Akıllı Kontakt Lens ile Hayatımız Nasıl Değişecek?

Akıllı Kontakt Lens ile Hayatımız Nasıl Değişecek?

Kasım 8, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Akıllı kontakt lens ile artık günümüzde yanımızdan bir an olsun hiç ayırmadığımız akıllı telefonlarımız da geçmişte kalacak gibi görünüyor. Çünkü giyilebilir teknoloji ürünü olan akıllı kontakt lens akıllı telefonlarımızdaki ihtiyaçları hatta daha fazlasını karşılayacak teknolojiye sahip olacak. Telefonlarımız ise sadece bir depolayıcı ve mobil servis sağlayıcı olmaktan öteye maalesef geçemeyecek.

Terminatör filmini bilmeyeniz yoktur herhalde. Başrolünü Arnold Schwarzenegger’ın oynadığı bu filmde, Schwarzenegger gelecekten gelen bir insansı robot canlandırıyordu. Efsane film Terminatör’de Arnold, takip ettiği kişiler için ihtiyaç duyduğu bilgilere direkt olarak erişebiliyordu. Ayrıca gördüğü yüzlerin de doğrudan fotoğrafını çekebiliyordu. Aslında filmdeki bu olaya baktığımızda filmin gişelerde olduğu senelerde “ hadi canım yok artık, sadece kurgu bu. Böyle bir şey gerçekte mümkün değil “ derdik. Fakat günümüzde ise bu olay bir hayal ürünü olmaktan çok gerçeğe dönüşmüş durumda. Bu akıllı kontakt lensler sayesinde Terminatör serisinde oynayamasak bile aslında günlük hayatımızda kendimizi sanki Terminatör filminde oynuyor gibi hissedebiliriz. Akıllı kontakt lensiniz takılıyken aman gözlerinizi akıllı sabunlar ile yıkamayın 🙂

Günümüzde de akıllı kontakt lensler hakkında çalışmalarını sürdüren ve yakın geçmişte prototipi tanıtılan bu giyilebilir teknoloji ürünü nasıl çalışıyor, işlevleri neler ya da akıllı kontakt lensleri de telefonlarımız gibi şarja mı takacağız hepsinin cevabı aşağıda olacak. Şimdiden keyifli okumalar.

Akıllı Kontakt Lens Nasıl Çalışır?

Sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik konularında hummalı bir çalışma yürüten Samsung bu işe el atıyor. 2014 yılında patenti alınan ve Gear Blink ismini alacağı kontakt lensleri herhangi bir giyilebilir cihazlara ihtiyaç duymadan sadece gözünüze takarak kullanabileceksiniz.

akıllı kontakt lens, teknoloji
Akıllı kontakt lenslerin kullanım alanları çok geniş ve uygulamaya başlandıktan sonra göstereceği gelişmeler heyecanlı olacak.

Göz hareketlerini içinde bulunduğu 100’e yakın ultra hassas sensörlerle algılıyor bu akıllı kontakt lensler. Dışarıdan bakıldığında ise kontakt lensler, günümüzde optik amaçla tasarlanan ve kullanılan şeffaf lensler gibi görünüyor. Bu şekilde görünmesi de aslında dış görüntüden diğer lenslerden farksız fakat işlevinin oldukça büyük olduğunu gösteriyor. Samsung’un tasarladığı akıllı kontakt lenslerde mikro düzeyde kontrol ve haberleşme devreleriyle birlikte dalga yayıcı donanımlar ve LED bileşenleri bulunuyor. Böylelikle gözünüzün önüne lensler sayesinde kelimeler, şekiller ya da en basitinden günlük hayatta çekildiğiniz muhteşem kareler görünüyor. Hatta öğrenciler bile bu kontakt lensleri normal bir lens gibi gözlerine takıp kopya bile çekebilirler. 🙂 Tabii ki bu işin şakası, bu dediğimi unutun ve siz siz olun asla kopya çekmeyin. 🙂 Neyse konuyu dağıtmayalım. Kontakt lenslerdeki sensörler sayesinde aslında belirgin hareketler algılanmıyor. Bu dijital sensörler daha fazlasını da yapabiliyor. Örneğin, göz kılcallarınızdaki kan akış hızını ölçüyor, ortama göre değişen göz bebeklerinizin büyüklüğüne kadar pek çok veriyi ölçüyor ve size rapor halinde sunuyor.

Kontakt lensleri telefonlarımız gibi şarja mı takacağız? Tabii ki hayır. Aslında bu konu tam netlik kazanmadı fakat bu kontakt lenste mikro batarya olacağı söz konusu. Yapılan açıklamaya göre telefonlarımızda kullanılan lityum pillerin kontakt lenslerde kullanılması insan sağlığına zarar vereceği için bataryaların dolumu ya güneş enerjisinden ya da göz hareketlerinden doğan kinetik enerjiden olacağı söyleniyor.

Samsung’un Akıllı Kontakt Lensi: Gear Blink

Microsoft’un çalışması olan HoloLens’e benzer bir işlevi olması beklenen Samsung’un Gear Blink’i henüz daha çıkmamışken bu yazıyı yazarken acaba nasıl bir görüntü ve işlevleri var biz bile merak içerisindeyiz. Ama çıktığında mutlaka gözümüze taktığımızda bir şaşkınlık içerisinde olacağımızdan eminim.

Gear Blink, Samsung’un tüm Galaxy modelleriyle uyumlu olarak kullanılabilecek. Akıllı kontakt lenslerin en önemli özelliği ise telefondaki bazı komutları kontakt lensleri gözümüze taktığımızda direkt göz hareketlerimizle verebilecek olmamız.

Kontakt lensteki kamera sayesinde istediğiniz her zaman diliminde sosyal medyada paylaşmak üzere harika fotoğraflar yakalayabilmek için tek yapmanız gereken sadece göz kırpmak. Evet sadece bu 🙂

Gear Blink tüm bunların haricinde video kaydetme özelliğine de sahip. Fakat burada hareket sensörü sayesinde akıllı telefonlarımızın bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Kontakt lensin hareketiyle ilgili araştırma California San Diego Üniversitesi’nde bilim adamları tarafından bizzat yürütülüyor. Harekete duyarlı lens sayesinde iki kere göz kırpıldığında fotoğraflar ve videolar yakınlaştırılıp uzaklaştırılabiliyor.

Doğa yürüyüşünü seviyorsanız ya da bitkilerle ilgiliyseniz kontakt lensi takıp yürüyüş yaptığınız sırada gördüğünüz bitki ve çiçek türlerinin isimleri ve özellikleri anında gözünüzün önünde olacak. Ayrıca, diyelim ki restaurantta yemek yemeye karar verdiniz. Daha gideceğiniz restaurantın kapısından içeriye adımınızı atmadan bu temassız teknoloji ürünü ile menüyü görebileceksiniz.  Tüm bunların yanında arabanızla kalabalıktan uzak tatil yerleri için keyifli bir yolculuğa çıktığınızda yol güzergâhınız mavi bir şerit şeklinde görünecek ve yol durumu hakkında bilgi alabileceksiniz. Kısacası bu yönüyle de kontakt lensler bir navigasyon görevi de görüyor aynı zamanda.

Peki bu harika teknoloji ürünü ülkemizde ne zaman satışa sunulacak gerçekten merak konusu. Kontakt lensler, gözlerimize yerleştirdiğimiz için tıbbi gereç olarak geçiyor. Bu yüzden akıllı kontakt lenslerin satışa çıkmadan önce Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay almaları gerekiyor. Onay çıkmasının ardından seri üretime geçilecek olan kontakt lenslerin çıkış tarihi 2019 yılının son çeyreğini gösteriyor.

Digital Yazarlar – İki Yol Arkadaşı

1Shares