İnstagram’dan Para Kazanma Zamanı

İnstagram’dan Para Kazanma Zamanı

Haziran 2, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Hepimizin sıklıkla kullandığı fotoğraf paylaşım mecrası İnstagram, keyifli vakit geçirmenin yanı sıra yeni bir meslek edindiriyor. Dünyaca ünlü sosyal medya platformu İnstagram’dan para kazanma yolu e-ticaret yapmanın yanı sıra satış ortaklığında bulunmak, viral reklam ile öne çıkmak, reklam almak, beğeni yapmak, hesap satmak ya da ürün satmak gibi birçok alternatif seçeneklerden geçiyor. Tabir-i caizse dijital dünya yeniliklere doymuyor.

sosyal medya, instagram

İnstagram sayesinde cüzi miktarlardan uçuk miktarlara kadar para kazanmak sizin elinizde. Sadece tek bir paylaşımla fazlasıyla güzel diyebileceğiniz bir para kazanabilirsiniz. Bunun için herhangi bir tecrübeye sahip olmak zorunda değilsiniz. Sadece doğru bir stratejiye ihtiyacınızın olduğunu bilin. Tabii ki bu işe girişmeden önce size mantıklı gelen bir yol seçmeniz gerektiğini unutmayın. İnstagram her şeyiyle geniş bir sosyal medya platformu olduğundan haliyle para kazanmanız için yapmanız gerekenler de oldukça kapsamlı.

Son dönemlerde, İnstagram’ın iki yıl önce Youtube’a rakip olarak çıkardığı İnstagram TV diğer adıyla IGTV ile de para kazanmanın mümkün olduğu söyleniyor. Instagram, geliştirdiği video platformu IGTV’de içerik üreticilerine reklam gelirlerinden yayınlanan video başına ücret ödeyeceğini duyurdu. Uzun vadede kazancın ön planda olduğu bu sistemde Instagram video platformuna ciddi yatırım yaparak reklam gelirini artırmayı hedefliyor. IGTV nedir diyecek olursak gelin hep birlikte Instagram’ın video servisi IGTV’ye yakından bakalım.

İnstagram’dan Para Kazanma IGTV ile Mümkün

İnstagram’da hikayeye video atarken sürenin 15 saniye ve gönderi paylaşırken ise 1 dakika olduğu malumunuz. Uzun videoların paylaşılmasının mümkün olmadığı durumda İnstagram tarafından geliştirilen IGTV adeta kurtarıcımız oldu 🙂 IGTV ile maksimum 1 saat uzunlukta ve dikey formatta videolarınızı dilediğinizce paylaşabilirsiniz. Tabii bu sürenin takipçi sayısına göre değiştiğini söyleyebiliriz.

IGTV tamamen mobil dostu. Dikey formatta videoya izin veriyor olmasının sebebi aslında tamamen kullanıcı deneyiminden kaynaklanıyor. Kullanıcı deneyimi demişken bilmeyenler için kısa bir hatırlatma yapmak gerekirse; kullanıcı deneyiminin aslında bir hizmete karşı insanların eleştirisi diyebiliriz. Hizmet sahiplerinin görevi ise kullanıcılara sunduğu ortamı onların direktiflerine uygun şekilde yapılandırmaktır. Konuyu bölmeden tekrar devam edelim 🙂

igtv nedir, instagram tv

IGTV’yi kullanmak için tıpkı YouTube’da olduğu gibi kendinize ait bir kanal açmanız gerekiyor. İnstagram’daki kullanıcılar da herkese açık olan profillerin IGTV kanallarına abone olarak kanaldaki videoları kolay bir şekilde izleyebiliyor.  IGTV’deki videoları izleyebilmeniz için İnstagram’dan ayrı olan uygulamasını indirebilir ya da İnstagram’ı kullanabilirsiniz. Uygulamanın ilk açılışında aktif olan İnstagram hesabınızla uygulamayı kullanmayı tercih ederseniz kolaylıkla IGTV hesabı ve kanalı açabilirsiniz. Ardından IGTV uygulamasının alt kısmındaki profil resminize tıkladıktan sonra ileri seçeneğine tıklayarak kanal oluşturma adımına başlayabilirsiniz. Daha sonra ekrandaki “+” işaretine tıklayarak ilk videonuzu başarılı bir şekilde kanalınıza yükleyerek izleyicilerle buluşturabilirsiniz. Tebrikler! Siz de artık IGTV macerasına atıldınız 🙂

IGTV, kolay kullanımı ve kaliteli içerik anlayışıyla yeni nesil YouTube olarak artık dijital dünya düzeninde para kazanma zincirine katılmış durumda. Tabii IGTV, İnstagram’dan para kazanma yöntemlerinden sadece bir tanesi. Başka yollar yok mu, elbette ki var. O da yazının devamında.

İnstagram’dan Para Kazanma Yolları

instagram

İnstagram’dan para kazanma yolları içinde IGTV’den video içerik paylaşmanın yanı sıra pek çok yöntem bulunuyor. Hangisi daha pratik ya da tercih edilebilir derseniz orasını size bırakıyoruz.

Satış yapabilirsiniz

E-ticaret günümüzde oldukça popüler bir satış platformu. Hele ki koronavirüs salgını döneminde birçok platform e-ticarete yönelmişti. Bu e-ticaret platformları haricinde İnstagram’dan ürün satabilmek de mümkün.

Henüz yeni başlayacağınız bu yöntemde öncelikle hedef kitlenize göre ne tarzda ürün satacağınızı belirlemelisiniz. Bunun için e-ticaret platformlarından ya da İnstagram’da satış yapan yerlerden ürün araştırması yapabilirsiniz. Satacağınız ürüne karar verdikten sonra gelelim pazarlama aşamasına.

  • Ürün resimleriyle birlikte daha çok hedef kitleye erişebilmek için etiketleri (#) kullanın. Örneğin #kozmetik, #ençoksatanlar gibi.
  • Ürününüzün çarpıcı özelliklerini gösteren 15 saniyelik tanıtım videoları hazırlayabilirsiniz.
  • Edindiğiniz hedef kitlenizin analizine cevap verin.
  • Zaman zaman çekiliş yaparak hedef kitlenize jest yapın.
  • Ürünlerinizi satın alan hedef kitlenizin ne kadar memnun olduğunu sizin profilnize yeni gelen insanlara gösterin.

Sponsorluk anlaşması yapabilirsiniz

instagram, sosyal ağ

Sayfanızda amaçladığınız şeye göre dikkat çekici paylaşımlar yaptığınızda firmaların radarına takılırsınız. Bu sayede size sponsorluk teklifi edebilirler. Tabii ki takipçi sayınızın iyi bir düzeyde olması gerekir. İnstagramdan para kazanma yolları arasında sponsorluk anlaşması iyi bir gelir getirir. Ancak sabırlı olmalısınız.

Story reklamları ile para kazanabilirsiniz

İnstagram profilinizde story reklamları paylaşarak reklam anlaşması gerçekleştirebilirsiniz. İnstagram story üzerinden yayımladığınız birden fazla reklam para kazanmanıza yardımcı olabilir.

İnstagram’da para kazanma yolları işte bu şekilde. Ne kadar kendinizi geliştirirseniz o kadar ilerlersiniz. Sosyal medyanın bu gücünü herkes kullanabilir ve kazanç sağlayabilir. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi sabır ve gayret bu işin önemli bir parçası. Tekrar görüşmek dileğiyle. Sağlıcakla kalın.

1Shares