En İyi Spor Araba Markaları

En İyi Spor Araba Markaları

Haziran 19, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Spor araba hız tutkunlarının hayalidir. Motor performanslarıyla otomobil tutkunlarını kendine aşık eden spor otomobiller günümüzde ergonomiden taviz vermiyor. Son teknolojilerin kullanılmasıyla birlikte en iyi spor araba markaları kullanıcıların oldukça ilgisini çekiyor.

En İyi Spor Araba Markaları ve Başarı Hikâyeleri

en iyi spor arabalar, markaların başarı hikayesi

En iyi spor araba markaları denilince Aston Martin, Bentley gibi markalar başı çekiyor. Tasarım harikası spor otomobiller otomobil sektöründe baş döndürücü tasarımları ve özellikleriyle hepimizin adeta gözlerini kamaştırıyor. Spor araba ve markalarına az çok aşinayız ama daha önce incelediğimiz BMW’nin tarihi ve Mercedes’in tarihi gibi bu otomobillerin de kuruluş hikayelerini ve bilinmeyen özelliklerini de yakından incelemek gerekiyor. İşte dünyanın en iyi spor otomobil markaları ve onların başarısı…

Aston Martin

James Bond film serisinde ünlenen Aston Martin’in hikayesi Londra’daki bir atölyede başlar. Robert Bamford ve Lionel Martin’in birlikte kurduğu Bamford ve Martin LTD isimli şirket teknolojik otomobil yaratma felsefesiyle otomobil sektöründe hızlı bir giriş yapar. Daha sonra bugünkü ismini alan bu otomobil devi ilk otomobilini 1914 yılında kullanıcılarla buluşturur. Aynı zamanda Aston Martin, üretilen otomobillerine son parçayı takan kişinin adını yazmakta ve o günden bugüne gelenek haline gelen bu jest halen devam etmektedir.

aston martin

1920 yıllarında Fransız Grand Prix’i için iki adet yarış otomobili üreten Aston Martin, dünyaya adını duyurduktan sonra çok daha kurumsal ve değerli bir marka haline gelir. Tasarıma oldukça önem veren Aston Martin, bütün otomobil tasarımlarında altın oranı uygular. Ayrıca bütün otomobillerinde neredeyse hiç plastik kullanılmaz. Aston Martin için bu durum otomobil sektöründe gücün simgesini ifade eder. Geniş bir hayran kitlesine sahip olan Aston Martin tamamen otomasyon ve fabrikasyondan uzak kalarak sağlam otomobil anlayışıyla varlığını sürdürmeye devam eder.

Maserati

maserati logosu, en iyi spor araba markaları

En iyi spor araba markaları arasında yer alan Maserati’nin hikayesi 1914 yılında İtalya’nın Bologna şehrinde başlar. Alfieri, Ettore, Ernesto ve Bindo adındaki Maserati kardeşler otomobil ve motorlara olan ilgisi nedeniyle Societe Anonima Officine Alfieri adını verdikleri, Maserati markasının temelini oluşturan şirketi kurar.

20.yüzyıl döneminde butik otomobil üreten markalar arasında yer alan Diatto’ya Maserati kardeşler yarış aracı ile ilk otomobillerini ürettikten bir süre sonra Diatto ani bir kararla motor sporlarından çekilmeye karar verir. 104 yıllık markanın zamanla devleşmesinin başlangıcı işte bu olaydan sonra başlar. 1926 yılında Sicilya’da gerçekleşecek yarış için Maserati tarafından üretilen yarış otomobilini dört kardeş arasından Alfieri kullanır ve Sicilya’daki Targa Florio parkurunda bu otomobil tüm hünerlerini göstererek yarışta birincilik elde edilir.

Bunun sonrasında Maserati 4,6, 8 ve 16 silindirli yarış otomobilleri üretir. 1932 yılında Alfieri’nin ölümü kardeşlerini derinden üzse de üç kardeş bıkmadan usanmadan yarış otomobilleri üreterek yarışlarda galibiyet elde etmeye devam eder. 1950’li yıllarda Maserati, yarış otomobillerinin yanında normal otomobil de üretme kararı alır. 1957 yılında Maserati’nin 3500 GT modeli ilk seri üretim aracıdır. Bir süre sonra bu otomobilin cabrio yani üstü açık modeli de üretilir. Fabrika çıkışından üretimin sonuna kadar bu otomobil çok rağbet görür ve o dönemde 2200’den fazla satılır.

maserati quattroporte

60’lı yıllarda ise Maserati, otomobil tasarım anlayışını değiştirerek dört kapılı Quattroporte modelini üretir. Maserati Quattroporte aynı zamanda “Dünyanın ilk sportif lüks sedanı” olur. Quattroporte modelinin sonrasında Maserati, ürettiği Ghibli modeli ile otomobil sektörüne aynı zamanda bomba etkisi yaratır. 1990’lı yıllarda Fiat grubu tarafından başarılı markanın yüzde 51’lik hissesi satın alınır. Daha sonra 1997 yılında Fiat, hissesini Ferrari’ye devreder ve 3200 GT modeli yerine Coupe ve Spyder modelleri üretilmeye başlanır. Böylelikle V8 motora sahip GranTurismo ve GranCabrio ortaya çıkmış olur.

2000’li yıllarda ise markanın en uzun soluklu otomobili Quattroporte modeli V8 motoruyla özdeşleşerek Pininfarina sayesinde evrim geçirerek yollara çıkar. 2013 yılında ise Quattroporte, GranTurismo, GranCabrio ve Ghibli modelleri sevilen dörtlü haline gelir. Günümüzde en yeni SUV modelleri arasında yer alan Levante, Maserati’nin gücüne güç katar.

Tridente adındaki Maserati’nin ikonik logosu Bologna’yı ve Maserati otomobillerinin başarı, tasarım, performans ve teknolojisini ifade eder. Maserati logosundaki üç başlı mızrak ise Neptün Çeşmesi’ndeki deniz tanrısı Neptün’ün mızrağıdır.

Porsche

porsche logosu

En sevilen spor otomobillerden biri olan ve ülkemizde de pek çok modellerini gördüğümüz Porsche’nin macerası ise 1947 yılında Ferry Porsche ile başlar. 1950-1960 dönemlerini traktör üreterek geçiren Porsche uçak motorlarına el atar.  1970’li yıllarda tam anlamıyla zirveye oturan Porsche, 911 modeliyle otomobil sektörüne gücünü gösterir. Need For Speed oyununa dahi konu olan Porsche’nin 356, 917, 917 Targa, 924, 718, 934, 936 gibi modelleriyle hız yapmak muhteşem bir tutkudur 90’lı dönemde. Ancak daha sonra üretimine son verilen bu otomobillerin yerini zaman geçtikçe daha teknolojik; tasarım ve performans anlamında gelişerek günümüze gelen Boxster, Cayman, 911 GT3 gibi modelleri yer alır. Ülkemizde ise en çok kullanılan Porsche modelleri Cayman, Panamera, Cayenne’dir.

McLaren otomobillerine ürettiği motorlarla Formula yarışlarında pek çok zaferler elde eden Porsche markası, Ferdinand Porsche’un torunu Ferdinand Piech sayesinde Volkswagen ailesine katılmış ve sonrasında Porsche’un hisselerinin yarısı Volkswagen tarafından alınmıştır. Günümüzde ise sevilen marka, Volkswagen bünyesinde otomobil pazarında yer almaya devam etmektedir.

Jaguar

Lüks ve konforu bir arada tattıran İngiliz markası Jaguar, 1920 yıllarında Swallow Sidecar Company ismiyle otomobil sektörüne giriş yapar. Yaklaşık bir asırdır birbirinden harika tasarımlara sahip otomobil üreten Jaguar modelleri, 50’li yıllardaki James Bond filminde kullanılır.

Lüksün yanında sportifliğe de oldukça önem veren Jaguar, Hollywood ünlülerinin de sevilen otomobil markalarından bir tanesi. Özellikle “havalı kral” olarak da bilinen Steve McQueen’in otomobil koleksiyonunda Jaguar’ın yarış arabası JK-SS yer aldı. Aslında Jaguar’ı başarıda zirveye ulaştıran 1940 ve 90’lı yıllar oldu. O dönemde ürettiği XK120, XJ220 gibi dünyanın en hızlı otomobilleri Jaguar’a güç kattı. Aynı zamanda XK120 modeli Hollywood’un altın çağında birçok yıldız tarafından beğenilmişti. Günümüzde bu modelin İsviçre’de sergilendiği biliniyor.

jaguar logosu

1960’lı yıllarda ise E-tipi Jaguar hem otomobil sektörü hem de halk tarafından oldukça beğenilmişti. Hatta Ferrari’nin sahibi Enzo Ferrari tarafından bile “bugüne kadar yapılmış en güzel araba” şeklinde övgü yağmuruna tutulmuştur.

Jaguar, ürettiği otomobillerin dış tasarımı kadar iç tasarımına kadar oldukça fazla önem veriyor. Kaliteli işçiliğin hakim olduğu Jaguar modellerinden XJ’de ise İskoç Angus boğasının derilerini kullanıyor.

Jaguar’ın otomobillerinde kullandığı amblem ise krom şeklinde yer alıyor. Yeni tasarımlarda şekil itibariyle otomobil yaylarının güvenliğini tehlikeye attığından ileriye atılan Jaguar yerine yırtıcının resmi olan logo kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde Hindistan devi Tata Motors bünyesinde yer alan Jaguar, tasarımlarında İngiliz esintisini taşımaya devam ediyor.

Bentley

bentley logosu

En iyi spor araba markaları ve günümüzün lüks otomobilleri arasında yer alan Bentley, 1919 yılında İngiltere’de Walter Owen Bentley tarafından kurulmuştur. İlk zamanlarda sadece motor ve şasi üreten Bentley markası, 2.Dünya Savaşı sonrasında tam anlamıyla lüks otomobiller üretmeye başlamıştır. 1931 yılında Rolls Royce bünyesine geçtikten sonra 1998 yılına kadar kullanıcıya hitap eden konforlu ve tasarım harikası otomobiller üretmeye devam etmiştir. Akabinde Volkswagen’e satılan Bentley, ürettiği otomobillerle Le Mans yarışlarında 6 defa birincilik kazanmıştır.

Günümüzde merkezi Manchester yakınlarındaki Cheshire’da bulunan Bentley; Continental, Flying Spur, Brooklands ve Mulsanne modelleri ile ülkemizde kullanılan lüks otomobiller arasında yer almaktadır. Ürettiği otomobillerle başarısına başarı katan Bentley, Bentayga modeliyle de SUV üretimine el atmış durumda.

En iyi spor araba markaları yenilikçi tasarım anlayışının yanı sıra başarılarıyla da takdir görmeye devam ediyor.

1Shares