Evde Spor Nasıl Yapılır?

Evde Spor Nasıl Yapılır?

Mart 27, 2020 0 Yazar: digitalyazarlar

Koronavirüs ile ilgili her geçen gün yeni bir gelişme ve ile yaşam alanımız daha çok ev içerisine adapte oluyor. Eğitim online eğitim, iş hayatı evden çalışma modeline derken geçtiğimiz hafta sonu yaşanan mesire yerleri ve deniz kenarlarındaki kalabalık ile bir önlem daha alındı. Artık hafta sonları piknik, mangal, balık tutmak, yürüyüş ve spor yapmak yok. Spor yapmak isteyenler şartlar doğrultusunda evde spor yapacak. Bu önlemler ne kadar değişir ve genişletilir bunu da önümüzdeki günlerde birlikte öğreneceğiz.

Evlerinde 1-2 haftayı tamamlayanlar bilirler. Örneğin benim fazla hareketsizlikten kaslarım ağrımaya başladı birkaç günün sonunda. Ev içinde tamamen hareketsiz olduğum için değil. Temizlik, bulaşık, çamaşır gibi ev rutinlerini yapıyorum. Ama hareket demek bu demek değilmiş bu süreçte bunu çok iyi anladım. Hele bir de tartılmaya başladıysanız spor aşkı kaçınılmaz olabiliyor. Bu konudan bu hafta koronavirüs günlükleri bölümünde daha kapsamlı bahsedeceğim.

Haliyle bu durumu yaşayan herkes hem biraz hava almak hem de biraz yürüyüş ve spor yapmak için kendini özellikle hafta sonları dışarı atıyor. Ama sağlıklı kalmak için sağlığını ölüm riski olan bir salgının içine atmak ne kadar sağlıklı bir durum olabilir? Üstelik başkalarının hayatını da riske atmak anlamına gelebilen Covid19 virüsünün yayılma şekli düşünülürse… O vakit artık spor için de evde kalma vakti.

Evde Spor Sağlıklı Yaşam İçin Gerekli

Sürekli spor yapanlar için durum daha kolay. Evlerinde spor aletleri olanlar, düzenli pilates gibi sporlar yapanlar için çok değişen bir şey yok.

koronavirüs, evde spor, covid19, evde yürüyüş, evde dans, evde plates, koronavirüs salgını

Ama benim gibi yürüyüş ve doğada spor meraklıları veya şu ana kadar spordan yana çok ihtiyaç duymayıp düzenli evde olmaya bağlı olarak sağlık için hayatlarına biraz hareket katmak isteyenler ne yapacak? Evde artık zaman çok madem biraz spor yapmak kaliteli ve sağlıklı vakit geçirmek için iyi bir alternatif olabilir.

Her şeyden önce şuna çok inanırım. Her insan kendi bedeninin ve ruhunun rehberidir. Bu yüzden ne yapacağınızı ve ne kadar yapacağınızı tamamen bedeninizin sesine kulak vererek karar verin. Spor yapacağım derken kendinizi fazlasıyla zorlayıp sağlığınızı da riske atmayın. Zorlandığınız yerde bitirin. Her gün kaslarınız biraz daha açılacak ve yorulma süreniz de buna bağlı olarak uzayacaktır. O yüzden bedeninizi dinleyerek programınızı yapın. Şimdi neler yapabiliriz detaylarla devam edelim.

Evde Yapabileceğiniz Egzersizler Nelerdir?

Evde şu anki koronavirüs salgını sebebiyle oluşan karantina durumunda neler yapabiliriz. Basit, pratik ve hareketsizliğin getirdiği yorgunluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olacak önerilere geçmeden önce son bir hatırlatma. Malum ev içerisinde dahi birbirimize çok fazla yaklaşmamamız 1-1,5 metre mesafeyi korumamız gerekiyor. Bu sebeple ailecek yapmayı düşündüğünüz egzersiz ve sporlar için bu ayrıntıya da dikkat etmeyi unutmayın.

Evde Yürüyüş Nasıl Yapılır?

Yanlış duymadınız. Evde yürüyüş mü olur demeyin 🙂 Size direk gelmeyecek bir yerden cam ya da balkon kapınızı açın ki içerisi temiz hava ile dolsun. Neyse ki koronavirüs havada uzun süreli asılı kalan bir virüs değil. Bu sebeple cam açmak serbest 🙂 Sonra normal yürüyüş temponuza uygun bir müzik açın. Sevdiğiniz şarkılar da olabilir. Ruhun gıdası müzik spor yaparken size motivasyon için eşlik edebilir. Sonra olduğumuz yerde adım sayıyoruz. Evet yerimizde sayarak evde yürüyüş yapıyoruz. Bunu çok yokuşlu bir yerde oturduğum için spor eğitmeni bir arkadaşımın tavsiyesi ile zaman zaman uyguluyorum. Size de tavsiye ederim. İlk gün 10 dakikada mı yoruldunuz. Bırakın. Gün be gün bu süre zaten artacaktır. Bedeninize zaman tanıyın.

Evde Dans Ederek Sağlıklı Kalın

koronavirüs, evde spor, covid19, evde yürüyüş, evde dans, evde plates, koronavirüs salgını

Bazı insanlar için spor sıkıcı gelebiliyor. Ama son yıllarda bu duruma çözüm spor ve dansın bir araya geldiği zumba gibi alternatifler çıktı. Video kanallarından faydalanabilirsiniz. Basit adımlı hareketlerle başlayabilirsiniz. Ama bu da bana uymaz, hareket öğrenmeye çalışırken sıkılırım diyorsanız. Sadece açın en sevdiğiniz müzikleri bırakın kendinizi özgün dansınıza 🙂

Evde Basit Pilates Hareketleri

Ama tabii bunu profesyonellik boyutunda düşünmeyin. Basit kas açan ve gevşeten hareketleri uygulamalı videolar izleyerek yapabilirsiniz. Pilates yapanlar ya da az çok televizyon kanallarından bu spora aşina olanlar bilirler. Özellikle kaslar için pilates bantları ile yapılan çalışmalar vardır. Renklerine göre bu bant ya da şeritlerin sıkılık oranları değişkendir.

koronavirüs, evde spor, covid19, evde yürüyüş, evde dans, evde plates, koronavirüs salgını

Kendinizi çok yormadan sadece esnemek için yapacağınız hareketlerde likralı opak çorapları koronavirüs krizinde pilates bantı olarak kullanabilir ve evde plates yapabilirsiniz:) Eminim çok daha harika çözümler de bulabilirsiniz. Bantlar dışında vücudu forma sokan egzersiz hareketlerini de deneyebilirsiniz. Böylelikle hareketsizlikten sertleşen, kısalan ve zayıflayan kaslarınız yeniden sağlam ve sağlıklı yapısına kavuşacaktır. Deneyerek size neyin iyi geldiğini keşfedebilir, sonrasında kendi programınızı oluşturabilirsiniz.

Bizim ilk etapta önerebileceğimiz evde spor deyince aklıma gelenler bunlar. Siz de önerilerinizi yorum kısmına bırakabilir ya da koronavirüs günlükleri kategorisinde tavsiyelerinizi ve uyguladığınız pratik spor önerilerini yazabilirsiniz.

1Shares