yanı sıra günümüz modern teknolojilerinin entegre edildiği Yeni Mercedes CLA, Yeni Mercedes A Serisi, Yeni Mercedes C Serisi ve Mercedes’in ilk defa pickup sınıfına adım attığı aracı Yeni Mercedes X Class sevilen modeller arasında yer almaktadır. Şimdi de Mercedes-Benz’in geçmişten günümüze başarılı bir şekilde gelmesinin temelini oluşturan kurucusu Karl Benz’i tanıyalım.

Karl Benz Kimdir?

mercedes'in tarihi, karl benz kimdir, geçmişten günümüze mercedes modelleri, mercedesin tarihi
Mercedes kurucusu Karl Friedrich Benz

Asıl adı Karl Friedrich Benz olan Mercedes kurucusu, 25 Kasım 1844’de Almanya’ya bağlı Karlsruhe şehrinde bir makinistin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Lise döneminde doğa bilimleriyle ilgilenen Karl Benz, makine mühendisliğini bitirerek hayata atılmıştır.

1870 yılında Mannheim’de dökümcü olarak çalışmaya başlamış ve öte yandan mekanik aletler üretmek için kendine küçük bir işletme kurmuştur. Ancak bu girişiminde başarısız olmuştur. Daha sonra Benz, o dönemde revaçta olan motor üretimini tercih ederek girişim yapmış ve 1 beygir gücünde bir motor yapmak için gerekli çalışmalara başlamıştır. Bu çalışma için gerekli olan maddi miktarı kazanmak amacıyla anonim bir şirket kurmuştur. Bir süre sonra şirket hissedarlarıyla yaşadığı anlaşmazlık onu bu şirketten ayrılmaya teşvik etmiştir. Akabinde 1883 yılında Benz & Cie Motor Fabrikası’nı kurmuştur. 1885 yılında ürettiği üç tekerlekli motorlu arabanın sonrasında 1886’da patentini alarak dört tekerlekli motorlu araba için çalışmalar gerçekleştirmiştir. Nihayet uzun uğraşlar sonunda 1892 yılında dört tekerlekli binek otomobili piyasaya sunmuştur. Kurduğu bu şirkette yine anlaşmazlıklar meydana geldiğinden 1903’te hisselerini satarak anonim şirkete de veda etmiştir. Daha sonra Ladenburg’da oğullarıyla birlikte Benz Sohne adında bir şirket daha kurmuştur ve bu şirket de 1925 yılına kadar ayakta durabilmiştir. Daha sonra kurmuş olduğu şirket Daimler AG ile birleşerek Daimler-Benz AG olarak piyasada varlığını sürdürmüştür. Karl Benz ise 4 Mart 1929 yılında yaşadığı Ladenburg şehrinde hayata veda etmiştir.

Mercedes’in tarihi başarıları ve kurucusu Karl Benz’in hayatı işte bu şekilde. Kalitenin, mükemmel işçilik ve mühendisliğin ön planda olduğu Alman devlerinden Mercedes-Benz bugün premium sınıfında olan otomobiller, otobüsler, kamyonlar üretmektedir. Gerek Türk gerek yabancı sinema tarihinde kullanılan otomobiller arasında yer alan Mercedes, gencinden yaşlısına herkesin beğendiği ve rüyalarını süslediği son dönem teknolojisine sahip olan otomobiller üreterek daha geniş bir alana yayılmak için çalışmalar yapmaktadır.

1Shares