Akıllı Evler (Smart Home) İle Hayatımız Kolaylaşıyor

Akıllı Evler (Smart Home) İle Hayatımız Kolaylaşıyor

Nisan 24, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Akıllı telefonlar olur da akıllı evler olmaz mı? Pek tabii olur 🙂 demişler ve evlerin de akıllısını geliştirmeye başlamışlar. Peki nedir bu akıllı evler, hayatımızın neresinde, ihtiyacımız var mı yok mu ya da akıbeti ne durumda ?

Akıllı Evler Nedir? Ne İşe Yarar?

Akıllı evler, enerji tasarrufu sağlamak amacıyla ortaya çıkan hayatımızı kolaylaştıracak bir sisteme sahiptir. Günümüzde evlerimizden çıkıp işimize, okulumuza, alışverişimize, tatilimize giderken evden birkaç metre uzaklaştığımızda hepimizin aklından “acaba ütünün fişini çektim mi, kapıyı kilitledim mi , ışıkları söndürdüm mü” gibi cümleler geçer. Akıllı evler sayesinde bu düşüncelere tamamen veda edeceksiniz.  Akıllı telefonlarınıza eviniz için yüklediğiniz programlardan evinizde kurulu olan sistemi rahatça yönetebilir ve evinizi buradan kontrol edebilirsiniz. Daha bitmedi !

akıllı evler, smart home, teknoloji
Akıllı evlerin temel üç bileşeni : Güvenlik, tasarruf ve konfor…
  • Ev sahipleri evlerine yakın mesafede iken kilit sistemi devreye girerek garaj kapısını açar.
  • Akıllı aydınlatma sistemi sayesinde evlerinizde sizin bulunmadığınız odalarda yanan ışıklar otomatik olarak kapanır.
  • Akıllı sulama sistemi toprağınızın nemliliğini ölçerek bahçenizi sulayabilir ve organik yaşamınıza katkıda bulunabilir.
  • Havanın kararmasına ve güneşin doğmasına göre planladığınız sistem ile siz evde olmasanız bile perde ve panjurlarınız açılıp kapanır.
  • Evinizde olmadığınız zamanlarda eviniz havalanır.
  • Hareket algılayıcıları sayesinde kapılar açılıp kapanır.

Dahası mı ? Elbette dahası da var :

Akıllı Evler İle En Üst Seviyede Güvenlik!

Şimdiki zamanda kullanılan güvenlik sistemlerinden daha kuvvetli bir güvenlik sistemine sahip olabileceksiniz. Güvenlik olarak sadece evinizin güvenliğini düşünmeyin. Kapıyı bir kedinin tırmalamasından tutun da evdeki haşarı çocuğunuzun evde tehlikeli hareketlerde bulunmasına kadar kuvvetli sensörler ile her şeyden haberdar olacaksınız. Hırsız, yangın, su baskını, elektrik kaçağı gibi konularda gözünüz arkada kalmayacak.

Akıllı Evlerle Zamandan ve Maddiyattan Tasarruf!

Vakit nakittir tabii ki. Örnek olarak akıllı evler için uygulana, siz uyanmadan 15 dakika önce kahvaltıyı hazırlayan bir sistem mevcut.  Bu sistem sayesinde işe gitmek için uyandığınızda kahvaltı hazırlamaktan ötürü işe geç kalma stresi yaşamıyorsunuz. Ya da rahatına düşkün olup kahvaltı hazırlamayı sevmeyenler ve hazırcı olanlar için de bulunmaz bir nimet tabii ki 🙂 Öte yandan, siz evde yokken evinizde kurulu olan akıllı ev sistemi sizin evde olmadığınızı anladığı anda açık unutulan ışığı kapatır, prizde takılı olan fişin elektriğini tamamen kesebilir. Kışın ısıtma, yazın soğutma sistemlerinizi de kontrol ederek hem yakıttan, hem enerjiden tasarruf sağlar. Böylece kabarık elektrik faturalarınızı makul seviyelere indirebilirsiniz.

Akıllı Evler Sayesinde Konforu ve Eğlenceyi Birlikte Yaşayacaksınız…

Akıllı evler konforu ve eğlenceyi sizlerle buluşturuyor. Ortamdaki sesin yüksekliğine göre televizyonunuz ve diğer eğlence sistemleriniz seslerini kendi ayarlayabiliyor. Herhangi bir nedenden ötürü televizyon başında olamadığınızda dizinizi ya da ana haber bültenini kaçırdığınızda akıllı eğlence sistemi otomatik olarak kaydediyor ve eve geldiğinizde size düşen sadece televizyonunuzu açıp ayaklarınızı uzatıp keyifli bir şekilde izlemek.

Akıllı Evler Hızla Gelişiyor

Apple, Google ve Microsoft gibi dev teknoloji firmaları bu işe el atmış durumda. Apple’ın geliştirdiği HomePod denilen sistem akıllı evler için gerçekten çok önemli bir sistem. HomePod bir hoparlör sistemi. Bu sistem ile akıllı telefonlarınız olmadan da talimat verebileceksiniz. Örneğin, HomePod ‘a “ışıkları kapat” ya da “alarm sistemini etkinleştir” dediğinizde HomePod, talimatlarınızı gerçekleştirebilecek. Ayrıca genel olarak binaya yönelik akıllı sistemler evinizin mutfağında, banyosunda ve diğer bölümlerinde de detaylı olarak eklenecek. Yani artık binanın genelinden özel alanlarda daha detaylı olarak akıllı sistemler devreye girecek. Suyun sıcaklığını otomatik ayarlayan duş sistemleri ve akıllı tuvaletler banyolarda yerini alacak. Mutfaklarda ise, bir kontrol panelinden her şeyi kontrol edebilir noktaya geleceğiz. Örneğin siz gelmeden fırınınız devreye girecek ve iş dönüşü sıcacık yemeğiniz hazır olacak.

 Akıllı evler, önümüzdeki 20 yıl kadar bir zamanda ya da belki de daha erken bir zamanda hayatımızın içine girecek ve bizler için gerçekten her şey daha da kolay olacak. Akıllı evler ile konforlu yaşamayı kim istemez ki?

Akıllı Evler Gibi Evlerimiz Akıllı Olabilir Mi ?

Evlerimizi akıllı evlere dönüştürmemiz elbette mümkün. Akıllı ev sistemlerini ihtiyacınıza ya da isteğinize göre şekillendirip evinize adapte edebiliyorsunuz. İlla ki bu sistemle üretilmiş bir ev satın almanıza gerek yok. Evinizde bir internet olması yeterli. Geriye kalan ise çok basit. Bence akıllı evler için kullanılan sistemleri evlerine taşıyacak olan kişiler kesinlikle güvenlik ve ısıtma sistemlerini tercih etmeli. Isıtma sistemi için kombinize takılan çok basit bir aparat sayesinde kombinizin çalışmasını tamamen telefonunuzdan kontrol edebilirsiniz. Güvenlik sistemi için ise akıllı güvenlik kameraları mevcut. Bunların en güzel yanı sesli bir şekilde komut alıyor olmaları. Herhangi bir tehlike olduğunda anında haberiniz olabilir. Akıllı ampüller kullandığınızda akıllı telefonunuzdan ampülün parlaklığını ayarlayabilir, kapatıp açabilirsiniz. Ve daha bir çok sistemi tercihinize göre evinize kurdurabilir, konforun, güvenliğin ve büyük ölçüde tasarrufun tadını çıkarabilirsiniz. Gelecekte de akıllı evlerin akıllı şehirlere dönüştüğünü göreceğiz.

0Shares