Akıllı Sabunlar Dünyayı Temizliyor…

Akıllı Sabunlar Dünyayı Temizliyor…

Haziran 6, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Çevre dostu akıllı sabunlar ile dünya çok daha temiz bir yer olacak gibi gözüküyor. Kimyasal atıklar, petrol sızıntıları, zehirli atıklar toprağı ve denizi hem kirletiyor hem de zehirledikleri bölgelerdeki canlı yaşamını da yok ediyor.

Son yıllarda hızla artan ve ekolojik dengeyi bozacak hale getiren bu durum karşısında bilim adamları da boş durmadı. Teknolojinin nimetlerinden faydalanarak dünyayı bu zehirli ve kimyasal atıklardan temizlemek için, en temel temizlik maddesi olan sabun üzerinde birçok farklı uygulama ve araştırma yaptılar.

Bu çalışmaların sonucunda, herhangi bir ortam içerisinde bulunan zararlı maddeleri ayrıştırıp temizleyen akıllı sabunlar ortaya çıktı. Üstelik bu teknoloji ile kimyasal atıklardan zarar gören canlılar da kurtarılabilecek.

Akıllı Sabunlar ve Sakızla Bir Araya Gelirse

sabun köpükleri
Akıllı sabunlarla tertemiz bir dünya mümkün.

Massaschusetts Institute of Technology’de geliştirilen bir diğer akıllı sabun için çok yakından aşina olduğumuz sakız kullanılmış. Sakızın hammaddesi ile üretilen sıvı sabundan oldukça etkileyici sonuçlar elde edilmiş.Petrol kirliliğini, kırmızı çamur gibi zehirli atıkları temizlemek ve sızıntıların yayılmasını engellemek amaçlı aynı zamanda bariyer görevi gören sakızlı sabunlar aynı zamanda geri dönüşüm de sağlıyor.

Bir Alüminyum atığı olarak ortaya çıkan kırmızı çamur üzerinde yapılan çalışmada sakız hammaddeli sabun, çamuru zehirsiz, yapışkan bir malzemeye dönüştürüyor. Oluşan bu yeni madde çatılarda dayanıklı bir yalıtım malzemesi olarak kullanılabiliyor.

Akıllı Sabunlar ile Mıknatıs Etkisi

Bristol Üniversitesinde geliştirilen sabunun hammaddesinde demir elementi yer alıyor. Özellikle petrol sızıntısı olan yerlerde, kirlenmiş kıyı şeritlerinde kullanılan bu sabunlar, uygulandıkları bölgeyi tamamen temizleyebiliyorlar. Püskürtme yöntemi ile uygulanan temizlik işleminin ardından, mıknatısla donatılmış ekipmanla kalan köpükler ortamdan uzaklaştırılıyor. Sabunun içerisindeki demir elementi bu harika buluşun başrolünde.

Akıllı Sabunlar Soyadan Üretiliyor

soyadan akıllı sabun üretimi
Soya fasulyesi ile gelen temizlik…

Savannah Nehri etrafınının temizliğinde kullanılan, soya yağından oluşturulan temizleyici jel sabunlar ile harika sonuçlar elde edildi. EOS Remediation isimli bir firmanın özellikle topraktaki zehirli maddeleri ayrıştırmak ve toprağı iyileştirmek için geliştirdiği akıllı sabunlarla toprakta uzun süreli bir iyileşme sağlanıyor.

Akıllı Sabunların Geleceği

Sıcaklık, ışık, sıcaklık, su, toprak gibi şartlara ve kullanılan yüzeye bağlı olarak temizlik yapabilen akıllı sabunlar ile ilgili çalışmalar halen devam ediyor. Şimdilik büyük atıkların ve yaygın olarak kirliliğin bulunduğu alanların temizliğinde kullanılan akıllı sabunlar, yakın gelecekte ev tipi modellemeleriyle pek çok farklı alanda da yaygınlaşacak gibi duruyor. Daha iyi bir dünya, daha temiz bir çevre için yapılan bu çalışmaların biz de takipçisi olacağız.

Kaynak : http://discovermagazine.com/2012/jun/07-high-tech-soaps-just-might-clean-up-the-planet

1Shares