Renault Megane Sedan 2018 Test İncelemesi

Renault Megane Sedan 2018 Test İncelemesi

Mayıs 28, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Merhaba Digital Yazarlar takipçileri. Yeni bir test ile karşınızdayız. Bugünkü testimizin konusu Renault Megane Sedan 2018 1.5 dCİ Icon EDC olacaktır.

Bildiğiniz üzere uzun zamandır Renault Megane Sedan karşımızda yoktu. Bunun yerine bir dönem Türkiye piyasasında Megane HB’in sedanı olarak Fluence kullanılıyordu. Ancak Renault flaş bir kararla Fluence‘ın üretimini durdurma kararı aldı ve Megane Sedan 2009 yılından sonra kendine özgü yepyeni tasarımıyla tekrar karşımızda.

Renault Megane Sedan 2018 Dış Tasarım

Dış tasarımına baktığımda Renault Megane Sedan’ın da ağabeyi Talisman’dan izler taşıdığı belli oluyor. Ön görünüm tamamen Megane HB’in aynısı. En üst model Icon’da görülen C görünümlü Pure Vision Led ön farlar, farların arasında çukur görünümünü oluşturan krom hatlar, ince yapıya sahip ön ızgarası ve ızgaranın tam ortasına konumlandırılmış Renault amblemi ile gayet çekici gözüküyor.  Yan görünüme baktığımızda, her ne kadar Renault Megane Sedan makam aracı gibi gözükse de kapı altlarındaki kabartmalar ile birlikte biraz sportif bir görünüme sahip olduğunu hissedebiliyorsunuz. Arka görünüme geçtiğimizde ise sert görünümlü arka stop LED farlarını ve Talisman’ın arka tasarımına benzerliğini net bir şekilde görebiliyoruz. Icon modeline sahip Renault Megane Sedan araçları fabrikadan çıkarken arka camlar karartılmış şekilde çıkıyor. Bu da hem makamvari görünümünün olduğunu destekliyor hem de sanki üst segment bir araç görünümü veriyor.  Bunun yanı sıra artık günümüzde neredeyse bütün arabalarda kullanılan eller serbest bagaj kapağı da bu araçta bulunan özellikler arasında.

Renault Megane Sedan 2018 İç Tasarım

Renault Megane Sedan İç Tasarım
TFT ayarlanabilir ekran göstergesi ve farklı iç tasarımıyla Renault Megane Sedan…

İç tasarıma bakacak olursak gözüme çarpan detaylardan bir tanesi analog gösterge yerine artık tamamen dijital göstergenin yer almış olması idi. 7” TFT ekrana sahip dijital göstergeyi sürüş modunuza veya zevkinize göre istediğiniz şekilde değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca Icon modelini alacaksınız Head Up Display’i de opsiyonel olarak alabiliyorsunuz. Bizim test aracımızda maalesef yoktu. Bu ekran ile hız göstergesini ve navigasyonu dikkatinizi dağıtmadan rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Ön konsolda bulunan 8.7 inçlik dokunmatik ekran ile aracınıza ait teknik özelliklerinden tutun da sürüş modlarına ve iç ambiyansa kadar her şeyi görebiliyor ve değiştirebiliyorsunuz. Icon donanımında Multi Sense adı verilen kapı içi aydınlatmalarında özellikle gece araç iyi ambiyansının güzel olması ve bu ambiyansı istediğiniz gibi değiştiriyor olmanız sürüşünüzü daha renkli, konforlu ve zevkli hale getiriyor. Fakat Renault ‘nun eksik olduğu tek nokta iç dizaynında kullandığı malzemelerin hala plastik olması ama ona rağmen Fluence’a göre Renault Megane Sedan tasarım ve kalite açısından oldukça iyi.

Renault Megane Sedan 2018 Versiyonları ve Teknik Özellikleri

Renault Megane Sedan Joy, Icon ve Touch olmak üzere 3 farklı donanım, dizel ve benzinli olmak üzere 2 farklı motor ile satılıyor.

Joy Donanımı

 • 1.6 16V 115 BG Manuel Şanzıman
 • 1.5 dCİ 90 BG Manuel Şanzıman
 • 1.5 dCİ EDC 110 BG Otomatik Şanzıman

Touch Donanımı

 • 1.2 TCe 130 BG EDC Otomatik Şanzıman 
 • 1.5 dCi 110 BG Manuel Şanzıman
 • 1.5 dCi EDC 110 BG Otomatik Şanzıman

Icon Donanımı

 • 1.2 TCe 130 BG EDC Otomatik Şanzıman
 • 1.5 dCi 110 BG Manuel Şanzıman
 • 1.5 dCi EDC 110 BG Otomatik Şanzıman

Benim test aracım 1.5 dCİ EDC 110 BG Icon modeliydi. Icon modeline sahip özelliklere bakacak olursak:

 • Cruise Control
 • Yokuş Kalkış Destek Sistemi
 • Eller Serbest Park Sistemi(Kontrol Paketi)
 • Güvenli Mesafe Uyarı Sistemi(Sürüş Paketi)
 • Şerit Takip Sistemi(Sürüş Paketi)
 • Kendiliğinden Kararan İç Dikiz Aynası
 • Elektrikli Katlanan Dış Dikiz Aynaları

Daha fazla özellik ve Renault Megane Sedan hakkında bilgi için Renault Türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Renault Megane Sedan Sürüş Keyfi

Renault Megane Sedan ile 20 km kadar bir test sürüşü gerçekleştirdik. Dik bir bayırı çok rahat çıkabilen bir motora sahip. Yokuş kalkış destek sistemi ile kesinlikle bayırda durduğunuzda aracı geri sarkıtmıyor. Start&Stop sistemine sahip olduğundan frene basıp durduğunuz anda ayağınızı frenden kaldırana kadar aracı çalıştırmıyor ve yakıt tasarrufu yapmanızı sağlıyor. Virajları yüksek hızlar ile oldukça rahat bir şekilde alabiliyorsunuz. Fluence’a göre yol tutuşu oldukça geliştirilmiş. Renault Megane Sedan’da Neutral, Eco, Sport, Comfort ve Perso olmak üzere 5 farklı sürüş modu mevcut. Perso modunda sürüşünüzü istediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz. Sport modunda gaz tepkisi oldukça hassas iken direksiyon sertleşiyor. Eco modunda ise gaz tepkisi tamamen pasif ve direksiyon daha yumuşak oluyor. 6 ileri tam otomatik olan bu aracın 0-100 km aralığında hızlanması ise yaklaşık 12,5 saniye sürüyor. Yakıt tüketimine bakacak olursak şehir içinde 4.5 lt/100 km iken şehir dışında ise 3.7 lt / 100 km gibi bir değer söz konusu.

Bir testimizin daha sonuna geldik. Renault Megane Sedan’ı her yönüyle ele aldık.  Yeni testler için takipte kalın. Renault Megane Sedan ve Honda Civic karşılaştırma yazımızı da yine otomobil kategorimizden okuyabilirsiniz.

0Shares