Dijital Nedir?

Dijital Nedir?

Nisan 30, 2020 1 Yazar: digitalyazarlar

Hayatımızın her alanında yerini alan dijital nedir? Özellikle covid19 karantinası sonrası bu kelimenin neredeyse her cümlenin içerisinde yer alır olduğunu görüyoruz. Tam anlamıyla dijital hayat yaşıyoruz desek çok da abartmış olmayız. Artık hemen hemen herkes dijital medya kullanıyor.Teknik bir terim olarak dijital, 1 ve 0 arasındaki sayılarla oluşturulan işlemlerdir. Tabii biz bu sayısal değerlerin oluşturduğu sonuçların yaşamımıza kattığı pratik dönüşümleri inceleyeceğiz daha çok.

dijital ne demek

Farkında olduğumuz ya da olmadığımız pek çok alanda hızla yayılan dijitalleşme ile ne kadar haşır neşir olursak güncel hayatın getirdiklerini yakalamak da o kadar kolay olur. Buna en güzel örnek bu yeni dünya ile şekillenen dijital meslekler. Bugünün ve geleceğin dünyasında yepyeni meslekler ortaya çıkıyor ya da hali hazırda olanlar da dijitale evriliyor. Biraz daha konunun detaylarına dalalım.

Dijital Nedir Ne Değildir? Basit Örnekleri Nelerdir?

Girişte kısaca dijital ne demek tanımını yaptık. Şimdi konuyu biraz daha açalım. Fransızca kökenli bir sözcük olan dijital her türlü veriyi 1 ve 0 arası değerlerle sayısala dönüştürme işlemidir. İkili sayı sistemi olarak her türlü verinin 1 ve 0 ‘lar ile ifade edilmesi olarak da tanımlayabiliriz. Bugünün teknolojisi ve internetiyle veri dünyasının zenginliği her alanda dijitali de zenginleştirerek ön plana çıkarmıştır. Bunun sebebiyse temelde pratiklik sağlaması, zamandan tasarruf imkanı tanımasıdır.

dijitalleşme, dijital dönüşüm, dijital

Şöyle ki ilk çıkan dijital saatleri düşünün. Akrep ve yelkovanın yerine bir ekran üzerinde direk rakamsal olarak saati gösteren sistem herkes için diğerine göre çok daha basit ve pratiktir. Biraz daha gelişmiş bir örnek ise dijital fotoğraf makineleri. Deklanşöre basın anında çektiğiniz poz makinenin ekranında. Ne çektiğinizi, nasıl çektiğinizi görmek için karanlık odada fiziki bir işlem yapmanıza gerek yok. İstediğiniz gibi bilgisayarınızda arşivleyebilir, beğenmezseniz hemen yenisini çekebilir, çok daha hızlı kopyasını çıkarabilirsiniz. Bugünün akıllı telefonları ile hepimiz bunu yapıyoruz zaten 🙂

Film izlemek için sadece internete giriyoruz, tek tuşla filmi indiriyoruz ve izliyoruz. Biz ön planda bunu yaparken arka planda 1’ler ve 0’lar çalışıyor. Ve bu çalışkan sistem hayatın her alanında kendisini gösteriyor.

Dijitalleşme Ne Fayda Sağlar?

Dijital nedir açıklarken genel olarak bu kavramın pratiklik sağladığından bahsettik.  İş hayatından eğitime ve sosyal yaşama kadar hızla genişleyen dijital dünya bize ne yarar sağlıyor? Dijitalleşme ve olumlu katkıları.

dijitalleşme
  • Olası sorunlara karşı çözüm odaklıdır.
  • Zamandan kazandırır.
  • Maliyet açısından da fiziki olarak yapılan örneklere kıyasla sektörel bazda tasarruf sağlar.
  • Günlük yaşamı daha kolay hale getirir.
  • Yeni iş alanları yaratır.
  • Kişisel olarak her şeye çok daha kolay ulaşabilmemizi sağlar.
  • İş hayatında ise herkese kolay ulaşılabilir bir platform ve buna bağlı aracı kanallar sunar.

Dijital Dönüşüm Modelleri

En çok ön plana çıkan, konuşulan ve çocuklardan yetişkinlere herkesin hayatında aşina olduğu online eğitim. Bugünkü şekliyle esasen dijital eğitim. Fiziki olarak evinizden kalkıp bir okul, derslik binasına gitmeye gerek kalmadan internet üzerinde oluşturulan dijital platform üzerinden eğitim almak bize bu süreçte ne kazandırdı? Olmasaydı eğitim hayatı tamamen durmuş olacaktı. Çünkü çocukların eline ders kitabı verip, hadi burdan evde kendiniz çalışın demek sanırım pek de olumlu sonuç vermezdi. Oysa ki dijitalleşme sayesinde öğrenci, öğretmen ve dersliğin pratik bir şekilde internet üzerinden bir araya gelmesi ile eğitim sistemi tamamen durmaktan kurtulmuş oldu.

Bir başka örnek iş dünyasında gerçekleşti. Freelance işler salgın öncesi oldukça popülerdi. Bunlardan biri de online içerik yazarlığı. Ama iş dünyası benzer bir modeli yani evden çalışma modelini salgınla beraber yaygın bir şekilde kullanmaya başladı. Toplantılar dahi dijital platformlara taşındı. Online görüntülü konuşma programları dijitalleşme alanında öne çıktı. Aynı durum burada da söz konusu. Salgın ile hayat dijitalleşme sayesinde devam etti.

dijital dönüşüm, dijital

İş dünyası demişken dijital pazarlama son yılların öne çıkan değişim modellerinden biri. Teknoloji dur durak bilmeden ilerlerken hayatın her alanında dijital dönüşüm kaçınılmaz oluyor. Sektörel rekabet için herkes kendi alanında hızla dijitalleşme yolunda ilerliyor.

Aynı zamanda farklı sektörlerde dönüşümün getirilerini gördükçe kendi alanlarında neler yapabilecekleri üzerine inovatif çalışmalar yapıyor. Basit bir örnek sağlık sektöründeki dijital ilaçlar. İlacın içine yerleştirilen küçücük bir çip ve kola takılan bir bant arasındaki bağlantıyla sağlanan veriler, hastanın doktoruna aktarılıyor. İlaç miktarı ya da ilacın ne kadar etkili olduğu, hastanın ilacı düzenli kullanıp kullanmadığı gibi pek çok veriyi anında gözlemleyebilen doktor tedavi sürecini buna göre şekillendiriyor.

Örneklere baktığımızda dijital nedir çok daha iyi anlamak mümkün. Basitçe ikili sayı sistemi olarak tanımlanan dijital etki alanı olarak çok geniş bir yelpazede hayatlarımıza pek çok farklılık getiriyor. Biz de Digital Yazarlar olarak bu dünyanın içinden sizlere dijital içeriklerimiz ile ulaşmaya devam ediyoruz. Görüşmek üzere 🙂

0Shares