Elma Deyip Geçmeyin, Bir Meyveden Fazlası…

Elma Deyip Geçmeyin, Bir Meyveden Fazlası…

Haziran 5, 2019 0 Yazar: digitalyazarlar

Tek bir nesnenin aslında salt anlamının dışında ne kadar çok şey ifade edebildiğini görmek için birlikte bir oyun oynayalım mı:)  Kelimemiz elma olsun. Elmanın size neleri çağrıştırdığını hiç düşündüğünüz oldu mu?

İnsanın dünyada var oluşu elmayla gerçekleşmiştir. Adem ile Havva’nın cennet bahçesindeki ilk imtihanı elmayla olmuş ve insan elmayla başlayan hikayesiyle dünyada var olmuş. Bir meyve olsa bile Newton için yerçekimi, Steve Jobs için yarattığı teknolojinin simgesi olmuş. Masaldaki cadının zehirli meyvesi, çocukluğumuzun tatlı mı tatlı elma şekeri… Gökten üç elma düştü. Yazalım biraz daha, bakalım neler çıkıyor ortaya 🙂

Elma Hayat Buluyor…

Burada bir döngü var aslında. Elmanın çekirdeğini ya da tohumunu toprağa ektikten sonra can suyu veriyorsunuz ve zaman geçtikçe toprağın altından çıkan bir fide ve yıllar sonra da boyumuzdan büyük ağaç haline geliyor. Cemrenin yere, suya ve havaya düşmesi ve baharın gelişiyle birlikte ağaçların dallarında rengârenk çiçekler açıyor. Genetik özelliğine ve cinsine göre yeşil renkli olarak büyüyor ya da güneş ışığının bu meyve tanelerine vurması ile gittikçe kızarıp büyüyor. Tıpkı anne karnında gelişimini tamamlayan bir bebeğin anne karnına veda edip dünyaya gelmesi gibi elmalar da hasat zamanı hayata tutunduğu dallara veda edip köylü pazarlarına ve marketlere gelerek bizlerin seçip almasını bekliyor. Kış günlerinde evlerimizde çeşit çeşit meyvelerin arasında bulunan elma zevkle yeniyor, bize vitamin ve enerji veriyor ve çekirdekleri toprağa ekildiğinde tekrar hayat buluyor.

Elma İle Şeker Bütünleşiyor…

Tatlı yemeyi seviyoruz elbette. Çocukluğumuzda vazgeçemediğimiz ve büyüyüp olgunlaşsak bile içimizdeki çocuğu ortaya çıkaran, kıpkırmızı şekerle kaplanan, çok sevdiğimiz elma şekeridir o. Yemesi bile bizi zevkten dört köşe yapan, yerken ağzımızın yüzümüzün boyandığı elma şekeriyle bir anda çocukluk anılarımıza dönüyor ve adeta o anları tekrar yaşıyoruz. Meyve olmanın dışında elmanın geçmişe yolculuk yaptırma özelliği de var. Eskisi kadar popülerliği kalmasa da İstanbul’un Kadıköy semtindeki Şekerci Cafer Erol gibi pastanelerde ve özellikle lunaparklarda pamuk şeker ve mesir macunu ile yan yana görebilmeniz mümkün. Elmalı kurabiye, elmalı tart aklıma gelen diğer lezzetler arasında.

Elma Çağrışımı Herkese Göre Farklıdır

steve jobs
Teknoloji devinin kurucusu Steve Jobs için elma , bir teknoloji harikası demek.

Kısacası bu basit bir kelime oyunudur. Bir kelime üzerine düşündüğünüzde pek çok farklı anlam çıkar ortaya. Kimileri için kalbe benzemesiyle aşkı, en başarılı CEO’lar arasında yer alan Steve Jobs’a göre elmanın anlamı bir teknoloji harikasını, biyologlar ve doktorlar için belki de boğaz bölgemizde yer alan, tiroit kıkırdağının dışa doğru bükümü ile oluşan yumru görünümündeki Adem’in Elması ismiyle anılan bölgeyi ifade edebilir. Bir meyve kurdu için hem beslenip hem yaşadığı evi temsil ediyor belki de. Siz elma deyince ilk aklınıza neler geliyor?

0Shares