Kalabalıktan Uzak Tatil Yerleri

Kalabalıktan Uzak Tatil Yerleri

Haziran 20, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Kalabalıktan uzak tatil yerleri eğlence ve dinlenmeyi bir arada yaşayabileceğiniz pek çok farklı seçenekten oluşuyor. Ülkemizin her bir köşesinde keşfedilmeyi bekleyen o kadar güzel yerler var ki insan seçim yapmak konusunda zorlanabiliyor.

Herkesin farklı bir tatil anlayışı var. Çok şanslıyız ki ülkemizde herkese hitap eden sayısız güzellikler var. Pandemi sonrası yaşamın her alanında hatta kendi düşünce yapımızda dahi olan değişimler tatil anlayışımızda da biraz daha korumalı seçenekleri ön plana çıkardı. Kontrollü sosyal hayat derken mümkün olduğunca kontrollü tatil alternatifleri daha cazip hale geldi. Şehirlerarası yasakların da kademeli bir şekilde kalkmasından sonra kalabalıktan uzak tatil yerleri keşfetmeye başladık.

karavan, tatil, kalabalıktan uzak sakin tatil yerleri

Koronavirüs ile birlikte butik otel ve kiralık ev arayışı artmaya başladı. Bunun yanı sıra ailelerin kendi ortamını yaratabileceği yürüyen oteller yani karavan tatilleri de oldukça fazla rağbet gördü. Ayrıca karavanla tatil nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir sorusuna cevap arıyorsanız karavan tatili yazımıza bakabilirsiniz.

Koronadan dolayı düzenli olarak her yıl gittiğimiz yerlerden ziyade belki de önceden hiç keşfetmediğimiz, az bilinen ve sakin huzurlu tatil yerleri hepimizin tercihi oldu. Biz de doğa ile iç içe kalmak ve deniz-kum-güneş üçlüsünde koronavirüsten uzak harika bir tatil geçirmek isteyenler için korona döneminde kalabalıktan uzak tatil yerleri önerileri hazırladık. Şimdiden sizlere sosyal mesafeli tatiller 🙂

Kalabalıktan Uzak Tatil Yerleri : Selimiye / Marmaris

Ege’nin doğa harikası yerlerinden bir tanesidir Selimiye. Gün içerisinde mavinin her tonlarını görebileceğiniz tertemiz ve muhteşem denizi ve huzur dolu ortamıyla Selimiye sizin için iyi bir tercih olabilir.

selimiye marmaris, kalabalıktan uzak sakin tatil yerleri

Kaynak

Eğer bu sessiz sakin tatil beldesine İç ve Doğu Anadolu bölgelerinden gelecekseniz Kayseri, Konya, Denizli; Marmara Bölgesi’nden İzmir ve Aydın; Güneydoğu Anadolu ya da Akdeniz bölgesinden geliyorsanız sahil şeridi istikametini ya da daha alternatif yolları veya Karadeniz bölgesinden gelecekseniz İç Anadolu bölgesinden geçip yine Denizli istikametini takip ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Selimiye varış süresi ve gideceğiniz yol güzergahları bulunduğunuz yere göre değişebilir. Bunun için mutlaka navigasyonu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Antalya Sakin Tatil Yerleri : Kekova

kekova, antalya, antalya sakin tatil yerleri

Akdeniz bölgesinin en hareketli turistik yerlerinden biri olan Antalya’nın da elbette sakin ve kalabalıktan uzak tatil yerleri var. Demre’ye bağlı Kaleköy ve Üçağız açıklarında bulunan küçük bir ada olan Kekova bunlardan bir tanesi. Eski zamanlardan kalma antik kentin denize batmış olmasından dolayı aynı zamanda “Batık Şehir” olarak da bilinen Kekova, sessiz sakin tatil yerleri arayanlar için uygun bir yer. Akvaryum koyu ve nezih kafeleriyle arınmaya birebir olan Kekova’ya ulaşım Demre’ye kadar karayolu ile sağlanıyor. Sonrasında tekneyle yola Kekova’ya geçebiliyorsunuz. Kekova’ya gitmek için bir diğer alternatif ise Kaş. Günün belirli saatlerinde Kaş’tan da Kekova’ya tekne seferleri düzenleniyor.

Marmara’nın Saklı Cenneti : Oylat

Kaynak

Muhtemelen çoğu okuyan “aa ben burayı bilmiyordum” diyecek 🙂 Marmara’da sakin tatil yerleri arasında yer alan Oylat, Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunuyor. İnegöl merkeze sadece 11 km uzaklıkta doğa harikası ve temiz havasıyla Oylat aynı zamanda kaplıca ve hamamlarıyla ünlü bir tatil beldesi.

Zigana Köyü

Kaynak

Gümüşhane’ye bağlı ancak Trabzon ile sınır olan Karadeniz’in sakin tatil yerlerinden Zigana Köyü, korona döneminde bol oksijenli tatil yerleri arayanlar ve kamp yapmak isteyenler için tercih edilebilir. Köydeki halkın neredeyse hepsinin emekli olması kalabalıktan uzak bir tatil beldesi olmasını sağlayan en önemli faktör. Tabii ki Zigana Köyü içerisinde yer alan doğa harikası Limni Gölü de mutlaka görülmeye değer.

Gideros

Kaynak

Kastamonu iline bağlı Cide ilçesine 12 km uzaklıkta bulunan ve zamanında Cenevizlilerin de yaşadığı Gideros, mavi ve yeşilin her tonunun sizi cezbedeceği sakin tatil yerlerinden bir tanesi. Karadeniz’in hırçın olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak Gideros’ta deniz oldukça dingin. Bunun sebebi ise koyun denizle birleştiği ağız kısmının dar olması.

İğneada

Kaynak

Marmara bölgesinin biraz daha batısına kayalım. İstanbul’u aşıp Tekirdağ’ı da geçtikten sonra Kırklareli sınırları içerisinde en uzun sahil şeridine sahip beldelerden bir tanesi olan İğneada’ya varıyorsunuz. Karadeniz’e kıyısı olan kalabalıktan uzak tatil yapmak isteyenlerin uğrak yeri olan İğneada, yüzölçümü olarak Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarına sahip. Hem denize girmek hem de doğayla iç içe tatil yapmak istiyorsanız İğneada’yı tercih edebilirsiniz.

Pygela

Kaynak

Kuşadası’na 3 kilometre uzaklıkta Argos Kralı Agamemnon ve askerleri tarafından kurulan Pygela, Ege’deki saklı cennetlerden bir tanesi. Truva Savaşları’nın gerçekleştiği dönemde Agamemnon ve askerlerinin dinlendiği ve savaş gemilerini onardığı yer olan Pygela’da bulunan şifalı sular sayesinde askerlerin hemen iyileştiği biliniyor.

Benim için tatil tarihi yerleri keşfetmek diyorsanız Pygela da aynı zamanda sizin için uygun bir yer. Bunun yanı sıra açık alanda gezebileceğiniz alternatif birçok tarih kokan yerler mevcut.

Sagalassos

Akdeniz’de keşfedilmemiş yerler arasında tarihi eski yerleşim yeridir Sagalassos. Burdur’un Ağlasun ilçesine vardığınızda Sagalassos tabelasını takip ederek 7 km daha gittiğinizde yaklaşık 1450-1600 rakımdaki antik kente varıyorsunuz. Zamanında pek çok farklı medeniyetlerin yaşadığı Sagalassos’da yerleşimin milattan önce 6500’lü yıllarda olduğu söyleniyor.

sagalassos, keşfedilmemiş tatil yerler, tarihi yerler

18.yüzyılda XIV.Louis Fransız bir diplomatı görevlendirerek bu antik kentin keşfedilmesini ve bilimsel çalışmaların gerçekleşmesini sağlıyor. 18.yüzyıldan sonra zaman içerisinde unutulan Sagalassos, son dönemde yeni yeni keşfedilmeye başlanan tarihi yerlerden bir tanesi. Ayrıca Sagalassos 2009 yılında UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’ne girmiş önemli bir antik kenttir.

Göbeklitepe

Urfa Kebabı ve Balıklıgöl’ün adresi Şanlıurfa’nın 20 km kuzeydoğusunda bulunan neolitik döneme ait Göbeklitepe 300 metre çapında 15 metre yüksekliğinde görüş alanı oldukça fazla bir yerdir. Yeryüzündeki ilk inancın merkezi olduğu söylenen Göbeklitepe, tarihin en eski tapınağından bile daha eski bir yerdir.

keşfedilmemiş tatil yerleri

Göbeklitepe’de yer alan mağaranın duvarlarında avcılık ve hayvan figürlerinin yer alması arkeologlara göre burada farklı kabinelerin de yaşadığının bir işareti. İnsanların bu dönemde yerleşik tarım yaptığı da söyleniyor. Ayrıca bu tarihi tapınak 2011 yılında UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’ne girmiştir.

Efes Antik Kenti

efes antik kenti, ephesus, izmir

Milattan önce 6000 yıllara dayanan geçmişinde pek çok medeniyeti barındırmış olan Efes, ülkemizin en önemli tarihi yapılarından bir tanesi. Hristiyanlar için önemli bir dini merkez olan Efes, söylentilere göre kadın savaşçılar tarafından kurulmuş bir antik kenttir. Bu yüzden kent, ismini “Ana Tanrıça Kenti” anlamına gelen Apasas’tan almıştır. Günümüzde İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Efes Antik Kenti, İzmir merkeze 69 km, Kuşadası’na ise 19 km uzaklıktadır. Efes Antik Kenti içerisinde yer alan Antik Tiyatro, Hadrian Tapınağı, Celsus Kütüphanesi, ticaret merkezi olan Agora, hamamların ve tuvaletin bulunduğu; aynı zamanda halkın kaynaştığı Kuretler Caddesi, Aşk Evi, Yamaç Evler, Meryem Ana Kilisesi, St. John Bazilikası ve Yedi Uyuyanlar Mağarası görülmeye değer yerlerdendir.

Bu zorlu süreç, tatil yapmanıza engel değil. Eskisi gibi çok sevdiğiniz tatil beldelerine gidip kalabalığın içerisinde rahat eğlenmek yerine kalabalıktan uzak tatil yapılacak yerler keşfedip özel aracınızla ya da bir karavan kiralayıp doğa ile iç içe sakin huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Tabii ki sosyal mesafeye uymayı ve kendinizi korumayı unutmayın. Bizim için sessiz tatil yerleri önerileri yukarıdakilerden ibaret. Ancak elbette kalabalıktan uzak tatil yerleri için buraya sığdıramadığımız pek çok seçenek var. Sizin de bildiğiniz keşfedilmemiş tatil yerleri varsa aşağıya yorum olarak yazabilir ve diğer okurların keşfetmesini sağlayabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

0Shares